خواب ها، آینده را پیش بینی می کنند؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، تهران (پانا) - بر اساس شواهد یک مطالعه تازه، رویاها از فرآیندی حاصل می شوند که اغلب ترکیبی از تجربیات متعدد زندگی و پیش بینی وقایع آینده است.

خواب ها، آینده را پیش بینی می کنند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مدیکال اکسپرس، نتایج یک مطالعه نشان می دهد 53.5 درصد از خواب ها با حافظه در ارتباط هستند و تقریبا 50 درصد از گزارش های دارای منبع حافظه به چندین تجربه در گذشته مرتبط بوده اند. این مطالعه همچنین نشان داد که 25.7 درصد از خواب ها مربوط به وقایع خاص قریب الوقوع بوده و 37.4 درصد خواب ها با منبع رویداد آینده علاوه بر این به یک یا چند خاطره خاص از تجربیات گذشته مربوط می شود. رویا های صادقانه یا آینده گرا در اواخر شب به نسبت متداول تر می شوند.

ارین وامسلی، محقق اصلی این مطالعه که دکترای علوم اعصاب شناختی دارد و دانشیار گروه روانشناسی و برنامه علوم اعصاب در دانشگاه فورمن در گرینویل کارولینای جنوبی است، می گوید: انسان ها برای درک معنای رویا ها هزاران سال تلاش کرده اند. ما شواهد تازهی ارائه می دهیم که نشان می دهد رویا ها عملکرد پردازش حافظه را منعکس می کنند. اگرچه از مدتها قبل مشخص شده است که رویا ها بخشی از تجربه های گذشته را شامل می شوند، اما داده های ما نشان می دهد رویا ها هم وقایع احتمالی آینده را پیش بینی می کنند.

در این مطالعه 48 دانشجو برای ارزیابی خواب شبانه با استفاده از سونوگرافی شب را در آزمایشگاه گذرانده بودند. در طول شب شرکت کنندگان 13 بار از خواب بیدار شدند تا از تجربیات خود در هنگام شروع خواب، خواب REM و خواب غیر REM گزارش دهند. صبح روز بعد شرکت کنندگان منابع بیداری هر یک از خواب های گزارش شده در شب گذشته را شناسایی و توصیف کردند. در مجموع 481 گزارش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

وامسلی می گوید این توصیف تازهی از چگونگی ترسیم رویا ها به طور همزمان از منابع مختلف بیداری با استفاده از بخش هایی از تجربه گذشته برای ساخت سناریو های تازه پیش بینی وقایع آینده است.

به گفته وامسلی افزایش متناسب رویا های صادقانه در اواخر شب ممکن است ناشی از مجاورت زمانی با حوادث آینده باشد. در حالی که این رویا ها به ندرت وقایع آینده را واقع بینانه به تصویر می کشند با این وجود فعال سازی و ترکیب مجدد قطعات حافظه مربوط به آینده می تواند عملکردی سازگارانه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1155

به "خواب ها، آینده را پیش بینی می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب ها، آینده را پیش بینی می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید