آمریکا و جمهوری چک در فهرست کشورهای غیردوست روسیه قرار گرفتند

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، دولت روسیه فعلاً آمریکا و جمهوری چک را در فهرست کشورهای غیردوست قرار داه و به گفته یک سناتور روس، در صورت ادامه اقدامات خصمانه کشورهای خارجی، این فهرست می تواند گسترش نیز پیدا کند.

آمریکا و جمهوری چک در فهرست کشورهای غیردوست روسیه قرار گرفتند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، دولت فدراسیون روسیه روز آدینه در نشست خود کشورهای غیردوست را معین کرد. بر اساس اطلاعات منتشره در پورتال اطلاعات حقوقی روسیه، طبق این سند، فعلاً تنها دو کشور - ایالات متحده و جمهوری چک در فهرست شرکای خارجی غیردوست روسیه جای گرفته اند.

در این رابطه، دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز روز گذشته خاطرنشان کرد که تعداد کم کشورها در این فهرست، گویای این واقعیت است که مقامات مسکو حاضر به مصاحبه با کشورهای خارجی با هدف بهبود روابط هستند.

ولادیمیر جباروف نائب رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز با یادآوری مواضع غیردوستانه کشورهای عضو سابق پیمان ورشو که اکنون به عضویت ناتو درآمده اند، هشدار داد که در صورت ادامه اقدامات ضدروسی از سوی شرکای خارجی، فهرست کشورهای غیردوست روسیه گسترش پیدا خواهد نمود.

به گفته این سناتور، ظهور فهرست کشورهای غیردوست روسیه، سیاست خارجی مسکو در قبال این قبیل کشورها را تغییر خواهد داد و امکان محدودیت همکاری های مالی با آنها وجود دارد .

واکنش بعضی مقامات اروپایی به انتشار فهرست کشورهای غیردوست روسیه

شارل میشل رئیس اتحادیه اروپا شب گذشته ابراز عقیده کرد که اقدام دولت روسیه در تأیید فهرست کشورهای خارجی غیردوست مسکو، گامی دیگر به سمت تیرگی بیشتر و آسیب رساندن به روابط دیپلماتیک بین المللی است.

وی در عین حال تأکید کرد که اتحادیه اروپا از مواضع جمهوری چک در قبال روسیه کاملاً حمایت می کند. وی از طرف روسی خواست تا بطور کامل کنوانسیون وین را رعایت کند.

وزیر امور خارجه چک نیز در این رابطه خاطرنشان کرد که تصمیم مسکو برای گنجاندن این جمهوری در فهرست کشورهای غیردوست روسیه ، ادامه اقدامات در جهت افزایش تیرگی روابط، نه تنها با پراگ، بلکه با تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1076

به "آمریکا و جمهوری چک در فهرست کشورهای غیردوست روسیه قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا و جمهوری چک در فهرست کشورهای غیردوست روسیه قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید