هیچ داروی گیاهی نمی تواند بهتر از انسولین دیابت را درمان کند

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، گرچه داروهای گیاهی ممکن است به عنوان درمان های مکمل به درمان دیابت یاری نمایند، هیچ چیز نمی تواند جایگزین انسولین برای دیابتی هایی گردد که بر اساس تشخیص پزشک متخصص بیماری شان در مرحله ای است که باید انسولین بزنند.

هیچ داروی گیاهی نمی تواند بهتر از انسولین دیابت را درمان کند

هیچ داروی گیاهی نمی تواند جایگزین هورمون انسولین در بدن گردد که قند خون را تنظیم می نماید. افراد مبتلا دیابت نوع یک و بعضی از افراد مبتلا دیابت نوع 2 برای ادامه حیات به تزریق انسولین احتیاج دارند.

قطع انسولین در بیماران دیابتی خطر مرگ را در پی دارد

اگر بیمار دیابتی تزریق انسولین ش را قطع کند، به افزایش قند خون یا هیپرگلیسمی دچار می گردد. بدون وجود انسولین سلول های بدن نمی توانند به قند خون به عنوان منبع انرژی دسترسی پیدا نمایند و کارکردشان دچار اختلال می گردد. در چنین شرایطی کبد برای حفظ حیات فرد مقداری از چربی ها را به موادی اسیدی بنام کتون تبدیل می نماید که سلول ها می توانند به عنوان منبع انرژی از آن استفاده نمایند. تجمع کتون ها در خون باعث ورود آنها به ادرار می گردد.

اگر این شرایط ادامه پیدا کند، پاسخ دهی سلول ها به انسولین آغاز به کاهش یافتن می نماید و لوزالعمده (غده فراورینماینده انسولین) در یک فرد دیابتی نمی تواند مقدار فراوری انسولینش به همان مقدار بالا ببرد و در نتیجه مقدار قند خون باز هم بالاتر می رود.

قطع کردن انسولین به خصوص در افراد دچار دیابت نوع یک که بدنشان نمی تواند انسولین فراوری کند، می تواند به عارضه خطرناک و حاد کتواسیدوز دیابتی بینجامد که با سازوکاری که در بالا ذکر شد به تجمع مواد کتونی اسیدی در خون می انجامد و در نهایت کار بیماران را به اورژانس بیمارستان می کشاند. بیماران در این شرایط قند خون بالایی دارند، احساس تشنگی بسیار می نمایند، مرتبا احتیاج به ادرار کردن دارند، خسته و خواب آلوده هستند، دچار گیجی می شوند، تاری دید دارند، دچار درد شکمی می شوند واحساس ناخوشی دارند. این عارضه وخیم اگر به موقع در بیمارستان درمان نگردد، می تواند به اغما و مرگ بینجامد.

قطع انسولین به خصوص در دیابتی های نوع 2 بعلاوه می تواند یک عارضه مرگبار دیگر به نام نشانگان هیپراسمولار هیپرگلیسمیک ایجاد که در آن قند خون به شدت بالا می رود، در این شرایط اسمولاریته خون بدون تجمع مواد کتونی بالا می رود. در این مورد بالا رفتن شدید قند خون به علائمی چون کم آبی بدن، خستگی، گرفتگی عضلانی، تاری دید و گیجی و کاهش سطح هشیاری و اغما می انجامد. این عارضه نسبت به کتواسیدوز دیابتی آغاز تدریجی تر دارد، اما در این مورد هم ممکن است پیامدهای مرگباری رخ دهد.

داروهای گیاهی نمی تواند جایگزین انسولین شوند

هیچ دارو یا مکمل گیاهی نمی تواند جایگزین انسولین درمانی در بیماران دیابتی گردد. هیچ مکمل یا داروی گیاهی نمی تواند لوزالمعده ای بیمار دیابت نوع یک را که از فراوری انسولین بازمانده است، دوباره به کار بیندازد و چنین فردی بدون تزریق انسولین قادر به ادامه زندگی نیست. در افراد دچار دیابت نوع 2 که مشکلشان بیشتر مقاومت سلول ها به انسولین است، ممکن است بتوان بیماری به خصوص در ابتدای آن با تغییرات سبک زندگی از جمله ورزش و کاهش وزن و نیز داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون درمان کرد. البته گروهی از مبتلایان به دیابت نوع 2 هم ممکن است در نهایت احتیاج به درمان با تزریق انسولین پیدا نمایند.

بنابراین قطع انسولین به خیال درمان شدن با داروهای گیاهی می تواند به قیمت جان فرد دیابتی تمام گردد. از طرف دیگر داروهای گیاهی ممکن است با سایر داروهایی که فرد مصرف می نماید، تداخل پیدا نمایند و به عوارض خطرناکی منجر شوند. بنابراین حتی اگر دیابتی هستید و می خواهید به عنوان درمان مکمل از داروهای گیاهی بهره ببرید، باید موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید.

بیماری دیابت بیماری پیچیده ای و بر همه اندام های بدن تاثیر می گذارد. طرح درمانی برای بیمار دیابتی را باید پزشک متخصص صاحب صلاحیت و دارای مجوز که مسئولیت اقدامات درمانی اش را به عهده می گیرد، تدوین کند یا تغییرات لازم را در آن ایجاد کند.

بنابراین اگر دچار دیابت هستید، اگر به مطالبی برخوردید که به شما وعده درمان طبیعی یا علاج با داروهای گیاهی را می دهد، بهتر است آن را و فریب توصیه هایی را نخورید که ممکن است به قیمت جانتان تمام گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1690

به "هیچ داروی گیاهی نمی تواند بهتر از انسولین دیابت را درمان کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ داروی گیاهی نمی تواند بهتر از انسولین دیابت را درمان کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید