کمبود ویتامین 12ب از عوارض رژیم گیاه خواری

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی گفت: بعضی گیاه خواران فقط منابع غذایی گیاهی را مد نظر قرار می دهند اما بعضی لبنیات و تخم مرغ را نیز به منابع گیاهی اضافه می نمایند که این شکل برترین حالت گیاه خواری است.

کمبود ویتامین 12ب از عوارض رژیم گیاه خواری

به گزارش ایسنا، دکتر منصور رضایی با اشاره به استقبال بسیاری از افراد از رژیم گیاه خواری در جهان گفت: گیاه خواری یک اصطلاح عام بوده و انواع مختلفی دارد. بعضی فقط منابع گیاهی را مد نظر قرار می دهند اما بعضی لبنیات و تخم مرغ را نیز به منابع گیاهی اضافه می نمایند که این شکل برترین حالت گیاه خواری است.

وی تخم مرغ را دارای بالاترین کیفیت پروتئین حیوانی دانست و اضافه نمود: گیاه خواری در سنین و شرایط مختلف حائز اهمیت است. یک خانم که در سنین باروری است باید توجه خاصی به استخوان بندی و آهن داشته باشد؛ لذا باید در رژیم خود تجدید نظر کند.

این دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی توضیح داد: در منابع گیاهی به هیچ وجه ویتامین ب 12 وجود ندارد و فقر آن در سالمندان موجب آنمی کشنده می گردد و عوارض عصبی غیرقابل برگشتی بروز می دهد.

رضایی بعلاوه گفت: فردی که از امروز گیاه خواری را آغاز کند سه تا پنج سال ذخایر منابع حیوانی در بدن موجود خود دارد و عوارضی را نشان نمی دهد مگر آنکه ذخایر فقیر باشد.

وی از خطر گیاه خواری در سالمندان و بچه ها در سنین رشد سخن گفت و اظهار کرد: اولین موردی که در بدن کاهش می یابد ویتامین ب 12 است که عوارض خود را نشان می دهد. بعلاوه کاهش ویتامین کا2 نیز موجب دیابت، بیماری های مزمن، سرطان ها و آسیب به سلامتی می گردد.

این دکترای تخصصی تغذیه با بیان اینکه فرد گیاه خوار از نظر آهن و کلسیم دچار اختلال می گردد، اعلام نمود: آهن و کلسیم در بدن فرد گیاه خوار دچار کمبود نمی گردد، به شرط آنکه فرد گیاه خوار بسیار ماهر باشد. لذا گیاه خواری نباید افراطی باشد و حتما از لبنیات و تخم مرغ نیز استفاده گردد و بهتر است طولانی مدت نیز گیاه خواری صورت نگیرد.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، گفت: باید پنج وعده تغدیه شامل 3 وعده اصلی و 2 میان وعده وجود داشته باشد که بهتر است این پنج وعده تنوع داشته باشد.

وی ادرار، عرق، مدفوع و خلط را چهار راه طبیعی دفع سموم خواند و افزود: با خوردن مواد غذایی خوب و دفع سموم، بدن نیز پاک تر می گردد. میوه ها، سبزی ها، غلات، آجیل ها و دانه ها در سم زدایی بسیار یاری نماینده است و اگر لبنیات و تخم مرغ نیز کنار آن باشد به شرط رعایت تنوع، سم زدایی بهتر صورت می گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 آبان 1401 بروزرسانی: 13 آبان 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1587

به "کمبود ویتامین 12ب از عوارض رژیم گیاه خواری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود ویتامین 12ب از عوارض رژیم گیاه خواری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید