شرایط تهران قرمز است؛ تست مثبت ها در سامانه ماسک کنترل می شوند

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، تهران (پانا) - رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه شرایط تهران قرمز است، گفت اگر افراد غیر بومی وارد شهر های با وضع نارنجی شوند در صورت مشاهده در هر 24 ساعت 500 هزار تومان جریمه می شوند و اگر وارد شهر های با وضع قرمز شوند در هر 24 ساعت یک میلیون تومان جریمه می شوند.

شرایط تهران قرمز است؛ تست مثبت ها در سامانه ماسک کنترل می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حسین ذوالفقاری رئیس کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در گفت وگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما با تصریح اینکه شیوع و گستردگی بیماری کرونا به شرایط قرمز، نارنجی و زرد و در نهایت سفید مشخص شده است؛ گفت: اگر یک شهری به ازای هر 100 هزار نفر در روز 4 بیمار کرونایی داشته باشد؛ شرایط زرد، در صورت رسیدن 6 نفر، نارنجی و 10 نفر قرمز خواهد بود.

معاون امنیتی وزیر کشور با اظهار اینکه اجرای دو هفته ای این طرح به مفهوم این نیست که در طی این دو هفته نتیجه گیری ملموس داشته باشیم؛ گفت: با اعمال کلیه روش ها نظیر اقدامات متعدد آموزشی، بهداشتی، درمانی و محدودیتی و قرنطینه می توان امیدوار به نتیجه گیری اثر بخش در فرایند مدیریت بیماری کرونا داشت.

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه پایه طرح جدید محدودیت های ویژه کرونایی، شهرمحور است و استان محور نیست، گفت: دوشنبه هر هفته وضع شهر ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام می شود و با این اعلام، به صورت اتوماتیک و بدون ابلاغ قبلی، متناسب با وضع آن شهر، محدودیت ها، اعمال می شود.

ذوالفقاری در مورد شرایط بیماری در شهرهای کشور هم گفت: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 160 شهر در شرایط قرمز، 208 شهر در شرایط نارنجی و 80 شهر در شرایط زرد هستند.

ذوالفقاری در پاسخ به سوالی در مورد ترددها هم گفت: در مورد تردد ها براساس این طرح، ورود افراد غیر بومی به شهر های در شرایط نارنجی و قرمز ممنوع است و افراد ساکن این شهر ها هم اجازه ورود به دیگر شهرها را ندارند.

وی گفت: دقت داشته باشیم که اجازه ورود به شهرها را ندارد و مساله خروج نیست. مردم کار کشاورزی، دامداری و صنعتی در بیرون از شهرهایشان دارند و می توانند فعالیت هایشان را بی دغدغه انجام دهند.

وی اضافه کرد: اگر افراد غیر بومی وارد شهر های با وضع نارنجی شوند در صورت مشاهده در هر 24 ساعت 500 هزار تومان جریمه می شوند و اگر وارد شهر های با وضع قرمز شوند در هر 24 ساعت یک میلیون تومان جریمه می شوند.

وی در ادامه گفت: افرادی که در داخل شهر تهران هستند به هیچ شهری در سطح کشور نمی توانند بفرایند. از صبح شنبه این اعمال به شدت اجرایی می شود.

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد طبقه بندی مشاغل به خصوص ادارات دولتی گفت: شرایط نارنجی، مشاغل اضطراری مانند آتش نشانی دورکاری ندارند و حضور فقط یک سوم کارکنان شامل حال آن ها نمی شود، اما بقیه دستگاه ها که امکان دورکاری دارند حضور کارکنان تا یک سوم در شرایط زرد امکان پذیر است و در وضع نارنجی، تا یک دوم و در شرایط قرمز تا دو سوم عدم حضور را می توانند داشته باشند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه برای اعمال این محدودیت ها، ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده است، شرح داد: اگر چنانچه مدیران دستگاه ها و مسئولان مربوط، این محدودیت ها را رعایت نکنند مجازات می شوند.

وی با اشاره به برخی رفتار های تبعیض آمیز در مورد کارکنان رسمی و غیر رسمی اضافه کرد: مقررات و محدودیت ها در مورد برخی نیرو های شرکتی و خدمات اعمال نمی شود و آن ها از این نظر گله مندند و مسئولان باید به این مسئله دقت و مراقبت کنند اگر گزارشی مبنی بر نقض مقررات و محدودیت ها داده شود، آن مسئولان خاطی، مجازات می شوند. هدف اصلی این طرح ملی ، ایجاد فاصله گذاری اجتماعی است.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه محدودیت ها و سخت گیری های اعمال شده در هر پنج حوزه باید با جدیت انجام شود؛ گفت: محدودیت های ویژه کرونایی باید بدون تبعیض در ادارات مراکز و بازرگانی، مراکز آموزشی، مراکز فرهنگی اجتماعی انجام شود.

وی به همین دلیل یاد آور شد: افراد می توانند تخلفات را به سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا به کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور گزارش کنند.

ذوالفقاری در پاسخ به پرسشی در مورد فعالیت برخی کسبه ها و بسته بودن آنها در عین باز بودن فعالیت بانک ها گفت: بدهی و چک کسبه ها و بازارها راه حلش در بسته کردن بانک ها نیست. خیلی از خدمات ضروری در کشور فعالیت دارند. فعالیت بخش گروه یک که بیشترین فعالیت را دارند؛ باز هستند.

وی همچنین خبر داد: بسته های حمایتی با هماهنگی وزارت صمت و اتاق اصناف، برای کسبه ها و بازاریانی که در این دوره متضرر می شوند؛ تهیه شده و به ستاد ملی کرونا ارسال شده است.

وی گفت: همه دفاتر کار شرکت هایی که برای مشاغل گروه یک ویژه کرونایی فعالیت دارند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانند باز باشند.

ذوالفقاری شرح داد: فعالیت ها و کارخانه های تولیدی مهم که معیشت و زندگی مردم سروکار دارند؛ ادامه فعالیت عادی خواهند داشت.

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: برای کارکنان سازمان ها و دستگاه هایی مانند صدا و سیما، مخابرات، نیروی انتظامی و بیمارستان ها که در هر شرایطی ضرورت دارد در محل کار خود حضور داشته باشند نسبت به دیگر کارکنان باید تفاوت و امتیازی قائل شود.

ذوالفقاری شرح داد: با اجرای درست محدودیت ها، می توان امیدوار به کنترل شرایط شد. امروز شرایط بیماری در شرایط اضطرار قرار گرفته است، شرایط کادر درمان بسیار حساس است برای همین محدودیت های ویژه کرونایی در صورت ادامه وضع قرمز، زرد و نارنجی شهرها تا زمانی که به وضع عادی برگردند ادامه می یابد.

معاون امنیتی وزیر کشور در مورد حمل و نقل عمومی و ریلی و هوایی گفت: فعالیت این بخش ها با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز است و کارشان تداوم خواهد داشت.

وی گفت: افراد در صورت مثبت بودن تست با استفاده از سامانه ماسک مورد کنترل قرار خواهند گرفت و در صورت عدم رعایت به خصوص انجام سفر 200 هزار تومان جریمه یا به فیش تلفن همراه یا خودروی اش خواهند شد.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه بی تفاوت نسبت به گسترش بیماری کرونا سم مهلک است؛ باید احساس مسئولیت واقعی در کشور هم از سوی مردم و مدیران بوجود آید.

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر جدی بودن خطر شیوع بیماری کرونا، گفت: هر سه دقیقه یک ایرانی به علت این بیماری جان خود را از دست می دهد.

وی در این خصوص گفت: باید همه پای کار بیاییم و در غیر این صورت همه گیری این بیماری،گسترش و وضع بیماری بدتر، شرایط سخت تر و ضرر و زیان کسب و کارها هم بیشتر می شود.

ذوالفقاری شرح داد: هر شهری که تمایل دارند زودتر محدودیت ها برداشته شود؛ لازمه اش این است که مسئولیت و گروههای شغلی و آحاد مردم شهر به صورت جدی پای کار بیایند. مسئولین هم مردم را توجیه، اقناع و اعمال کنند و مردم هم واقعا پروتکل ها را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: راه حل واقعی مهار بیماری کرونا، همراهی مردم با سیاست ها و استراتژی کرونایی دولت است و مردم باید این موضوع را در نظر داشته باشند که کشور با خطر جدی روبرو است و راهی جزء فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی نیست.

ذوالفقاری هشدار داد: عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مساوی با افزایش تلفات و هزینه های سنگین مادی و معنوی است.

رئیس کمیته انتظامی و امنیتی کرونا در همین خصوص گفت: نتیجه این بی توجهی ها این شده است که فوتی های روزانه ناشی از بیماری کرونا از 30 نفر در اردیبهشت به 480 نفر امروز برسد.

معاون امنیتی کشور درباره نحوه قرنطینه بیماران کرونایی گفت: وزارت بهداشت معتقد است بسکمک از قرنطینه های خانگی موجب سرایت بیماری به دیگر اعضای خانواده می شود.

وی با اشاره به اینکه از نظر وزارت بهداشت بهترین قرنطینه، قرنطینه های خارج از منزل و به صورت اتاق مجزاست گفت: هتل ها، مهمانسراها و آسایشگاه های نیروهای مسلح و محل های اقامتی وزارت ورزش از جمله طرح و روش قرنطینه برای بیماران است که ارائه شده است.

ذوالفقاری در انتها خطاب به مردم عزیز ایران گفت: امروز همه ما با مسئولیت سنگینی روبرو هستیم. اگر بنده تست ام مثبت بود اگر رعایت نکنم هم تخطی از قانون کردم و هم باید در پیشگاه خدا جوابگو باشم. برای همین کاری کنیم که کمتر نیاز به استفاده از ابزار قانون باشد و خودمان به همدیگر حس مسئولیت داشته باشیم و با همکمک به مهار کامل این بیماری در کشور کمک کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 753

به "شرایط تهران قرمز است؛ تست مثبت ها در سامانه ماسک کنترل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط تهران قرمز است؛ تست مثبت ها در سامانه ماسک کنترل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید