چه چیزی سرمایه گذار خارجی را از ورود به ایران دلسرد می کند؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، یک اقتصاددان می گوید آنچه مانع ورود سرمایه گذار خارجی به ایران می شود فقط سخنان ترامپ و موانع سیاسی نیست، بلکه بروکراسی طولانی و پیچیده در ایران مهم ترین عاملی است که جذب سرمایه گذاری خارجی را با دشواری روبه رو می کند.

چه چیزی سرمایه گذار خارجی را از ورود به ایران دلسرد می کند؟

هادی حق شناس در گفت وگو با مجله دانلود و سرگرمی، درباره جذب سرمایه گذاران خارجی به کشور، اظهار کرد: در برنامه ششم تحقق رشد هشت درصدی پیش بینی شده است که برای رسیدن به آن در حدود 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری ضروری است که از این میزان بین 28 تا 50 میلیارد دلار جذب سرمایه گذار خارجی تعیین شده است.

وی اظهار کرد: بنابر آنچه گفته شد جذب سرمایه گذاری خارجی برای تحقق رشد اقتصادی مطابق با برنامه ششم ضروری است و دولت باید تلاش کند موانع موجود در راه جذب سرمایه گذاری خارجی را بردارد.

این کارشناس اقتصادی، اظهار کرد: به طور کلی موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاری خارجی را می توان به دو دسته تقسیم کرد ابتدا موانع سیاسی از جمله روابط خارجی برای نمونه آن می توان به تحریم های ظالمانه علیه ایران اشاره کرد. به این ترتیب که در شرایط تحریم ایران حتی نمی توانست به منابع حاصل از فروش نفت کشور دسترسی پیدا کند. این موضوع با آمدن دولت یازدهم و تلاش برای برطرف تحریم ها تا حدودی برطرف شد.

حق شناس ادامه داد: با این همه دسته ای دیگر از موانع وجود دارد که از آن می توان به عنوان موانع داخلی یاد کرد. توجه کنیم زمانی که ایران تحت تحریم های ظالمانه شورای امنیت قرار داشت باز امکان جذب سرمایه خارجی وجود نداشت، چرا که ما در داخل ایران نیز با موانعی برای جذب سرمایه گذار خارجی روبه رو هستیم و علی رغم وجود بسترهایی برای جذب سرمایه در بخش نفت و گاز، ترانزیت کالا و گردشگری ولی هنوز آنگونه که شایسته است سرمایه گذاری خارجی جذب نشده است.

این اقتصاددان گفت: در ایران بروکراسی پیچیده ای وجود دارد که به موجب آن فعالیت های اقتصادی با کندی پیش می رود. مثلا پروسه های جذب سرمایه گذاری طولانی است و نه تنها سرمایه گذاران خارجی را از ورود به کشور دلسرد می کند، بلکه در داخل کشور سرمایه گذاری را با مشکل روبه رو کرده است. به نظر من در این موضوع موانع خارجی سهم کمتری تا موانع داخلی دارد.

وی افزود: طیف گسترده ای از مسائلی مربوط به قوانین، مسائل زیست محیطی، بیمه، موانع فرهنگی وغیره وجود دارد. به عنوان مثال در ادبیات ما صراحتا سرمایه دار مضمون شناخته می شود در حالی که این سرمایه دار است که باید در یک کشور سرمایه گذاری کند. می بینیم که در بسیاری از بخش ها وقتی می خواهند حرف از بخش خصوصی بزنند صراحتا از عبارت بخش خصوصی استفاده نمی کنند، بلکه به جای آن می گویند شرکت های غیردولتی که شامل تعاونی ها هم می شود.

حق شناس ادامه داد: اگر نگاهی به ترکیب بودجه بیندازیم و آن را با GDP مقایسه کنیم متوجه می شویم در حدود 15 درصد از اقتصاد ما در اختیار بخش خصوصی است و مابقی در اختیار بخش دولتی واقع شده است.

این کارشناس اقتصادی درباره تاثیر ترامپ برای حضور سرمایه گذار خارجی در ایران گفت: به نظر من رفتار ترامپ فقط در کوتاه مدت می تواند موانعی برای ورود سرمایه گذار به کشور شود، ولی در بلندمدت تاثیری نخواهد داشت. اکنون می بینیم کشورهای آسیای شرقی، اروپا، روسیه علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند و ما نیز می توانیم از فاصله ای که اکنون دولت آمریکا با برخی کشورهای دیگر دارد استفاده کرده و روابط خود را با آن کشور بهبود بخشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش تشریح کرد: با این همه تاکید می کنم موضوع مهمی که باید با جدیت در دستور کار قرار گیرد بهبود فضای کسب وکار است. اکنون رتبه فضای کسب وکار ایران در بانک جهانی سه رقمی است و این زیبنده کشور نیست. ما در تمامی مسائل خود با مسائل پیچیده بروکراسی روبه رو هستیم. از صدور ویزا برای خارجی ها گرفته تا صدور مجوز برای فعالیت در داخل کشور.

حق شناس ادامه داد: البته اکنون قوانین بسیار خوبی وجود دارد، ولی بخش اجرا با مسائل مهمی روبه روست. به موجب آن کار به کندی پیش می رود. اکنون بهره وری در اقتصاد ایران پایین است که باید اقدامات لازم برای بالارفتن بهره وری انجام شود. اگر نگاهی به پیش بینی رشد هشت درصدی در جریان برنامه ششم بیندازیم، برای تحقق این رشد در حدود دو درصد بهره وری تعیین شده است. این در حالی است که در برنامه های توسعه گذشته بهره وری اقتصادی ایران کمتر از یک درصد بوده است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: بهبود فضای کسب وکار نیازمند همکاری سه قوه است. گرچه اکنون معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد متولی آن است، ولی این کار باید توسط قوای سه گانه، وزارتخانه ها و شهرداری ها پیگیری شود به ویژه در این موضوع قوه قضاییه به عنوان حافظ منافع سرمایه گذار خارجی باید بتواند سرمایه آنها را گارانتی کند و اقداماتی از قبیل به حداقل رسیدن زمان دادرسی را در دستور کار قرار دهد تا بدین ترتیب اقدامات برای بهبود فضای کسب وکار ایران انجام شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 245

به "چه چیزی سرمایه گذار خارجی را از ورود به ایران دلسرد می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه چیزی سرمایه گذار خارجی را از ورود به ایران دلسرد می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید