نظام مشاوره ای کشور، آینده پژوهی مالی را در دستور کار قرار دهد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، اولین رویداد مشاوره به کسب وکار به همت اتاق ایران، دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی و کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران برگزار گردید. در این نشست نایب رئیس اتاق ایران ضمن تأکید بر صندلی مشاوران مدیریت در عمق بخشیدن به نظرات کارشناسی مجلس بخش خصوصی در روبرو با قوای سه گانه از دانش آموختگان این عمل خواست تا در حوزه آینده پژوهی مالی نیز فعال شوند.

نظام مشاوره ای کشور، آینده پژوهی مالی را در دستور کار قرار دهد

جهت دریافت مشاوره خدمات تراکت تبلیغاتی بیمه از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در ابتدای این نشست جعفر مرعشی، مشاور رئیس اتاق ایران و بنیان گذار کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران در این مراسم به تشریح فعالیت های این کانون طی سال های گذشته و مهم تر از همه کوشش آن در راستای تهیه و تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار پرداخت.

وی وظیفه اصلی مشاوران در جامعه را خدمت به سازمان ها و بنگاه های اقتصادی دانست و توضیح داد: یک واقعیت مهم در جامعه امروز ما کاهش سرمایه اجتماعی است. در این شرایط اعتماد افراد به یکدیگر و به نهادهای اجتماعی و مذهبی کاهش پیدا می نماید. از سوی دیگر نگرانی های شغلی و امنیتی افزایش می یابد.

مرعشی معتقد است: با توجه به شرایط پیش آمده، مشاوران این توانایی را دارند که سرمایه های اجتماعی را ارتقا و خدمات ارزنده ای در این حوزه ارائه دهند. رویداد امروز با همین نیت برگزار شده و آغازی برای سلسله نشست هایی با این محتوا است.

مشاوران مدیریت، آینده پژوهی اقتصادی را در دستور کار قرار دهند

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران، با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، بی توجهی به چنین ظرفیت بزرگی از مشاوران مدیریت در اتاق ایران را مورد انتقاد قرار داد و توضیح داد: اتاق ایران بر اساس قانون مشاور سه قوه است. برای اجرای این مأموریت خود احتیاج زیادی به مشاوران مدیریت دارد.

وی در ادامه به کوشش های کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران برای تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار و به تبع آن ایجاد شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که امروز صندلی مهمی در عرصه تصمیم گیری های اقتصادی پیدا نموده است، اشاره نمود.

سلاح ورزی با نگاه به ماده 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار از لزوم دریافت نظرات بخش خصوصی به هنگام تصمیم سازی در کشور سخن گفت و اضافه کرد: بدون شک این نظرات و دیدگاه ها زمانی شنیده می شوند که کارشناسی شده و عمیق باشند. بنابراین وجود شبکه مشاوران مدیریت در این بستر، مهم و لازم است.

نایب رئیس اتاق ایران ابراز امیدواری کرد که فراوری محتوای کارشناسی توسط این تشکل ها را به گونه ای دنبال کنیم که دولت و حاکمیت نه از روی اجبار قانونی بلکه از روی احتیاج به این بخش توجه نمایند.

سلاح ورزی دو پیشنهاد مطرح نمود: اول اینکه این رویداد باید ادامه دار باشد تا به تدریج آثار آن را ببینیم. از سوی دیگر این نظام مشاوره ای باید علاوه بر پیدا کردن راهکارهای توسعه کسب وکارها، آینده نگری و آینده پژوهی در بخش اقتصاد را مدنظر داشته باشد.

مشاوران مدیریت در ایران در انزوا به سر می برند

محمود اولیایی، رئیس کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران با اظهار امیدواری در خصوص برگزاری این نشست در هر شش ماه، گفت: در فضای کسب وکار امروز، موج های سنگینی به بدنه سازمان ها و شرکت ها بر می خورد. در نتیجه آنها برای بقا و تداوم راستا، باید خود را تقویت نمایند. استفاده از ابزارهای جدید مدیریت در این رابطه نقش مهمی دارد.

وی ظرفیت های ایران را از هر منظر بالا ارزیابی کرد و گفت: در ایران، بازار و منابع ارزنده ای در اختیار داریم. شرایط پیش آمده هم ادامه دار نخواهد بود. برای همین باید خود را برای آینده آماده کنیم. در برجام این تجربه را پشت سر گذاشتیم و شاهد بودیم که نتوانستیم از آن شرایط پیش آمده و اشتیاق شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران، برداشت کنیم. چون آمادگی لازم را نداشتیم؛ نمی دانستیم چگونه مذاکرات را پیش ببریم.

اولیایی ادامه داد: باید قابلیت های منابع انسانی را توسعه دهیم و برای آینده آماده شویم. متأسفانه شرکت ها اولین نکته ای که در سیستم خود حذف می نمایند، آموزش نیروی انسانی است، در صورتی که باید روی این بخش تمرکز کنیم و بهره وری نیروی انسانی را بالا ببریم.

رئیس کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران با بیان این مطلب که متخصصان علم مدیریت در ایران به انزوا رفته اند، گفت: آنچه روی آن پافشاری می کنیم این است که به عنوان یک سیستم، قابلیت های درونی خود را ارتقا و توانمندی های درون بنگاهی را توسعه دهیم. برای همین منظور این رویداد را طراحی کردیم تا در قالب پنل های تخصصی با مشاوران حرفه ای، چالش های پیش رو را آنالیز به راهکارهای مؤثر دست پیدا کنیم.

بر اساس اظهارات او پنل های طراحی شده در این نشست منابع انسانی، بازاریابی، فروش و توسعه صادرات، مدیریت پروژه، مدیریت اقتصادی و امور اقتصادیاتی، IT و امنیت اطلاعات، مدیریت انرژی، توسعه کسب وکار و حاکمیت شرکتی هستند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 98

به "نظام مشاوره ای کشور، آینده پژوهی مالی را در دستور کار قرار دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام مشاوره ای کشور، آینده پژوهی مالی را در دستور کار قرار دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید