کلید قطع نوسانات شدید قیمتی در بازار چیست؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران: باید گفت کلید قطع این نوسانات قیمتی یک چیز است؛ پیگیری ثبات قیمت ها در کوتاه مدت به وسیله اجرای سیاست های پولی غیرانبساطی و پیگیری ثبات اقتصادی در بلندمدت به وسیله تقویت نظارت بر بانک ها. برای تثبیت اقتصاد ضروری است نوسانات حجم پول مدیریت گردد.

کلید قطع نوسانات شدید قیمتی در بازار چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از اکوایران، اخیرا با وجود نوسانات شدید قیمتی، نظریه های بسیاری را از دولت شنیده ایم، فعلا خانه نخرید، فعلا گوشی نخرید، ارز نخرید تا ارزان گردد، مردم مرغ گران را نخرند ؛ انگار تنها راهی که به ذهن سیاستمداران می رسد، دخالت های دستوری در بازار است؛ بی ثباتی قیمت ها موضوع جدیدی در اقتصاد ایران نیست؛ به عنوان مثال رشد اسمی فراوری ناخاص داخلی در 15 سال گذشته نوسانات شدیدی داشته به طوری که در پاییز 94 منفی یک درصد و در بهار 98 حدود 40 در صد بوده است. این شاخص به وضوح عدم ثبات در اقتصاد ایران را نشان می دهد.

باید گفت کلید قطع این نوسانات قیمتی یک چیز است؛ پیگیری ثبات قیمت ها در کوتاه مدت به وسیله اجرای سیاست های پولی غیرانبساطی و پیگیری ثبات اقتصادی در بلندمدت به وسیله تقویت نظارت بر بانک ها. برای تثبیت اقتصاد لازم است نوسانات حجم پول مدیریت گردد. تردیدی وجود ندارد که نوسانات حجم پول از نرخ سود شبکه بانکی نشات می گیرد، با افزایش نرخ سود، رشد حجم پول و تقاضای کل محدود شده وامکان کنترل تورم محتمل تر است. اما توجه به این نکته لازم است که استفاده از نرخ سود اسمی برای کنترل تورم، حتما در میان مدت سیاست اثرگذاری است اما این اقدام باعث رشد حجم پول و تثبیت خلق دارایی های جدید می گردد و ممکن است در بلند مدت ثبات اقتصادی را به خطر بیندازد؛ بنابراین بانک مرکزی علاوه بر کنترل تورم باید به ثبات اقتصادی در بخش بانکی نیز توجه داشته باشد.

در کل باید گفت راه درست اعتماد به اصول بازار است نه دخالت های دلخواه و نظریه های اینچنینی!

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 526

به "کلید قطع نوسانات شدید قیمتی در بازار چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید قطع نوسانات شدید قیمتی در بازار چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید