سیستم جی پی اس در کشور بومی می گردد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، رئیس پژوهشگاه هوافضا از طراحی پروژه ناوبری و موقعیت یابی ماهواره ای بومی در این پژوهشگاه به سفارش سازمان فضایی اطلاع داد و گفت: سیستم GPS را مانند سایر کشورها بومی سازی می کنیم.

سیستم جی پی اس در کشور بومی می گردد

فتح الله امی با اشاره به اهداف سند جامع توسعه هوافضای کشور در حوزه موقعیت یابی و ناوبری ماهواره ای گفت: سند جامع توسعه هوافضای کشور در جلسه 728 شورای عالی انقلاب فرهنگی در 19 دی ماه سال 91 به تصویب رسید و جنبه اجرایی پیدا کرد.

وی با بیان اینکه سند توسعه هوافضا دارای 6 فصل است و در 3 بخش کلی، فعالیت هایی را در حوزه های فضایی، هوایی و دفاعی تعیین نموده است، ادامه داد: در دو بخش فضایی و هوایی، ماموریت هایی بر عهده پژوهشگاه هوافضا نهاده شده است و ما نیز در این پژوهشگاه پروژه های مان را با راهبرد اجرای این سند پیش می بریم.

رئیس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم گفت: در سند جامع توسعه هوافضا در بخش فضایی، تعداد قابل توجهی پروژه فضایی آمده است و 7 محور طرح های کلان در فصل 5 این سند برای بخش فضایی تا سال 1404 تکلیف شده است.

امی با بیان اینکه در بند 7 این فصل از سند، بحث موقعیت یابی و ناوبری مورد توجه نهاده شده است، اضافه کرد: به این معنی که همانطور که سیستم ناوبری GPS در امریکا فعال است و در اروپا گالیله این خدمات را می دهد، روسیه گلوناس را راه اندازی نموده و چین بی دو را دارد، ما نیز باید سیستم ناوبری و موقعیت یابی خودمان را داشته باشیم و به دنبال این هستیم که بتوانیم این سیستم را راه اندازی کنیم.

وی تاکید نمود: مسئولیت طراحی و ساخت پروژه ناوبری و موقعیت یابی بومی (GPS) از سوی سازمان فضایی ایران به عهده پژوهشگاه هوافضا گذاشته شده است که داریم روی آن کار می کنیم و پروژه هایی برای موقعیت یابی به وسیله سیستم رادیویی طراحی نموده ایم.

رئیس پژوهشگاه هوافضا گفت: ما الان یک طرح کلی روی GPS انجام داده ایم که به سازمان فضایی ایران ارائه شده تا نظرش را بدهد. اگر مورد موافقت نهاده شد و به صورت پروژه با ما قرارداد منعقد شد، جزئیات و زمان بندی اجرای آن را اعلام خواهیم کرد.

وی گفت: هم اکنون هیچ قراردادی منعقد نشده است و ما آمادگی خود را اعلام نموده ایم تا همان مدل سیستم موقعیت یابی GPS را مانند سایر کشورها، در ایران بومی سازی کنیم.

لازم به ذکر است سامانه ماهواره ای ناوبری و موقعیت یابی سیستم هایی هستند که به گیرنده های کوچک در ایستگاههای زمینی اجازه می دهند تا موقعیت خود را (طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی) با خطای چند متری تعیین نمایند. این قابلیت به وسیله انتقال امواج رادیویی بین دستگاه و ماهواره صورت می گیرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 590

به "سیستم جی پی اس در کشور بومی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم جی پی اس در کشور بومی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید