ماجرای فریادی که عمرو موسی بر سر صدام کشید!

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، دبیر کل اسبق اتحادیه عرب در کتابی که قرار است به زودی درباره خاطراتش منتشر گردد، جزئیات تلاشش برای جلوگیری از حمله آمریکا به عراق را فاش کرد.

ماجرای فریادی که عمرو موسی بر سر صدام کشید!

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عمرو موسی دبیرکل پیشین اتحادیه عرب در کتاب اخیر خود با عنوان سنوات الجامعه العربیه (سال های اتحادیه عرب) که در دست چاپ است، جزئیاتی از مجادله لفظی با صدام دیکتاتور معدوم عراق پیش از حمله آمریکا به این کشور منتشر کرد.

به نوشته روزنامه القدس العربی، وی در این کتاب دو فصل 63 صفحه ای را به کوششهایش برای جلوگیری از شروع جنگ نخست خلیج فارس، حمله آمریکا به عراق و سپس کوششهایش در فرایند سیاسی این کشور پس از سقوط رژیم صدام می پردازد.

موسی درباره نحوه ملاقاتش با صدام و کوشش برای متقاعد کردن او برای موافقت با بازگشت بازرسان بین المللی به عراق می نویسد که چندین بار با صدام حسین ملاقات و کوشش نموده تا دو طرف را به پای میز مذاکرات بیاورد.

وی می گوید: در هنگام مصاحبه، کنترل اعصابم را از دست دادم و سر او (صدام) فریاد زدم.. گوش کن جناب رئیس جمهور! صادقانه بگویم، نظریه پردازی به نفع تو و عراق نخواهد بود. من به تو می گویم که عراق در معرض ضربه شدید ایالات متحده، اولین قدرت عظیم در دنیا است.. آیا خبر داری کشورت در معرض این خطر قریب الوقوع است آیا از مسئولیت خود برای دور نگه داشتن عراق از این فجایع آگاهی؟

احمد الحلی سفیر اتحادیه عرب نیز که در این ملاقات حضور داشت، می گوید: صدام به عمرو موسی گفت: تو نماینده من هستی تا درباره عراق صحبت کنی. با آمریکا و کوفی عنان تماس بگیر.

به گفته او، موسی تماس گرفت، اما متاسفانه به نظر می رسید که تصمیم جنگ پیشتر اتخاذ شده بود.

بر اساس این گزارش این کتاب در 19 فصل و 574 صفحه که قرار است به زودی از سوی انتشارات دارالشروق مصر منتشر گردد، درباره ده سال دبیرکلی عمرو موسی در اتحادیه عرب از سال 2001 تا 2011 است که تحولات زیادی در دنیا عرب روی داد.

29 اسفند 1381 (20 مارس 2003) یک ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده و بریتانیا به عراق حمله کرد. دو بهانه اصلی جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا برای شروع این جنگ یکی رابطه صدام با القاعده و دیگری نابود کردن سلاح های کشتار جمعی عراق بنابر توافق نامه 1991 بود.

صدام30 ژوئن 2004 به دولت موقت عراق تحویل داده شد تا به اتهام جرایم جنگی، جرایم ضدبشری و قتل عام محاکمه گردد و پایان حکم اعدام او در 30 دسامبر 2006 اجرا و وی به دار آویخته شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 786

به "ماجرای فریادی که عمرو موسی بر سر صدام کشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای فریادی که عمرو موسی بر سر صدام کشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید