ظهور دوباره گشتاپو در آلمان

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران : آلمان با افشاگری های افسران پلیس در گوشه و کنار کشور که گروه هایی با ایدئولوژی مشترک راست افراطی تشکیل می شوند در محاصره قرار گرفته است.

ظهور دوباره گشتاپو در آلمان

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، سدا بسای ییلدیز که برای کار و دور از خانه سفر می کرد در هتل خود یک فاکس دلخراش دریافت کرد. در این فاکس نوشته شده بود: دخترت را ذبح خواهیم کرد. خانم ییلدیز که یک وکیل مدافع آلمانی با تبار ترک است و متخصص پرونده های تروریستی اسلام گرایان است، به تهدیدات راست افراطی عادت نموده است.

اما این یکی، که در شبی در آگوست 2018 به دستش رسید، متفاوت بود. کاترین بنهولد در گزارش 21 دسامبر برای نیویورک تایمز نوشت، این فاکس که با حرف اول گروه تروریستی سابق نئونازی امضا شده بود، شامل آدرس او هم بود؛ آدرسی که به دلیل تهدیدات قبلی در دسترس عموم نبود. این فاکس از سوی هر کسی فرستاده شده باشد، نشان می دهد به پایگاه داده ای که مورد حفاظت دولت است دسترسی داشته است. خانم ییلدیز در مصاحبه ای با نیویورک تایمز می گوید: می دانستم که باید این یکی را جدی بگیرم. آنها آدرس مرا داشتند و می دانستند دخترم کجا زندگی می نماید. برای اولین بار به پلیس زنگ زدم.

این موجب احساس امنیت اندکی برای او شده بود. تحقیقات به زودی نشان داد که اطلاعات از کامپیوتر پلیس بازیابی شده است. افراط گرایی راست افراطی در آلمان، به شیوه های جدید و بسیار قدیمی، دوباره احیا شده است و موجب ترس و وحشت از کشوری می گردد که با گذشته خونبارش برخوردی صادقانه دارد و به خاطر این برخورد به خود می بالد. در ماه جاری، یک تحقیق دوساله در مجلس به این نتیجه رسید که شبکه های راست افراطی در سرویس های امنیتی آلمان از جمله در نیروهای ویژه نخبه اش به شدت رخنه نموده اند. کارشناسان هشدار می دهند که توجهات به طور فزاینده ای به پلیس آلمان معطوف شده است؛ یک نیروی بسیار غیرمتمرکز و متفرق که نظارت کمتری بر آن نسبت به ارتش وجود دارد آن هم نیرویی که تاثیری فوری بر امنیت هر روزه شهروندان کشور دارد.

پس از جنگ جهانی دوم، عظیم ترین دلمشغولی ایالات متحده، متحدانش و خود آلمانی ها این بود که نیروهای پلیس آلمان دیگر هرگز نظامی و سیاسی نشوند تا چیزی مانند گشتاپوی اقتدارگرا دیگر هرگز در آن شکل نگیرد. پس از جنگ، حفظ نظم یا نظم بخشی از سوی پلیس در آلمان غربی مورد بازبینی اساسی نهاده شد و به کادرها درمورد میراث شوم نظم بخشی در دوره نازی ها آموزش هایی داده شد تا آگاه شوند که نیروی پلیس نازی که وظیفه اش حفظ نظم بود، مرتکب چه جنایاتی می شد. هدف این بود که پلیس با آگاهی از آن گذشته، عبرت گیرد و در آینده مرتکب چنان اقدامات دهشتناکی نگردد. در دوران پس از جنگ، با پیش چشم داشتن جنایات پلیس (گشتاپو)، اجماع بر این بود که به کادرهای پلیس چگونه آموزش داده گردد، چگونه آنها آگاه شوند و در نهایت دریابند که وظیفه نهاد حفظ نظم چیست. حفظ نظم با دهشت افکنی و وحشت آفرینی فرق دارد.

به نوشته گزارشگر نیویورک تایمز، با این حال، آلمان با افشاگری های افسران پلیس در گوشه و کنار کشور که گروه هایی با ایدئولوژی مشترک راست افراطی تشکیل می شوند در محاصره نهاده شده است. البته نه تنها پلیس گزارش هایی در این رابطه می دهد، بلکه نکته این است که بعضی نیروهای پلیس هم در این گروه ها حضور دارند. هربرت روئل، وزیر کشور نورث راین وستفالیا، پرجمعیت ترین ایالت آلمان جایی که 203 افسر پلیس در ارتباط با اقدامات راست افراطی در حال بازپرسی هستند، می گوید: همواره امیدوار بودم که این موارد فردی باشد؛ اما اکنون پرونده های بسیاری از این دست وجود دارد. برای این مقام آلمانی، زنگ خطر در ماه سپتامبر به صدا در آمد زمانی که 31 افسر در ایالت تحت کنترل وی در تبلیغات خشونت آمیز نئونازی ها دست داشتند. او هفته گذشته در مصاحبه ای گفت: تقریبا یک واحد کامل از افسران بودند و ما این را اتفاقی فهمیدیم. این باعث زمین گیری من شد. شوکه شدم. این اقدامی پیش پا افتاده نیست.

وی گفت: ما با افراط گرایی راست افراطی مشکل داریم. من نمی دانم که آنها چقدر و چگونه به درون نهادها نفوذ نموده اند. اما اگر با آن مقابله نکنیم، رشد می نماید. این پدیده ماه به ماه رشد نموده است. آن 31 افسر در ایالت تحت کنترل روئل در ماه سپتامبر به دلیل به اشتراک گذاشتن تصاویری از هیتلر و شلیک به یک سیاه پوست تعلیق شدند. در ماه اکتبر، یک گروه چت نژادپرست با 25 افسر در پلیس برلین کشف و شناسایی شد؛ البته پس از اینکه یک افسر که از دست مافوق خود سرخورده شده بود و معتقد بود که او کاری انجام نمی دهد گاف داد. در اقدامی دیگر، 6 کادریِ دیگر از آموزشگاه پلیس برلین اخراج شدند آن هم پس از آنکه هولوکاست را نادیده گرفته و تصاویری از سواستیکا [علامت صلیب شکسته] را در یک گروه چت که 26 عضو داشت به اشتراک گذاشتند. در ماه نوامبر، پس از کشف تصاویر مهمات و تجهیزاتی که برای ایجاد سواستیکا در چت واتس اپ کشف شد، به یک ایستگاه پلیس در شهر غربی اسن حمله شد. همین هفته گذشته، یک چت خشونت آمیز راست افراطی با چهار افسر پلیس در شهرهای شمالی کیل و نئومونستر کشف شد. مهمات و یادگاری های نازی ها در حمله به خانه های دو افسر پیدا شد.

بیشتر تمرکز بر ایالت هس بود که محل زندگی خانم ییلدیز است که در فرانکفورت زندگی می نماید. این ایالت همچنین مرکز تعدادی دیگر از اهداف برجسته تهدیدهای نئونازی ها بوده است. خانم ییلدیز از نزدیک با تبعیض در آلمان آشنا است. وقتی که فقط 10 ساله بود، پدر و مادرش که کارگران میهمان از ترکیه بودند، ییلدیزِ جوان را وقتی می خواستند بیمه ماشین بخرد با خود برای ترجمه همراه می بردند. فروشنده حاضر به فروش به آنها نبود. فروشنده به آنها می گفت: ما خارجی نمی خواهیم. این وکیل ترک- آلمانی به یاد می آورد: بنابراین تصمیم گرفتم بدانم که حق و حقوق من در آلمان چیست. به کتابخانه رفت و نهادی را برای تنظیم شکایت یافت و برای والدینش بیمه ای را که می خواستند خرید. پس از آن بود که فهمید می خواهد با زندگی اش چه کند و در آینده چه کاره گردد. او زمانی به یک وکیل برجسته تبدیل شد که وکالت خانواده یک گل فروش ترک را بر عهده گرفت که در غرفه گل فروشی کنار خیابان مورد اصابت گلوله نهاده شد. این مرد اولین قربانی ناسیونال سوسیالیست زیرزمینی بود که به N.S.U معروف بود، یک گروه تروریستی نئونازی که در فاصله 2000 و 2007، 10 نفر را کشته بود که 9 نفر از آنها مهاجر بودند.

نیروهای پلیس در سراسر آلمان تقصیر را به گردن مهاجران انداخته و آنها را مقصر دانستند و نتوانستند بفهمند که عاملان، نئونازی های تحت تعقیب بودند؛ درحالی که به مخبران سرویس اطلاعاتی پول داده می شد تا به پنهان کردن رهبران این گروه یاری نمایند. ظرف چند روز پس از آنکه این مساله علنی شد، پرونده های این مخبران از سوی سرویس های اطلاعاتی تکه پاره شده و از میان رفت. پس از محاکمه ای 5 ساله که در جولای 2018 به سرانجام رسید، خانم ییلدیز پیروز شد غرامتی جزئی برای موکلش دریافت کند؛ اما نه چیزی را که می خواست؛ آنچه او می خواست پاسخگویی بود که محقق نشد. این وکیل می گوید:آن شبکه چقدر عظیم بود و نهادهای دولتی از آن چه می دانستند؟ پس از 438 روز رفت و آمد در دادگاه، ما هنوز چیزی نمی دانیم. سه هفته پس از اتمام محاکمه، او اولین تهدید را به وسیله فاکس دریافت کرد. آنها از آن موقع دست از کار نکشیدند. خانم ییلدیز نمایانگر نوعی تغییر در آلمان است که راست افراطی از آن بیزار است.

اما او در این راه تنها نیست. کامپیوترهای پلیس در هس در خصوص یک کمدین ترک- آلمانی که نامش ادلب بایدار است فراخوان داده اند. همچنین در خصوص یک سیاستمدار چپ گرا به نام جنی ویسلر هم فراخوان داده اند که هر دو تهدیدهایی دریافت نموده اند. این فراخوان به این معناست که از نیروهای پلیس خواسته شده است تا هر جا آنها را دیدند از آنها مراقبت نمایند تا مبادا اتفاقی برای آنها بیفتد. رئیس پلیس این ایالت چند ماه برای گزارش دادن این مساله کوتاهی کرد. او هم در ماه جولای کناره گیری کرد. بیشتر تهدیدها، از جمله تهدیدات خانم ییلدیز، به شکل ایمیل می آید که امضای NSU 20 بر زیر آن دیده می گردد. در نهایت، دولت ایالتی 77 مورد از افراط گرایی راست افراطی را در میان نیروهای پلیس خود از سال 2015 به این سو کشف نموده است. تابستان گذشته دولت ایالتی یک بازرس ویژه را نام برد که تیمش فقط روی تهدیدهای ایمیل متمرکز است. در 11 نوامبر بود که خانم ییلدیز آخرین تهدید ایمیلی را دریافت کرد. وقتی ایمیل را باز کرد، نوشته شده بود: هایل هیتلر و در آخر آن هم نوشته شده بود: سلام ما را به دخترت برسان. وقتی او این پیغام را به پلیس گزارش داد، ارزیابی آنها این بود که او و دخترش در خطری ملموس قرار ندارند. اما ییلدیز می گوید: اما نمی توانم به آنها اعتماد کنم. این یک عامل عدم امنیت است. به چه کسی می توانم اعتماد کنم؟ در صورتی که نتوانم به پلیس اعتماد کنم، به چه کسی می توانم اعتماد کنم؟

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 820

به "ظهور دوباره گشتاپو در آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهور دوباره گشتاپو در آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید