روسیه: در صورت مخالفت ناتو با تضمین های امنیتی سیستم ضدتهدید ایجاد خواهیم کرد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داد، اگر ناتو با ابتکارعمل مربوط به تضمین های امنیتی برای همه کشورهای منطقه اروپا موافقت نکند، مسکو یک سیستم ضدتهدید ایجاد می نماید و در این صورت غربی ها دیگر نباید گله ای داشته باشند.

روسیه: در صورت مخالفت ناتو با تضمین های امنیتی سیستم ضدتهدید ایجاد خواهیم کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اینترفکس، الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد که پیشنهادات مسکو درباره تضمین های امنیتی کاملاً شفاف و صادقانه بوده و طرف روسی امیدوار است که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نتواند ابتکارعمل مسکو را تحریف کند، ولی اگر ناتو این پیشنهادات را نپذیرد، روسیه به سمت ایجاد یک سیستم ضدتهدید روی خواهد آورد.

گروشکو شب گذشته در مصاحبه ای با یک کانال یوتیوب در این باره شرح داد: ما یکبار دیگر گوشزد می کنیم که آماده مذاکره در مورد تبدیل سناریوی نظامی یا سناریوی نظامی-فنی به یک فرایند سیاسی هستیم که بطور واقعی امنیت نظامی برای تمامی کشورها در منطقه نفوذ سازمان امنیت و همکاری اروپا، اورآتلانتیک و اورآسیا را تأمین کند. ولی اگر در این خصوص پیروز نشویم، از قبل هم به مقامات ناتو هشدار داده ایم که مجبور به ایجاد یک رژیم ضدتهدید هستیم و در آن صورت دیگر دیر شده که از ما بپرسند چرا چنین تصمیمی اتخاذ نموده و چنین سیستمی مستقر نموده ایم.

این دیپلمات بلندپایه روس اضافه کرد: در این رابطه ما کاملاً صادقانه، شفاف و بصورت کتبی پیشنهادات خود را به شرکای غربی ارائه داده ایم و صادقانه می گویم که این ابتکارعمل از لحاظ سیاسی بسیار با اهمیت بوده و ریختن سنگ در باتلاق است. ضروری است کشورهای اروپایی با دقت در این باره بیاندیشند که آیا واقعاً مایل هستند تا این قاره بار دیگر به عرصه ای برای رویارویی نظامی تبدیل گردد؟

الکساندر گروشکو تأکید کرد: کشورهای عضو پیمان ناتو دو راه در پیش دارند: نخست؛ بطور جدی روی پیشنهادات روسیه درباره تضمین های امنیتی ه روز میز قرار گرفته است فکر نمایند، در غیر این صورت مجبور خواهند شد با یک جایگزین نظامی-فنی به رویارویی بپردازند.

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد که سفرای کشورهای غربی در جریان مذاکرات به این مسئله اعتراف نموده اند که در سال 2008 که روسیه مجبور به دفاع از شهفرایندان اوستیای جنوبی پس از حمله گرجستان شد، برخورد آنها با مسکو اشتباه بود. امروز هم مسائل کنونی بسیار جدی بوده و نیازمند درک دقیق شرایط و استفاده از عقل سلیم در زمینه مسائل امنیتی است. به گفته وی، در حال حاضر روسیه و ناتو به لحظه واقعی در روابط دوجانبه رسیده اند و پیشنهادات مسکو درباره تضمین های امنیتی با هدف دور شدن از نقطه خطر و روی آوردن به راستا گفتگوهای عادی و سازنده در جهت تأمین منافع همه طرفین و معین کردن راستا دستیابی به این هدف است.

این دیپلمات روس ادامه داد: به همین خاطر مسکو کاملاً صادقانه و قابل درک دیدگاه های خود را بیان نموده و امیدوار است که کشورهای عضو ناتو کوشش ننمایند که پیشنهادات مربوط به تضمین های امنیتی را تحریف نموده یا بطور کلی آن را نادیده بگیرند.

گروشکو شرح داد: روسیه در پیش نویس توافقنامه مربوط به تضمین های امنیتی منافع ملی و دیدگاه خود درباره امنیت نظامی در قاره اروپا را بیان نموده است. این مسئله مربوط به ناتو نمی گردد، بلکه مربوط به آن است که ضرورت دارد تا به سمت ابتکارعمل هایی برای تأمین امنیت روی آورد، در غیر این صورت همه با شرایط دشواری روبرو خواهند شد که ما مایل نیستیم تکرار گردد. البته طرف روسی تمامی امکانات لازم برای تأمین امنیت نظامی خود را در اختیار دارد و این واقعیتی است که شرکای غربی ما هم آن را به رسمیت می شناسند و دقیقاً به همین علت هم ناتو کوشش می نماید تا این شرایط را به نفع خود تغییر دهد.

معاون وزیر خارجه روسیه بعلاوه تأکید کرد: وضوع تهدیدات از جانب غرب که مقامات ناتو از آن صحبت می نمایند، در حال حاضر تنها عامل حفظ وحدت فراآتلانتیکی شده و این مسئله نگرانی ها را افزایش داده و بسیار خطرناک است. به گفته وی، متأسفانه اعضای ناتو در جهانی که برای خود تصور نموده اند، زندگی می نمایند که هیچ ارتباطی با منافع امنیتی واقعی در قاره اروپا ندارد و بعضی مقامات ناتو اعتراف نموده اند که مأموریت آنها خارج کردن روسیه از اروپا و حفظ آمریکایی ها در این قاره است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1397

به "روسیه: در صورت مخالفت ناتو با تضمین های امنیتی سیستم ضدتهدید ایجاد خواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: در صورت مخالفت ناتو با تضمین های امنیتی سیستم ضدتهدید ایجاد خواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید