چه کسانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، طی 11 سال اخیر در هفت مرحله بعضی از فعالان مالی برای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مشمول شده اند که باید 9 درصد از ارزش حاصل از فروش کالا و خدمات را بپردازند. البته این قانون از ابتدا به صورت آزمایشی اجرا و مقرر شد تا ابلاغ قانون نهایی، قانون فعلی ادامه داشته باشد که در بودجه سال آینده هم اجرا می گردد و مشمولان مکلف به پرداخت هستند.

چه کسانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند؟

به گزارش خبرنگاران، اقتصادیات بر ارزش افزوده که از ابتدای مهر 1387 اجرا شد، در مرحله اول مشمولان ثبت نام اقتصادیات بر ارزش افزوده کلیه واردنمایندگان، صادرنمایندگان و فعالان اقتصادی بودند که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آنها در سال 1386 معادل سه میلیارد ریال یا بیشتر بود. همچنین کلیه فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آنها در پنج ماهه نخست سال 1387 معادل یک میلیارد و 250 میلیون ریال یا بیشتر بود، نیز مشمول می شدند.

در مرحله دوم که از ابتدای مهر 1388 آغاز شد، مشمولان ثبت نام اقتصادیات بر ارزش افزوده کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی صرف نظر از میزان فعالیت که مشمول مرحله اول ثبت نام در نظام اقتصادیات بر ارزش افزوده نشده بودند، شاغل به فعالیت در هر یک از موضوعات مندرج در بند (الف) ماده (96) قانون اقتصادیات های مستقیم (به جز فعالیت های معاف موضوع ماده (12) قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده) به توضیح زیر مشمول مرحله دوم ثبت نام و اجرای این نظام اقتصادیاتی شدند.

مشمولان مرحله دوم اقتصادیات بر ارزش افزوده

کارخانه ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه مربوط صادر شده یا می گردد، بهره برداران معادن، ارائه دهندگان خدمات حسابرسی، حسابداری، دفترداری و همچنین خدمات اقتصادی، حسابداران رسمی شاغل و موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران، ارائه دهندگان خدمات مدیریتی و مشاوره، ارائه دهندگان انواع خدمات انفورماتیک رایانه ای اعم از سخت افزاری، نرم افزاری و طراحی سیستم متل ها و هتل های سه ستاره و بالاتر، بنکداران، عمده فروش ها، فروشگاه های بزرگ، واسطه های اقتصادی نمایندگان توزیع کالاهای داخلی و وارداتی و صاحبان انبارها، نمایندگان موسسه های تجاری و صنعتی اعم از داخلی و خارجی، موسسات حمل و نقل موتوری و باربری دارای مجوز از مراجع مربوط زمینی، دریایی، هوایی و باربری (به استثنا واحدهایی که صرفاً به همراه حمل و نقل مسافر اشتغال دارند)، موسسات مهندسی و مهندسی مشاور و موسسات تبلیغاتی و بازاریابی از جمله مشمولان اقتصادیات بر ارزش افزوده در دومین فراخوان سازمان نظام اقتصادیاتی بودند.

مشمولان مرحله سوم اقتصادیات بر ارزش افزوده

در مرحله سوم ثبت نام اقتصادیات بر ارزش افزوده که از ابتدای فروردین 1389 آغاز شد، ثبت نام اقتصادیات شامل کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول و دوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام اقتصادیات بر ارزش افزوده نشده بودند؛ در صورتی که در سال 1387 یا 1388 مجموعه فروش کالاها و ارائه خدمات (غیر معاف یا معاف و غیر معاف) آن ها معادل سه میلیارد ریال و بالاتر باشد مشمول مرحله سوم ثبت نام و اجرای قانون شدند.

گفتنی است؛ اشخاصی که شاغل به فعالیت های صرفاً معاف موضوع ماده 12 قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده هستند و همچنین اشخاص حقیقی مشمولین بندهای (ب) و ماده 96 قانون اقتصادیات های مستقیم که به صورت صنفی فعالیت و تابع شورای اصناف کشور هستند، از ثبت نام در این مرحله مستثنی خواهند بود.

این اشخاص مکلفند هنگام خرید کالا و خدمات از مدعیان مشمول و ثبت نام شده در این نظام اقتصادیاتی زمان دریافت صورتحساب اقتصادیات و عوارض متعلقه را به آنها پرداخت نمایند.

مشمولان مرحله چهارم اقتصادیات بر ارزش افزوده

همچنین در مرحله چهارم ثبت نام اقتصادیات بر ارزش افزوده، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول، دوم و سوم ثبت نام مشمول اجرای نظام اقتصادیات بر ارزش افزوده نشده بودند، مشمول شدند. در صورتی که شاغل به فعالیت های زیر باشند با هر میزان فروش یا درآمد مشمول مرحله چهارم ثبت نام آموزش و اجرای قانون خواهند بود.

صاحبان کارگاه های صنعتی اعم از صنفی و غیر صنفی که دارای حداقل برق سه فاز 50 آمپر باشد، فروشندگان طلا و جواهر، فروشندگان آهن آلات، صاحبان تالارهای پذیرایی و رستوران ها، صاحبان متل و هتل های دو و سه ستاره و هتل آپارتمان، صاحبان نمایشگاه ها و فروشگاه های خودرو و بنگاه معاملات املاک، صاحبان تعمیرگاه های مجاز خودرو، چایخانه داران، صاحبان دفاتر اسناد رسمی، صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای، دفاتر خدمات ارتباطی، دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و آژانس های پستی و دفاتر خدمات دولت الکترونیک (پلیس+ 10) و دفاتر خدمات الکترونیک شهر، صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، خانه ها و مکان های تفریحی و ورزشی از جمله مشمولین مرحله چهارم فراخوان ثبت نام اقتصادیات بر ارزش افزوده هستند.

گفتنی است؛ افرادی که شاغل به فعالیت های صرفاً معاف موضوع ماده 12 قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده هستند و همچنین اشخاص حقیقی مشمولین بند ج ماده 96 قانون اقتصادیات های مستقیم که به صورت سنتی فعالیت و تابع شورای اصناف کشور هستند، از ثبت نام در این مرحله مستثنی بودند.

مشمولان مرحله پنجم اقتصادیات بر ارزش افزوده

در مرحله پنجم ثبت نام اقتصادیات بر ارزش افزوده که از اول مهر 1390 آغاز شد، کلیه اشخاص حقوقی که تا به امروز و بر اساس شرایط مراحل اول، دوم، سوم و چهارم ثبت نام مشمول اجرای نظام اقتصادیات بر ارزش افزوده نشده بودند، مشمول شدند و در صورتی که در هر یک از سال های 1387، 1388 و یا 1389 مجموعه فروش کالاها و ارائه خدمات (غیر معاف یا معاف و غیر معاف) آنها یک میلیارد و یا بیشتر باشد مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون شدند.

کلیه اشخاص حقوقی که قبل یا بعد از سال 1390 ایجاد، تاسیس و به ثبت رسیده یا می رسند و حائز شرایط مذکور نبودند، در صورتی که مجموعه فروش کالا و ارائه خدمات (غیر معاف یا معاف و غیر معاف) آنها در سال 1390 یا سال های بعد به یک میلیارد ریال و یا بیشتر برسد؛ از اولین دوره اقتصادیاتی بعد از رسیدن به آستانه مذکور مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون خواهند شد.

البته اشخاص حقوقی که صرفاً به فعالیت عرضه کالا و ارائه خدمات معاف موضوع ماده (12) قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده اشتغال دارند از ثبت نام و اجرای قانون در این مرحله مستثنی هستند.

مشمولان مرحله ششم اقتصادیات بر ارزش افزوده

همچنین، مشمولان مرحله ششم ثبت نام اقتصادیات بر ارزش افزوده که از اول فروردین 1394 آغاز شد نیز اشخاص حقوقی و حقیقی (صرف نظر از مبلغ فروش سالانه) موضوع ماده 95 قانون اقتصادیات های مستقیم بودند که به فعالیت های زیر اشتغال دارند:

چلوکبابی ها، سالن های غذاخوری و سفره خانه های سنتی، اغذیه فروشی های زنجیره ای با مالکیت واحد یا نام و نشان و عنوان تجاری واحد فارغ از مساحت محل کسب و کار و نوع مجوز.

گفتنی است؛ فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا پنجم ثبت نام و اجرای قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده بودند حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله ششم ثبت نام این نظام اقتصادیاتی جزو مؤدیان مشمول مراحل قبلی ثبت نام و اجرای قانون محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوط خواهند بود.

مشمولان مرحله هفتم اقتصادیات بر ارزش افزوده

در مرحله هفتم فراخوان اقتصادیات بر ارزش افزوده نیز که از اول مهر 1395 آغاز شده است، کلیه اشخاص حقوقی فعال با هر حجمی از فروش یا درآمد (کالا و خدمت) (به استثنای اشخاص حقوقی با فعالیت های صرفا معاف موضوع ماده (12) قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده) به موجب فراخوان های قبلی تا به امروز برای اجرای قانون فراخوان نشده اند، مشمول اجرای قانون شدند.

علاوه بر این، اشخاص حقوقی که بعد از تاریخ اجرای فراخوان نیز ایجاد، تاسیس و به ثبت می رسند یا آغاز به انجام فعالیت می نمایند، در صورت فعالیت با هر جمعی از فروش یا درآمد (کالا و خدمات) از اولین دوره اقتصادیاتی بعد از آغاز فعالیت مشمول اجرای قانون هستند.

نکته بسیار مهم در این زمینه این است که فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا ششم ثبت نام و اجرای قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده بوده اند؛ حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله هفتم ثبت نام این نظام اقتصادیاتی جزو مؤدیان مشمول مراحل قبلی ثبت نام و اجرای قانون محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوط، خواهند بود.

اکنون نیز قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده که به صورت آزمایشی طی این سال ها اجرا شده همچنان ادامه دارد و در بودجه سال آینده نیز به همین شکل و به مبلغ 9 درصد تمدید شده تا قانون نهایی آن ابلاغ گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 46

به "چه کسانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید