شروع ماه گرفتگی شامگاه فردا از ساعت 18 و 44 دقیقه

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، فردا آدینه ساکنان کشورمان ایران از ساعت 18 و 44 دقیقه شاهد ماه گرفتگی خواهند بود و به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، این رخداد عمیق ترین ماه گرفتگی نیمسایه است و تا 19 سال دیگر چنین شرایطی تکرار نخواهد شد.

شروع ماه گرفتگی شامگاه فردا از ساعت 18 و 44 دقیقه

به گزارش ایسنا، مسعود عتیقی، با اشاره به رویداد ماه گرفتگی، گفت: با توجه به اینکه مدار ماه نسبت به مدار زمین 5.1 درجه زاویه دارد، بدیهی است این دو مدار (مدار ماه و زمین)، در دو نقطه یکدیگر را قطع می نمایند که به آن ها گرهمی گویند و از اتصال دو گره به یکدیگر، خط گره به دست می آید.

وی ادامه داد: هر گاه این خط گره به سمت خورشید باشد، ساکنان کره زمین شاهد وقوع خورشیدگرفتگی و یا ماه گرفتگی به ترتیب در هنگام ماه نو و ماه کامل (ماه بدر) خواهند بود.

عتیقی خاطر نشان کرد: شامگاه آدینه، 15 اردیبهشت ماه جاری و پس از دو هفته از وقوع خورشیدگرفتگی کلی-حلقوی پنج شنبه 31 فروردین سال جاری که در قاره استرالیا قابل مشاهده بود، ماه گرفتگی رخ خواهد داد که از نوع نیمسایه است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار داشت: به علت افت نامحسوس نور ماه در هنگام ماه گرفتگی نیمسایه، این نوع ماه گرفتگی معمولا مورد توجه رصدگران و عکاسان نجومی قرار نمی گیرد، ولی ماه گرفتگی 15 اردیبهشت سال جاری پس از گرفت بامداد شنبه 24 بهمن 1395، عمیق ترین ماه گرفتگی نیمسایه است و تا 19 سال دیگر یعنی ماه گرفتگی نیمسایه شبانگاه دوشنبه 7 مهر 1421 خورشیدی با چنین شرایطی تکرار نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ماه گرفتگی 1421 در ایران قابل رؤیت نیست؛ ماه گرفتگی نیمسایه 15 اردیبهشت ماه جاری را به نسبت ماه گرفتگی تیره فرصت خوبی برای رصد دانست.

عتیقی با بیان اینکه علاقه مندان دانش ستاره شناسی کشور رصد این رخداد نجومی را از دست ندهند، یادآور شد: خوشبختانه در سراسر کشور این ماه گرفتگی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: گرفت 15 اردیبهشت ماه جاری در ساعت 18 و 44 دقیقه و 11 ثانیه به وقت کشورمان شروع می گردد، ولی در این زمان ماه در تهران در زیر افق بوده و قابل مشاهده نخواهد بود. بدیهی است ماه حدود ساعت 19 روز آدینه در تهران از افق جنوب شرق همراه با صورت فلکی ترازو (اندازه) طلوع خواهد نمود.

وی لحظه اوج این ماه گرفتگی را در ساعت 20 و 52 دقیقه و 58 ثانیه ذکر کرد و یادآور شد: در این لحظه ماه در آسمان قابل مشاهده است.

عتیقی با بیان اینکه ماه گرفتگی پیش رو در ساعت 23 و یک دقیقه و 45 ثانیه شبانگاه آدینه 15 اردیبهشت به انتها خواهد رسید، گفت: این ماه گرفتگی در قاره های اروپا، آسیا، استرالیا و آفریقا و بعلاوه اقیانوس های آرام، اطلس و هند و در قطب جنوب نیز قابل مشاهده خواهد بود.

منطقه ها تحت پوشش گرفت روی آدینه 15 اردیبهشت 1402

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان این اینکه دو نوع دیگر از ماه گرفتگی وجود دارد، گفت: یک نوع ماه گرفتگی جزئی است و زمانی رخ می دهد که بخشی از ماه از سایه زمین عبور می نماید.

عتیقی، نمونه دیگر ماه گرفتگی را ماه گرفتگی کامل مطرح نمود و در باره آن شرح داد: در ماه گرفتگی کامل تمام ماه در سایه زمین قرار می گیرد، ولی در ماه گرفتگی نیمسایه هیچ بخشی از ماه درون سایه زمین قرار نمی گیرد، به همین علت در گذشته و در نجوم قدیم به آن خسوف غیر مرئی می گفتند.

وی یادآور شد: ماه گرفتگی شبانگاه آدینه 15 اردیبهشت به ساروس 141 تعلق دارد که 72 گرفت در آن واقع شده است. اولین گرفت این ساروس بیش از 414 قبل و در شبانگاه دوشنبه چهارم شهریور سال 987 خورشیدی به صورت نیمسایه اتفاق افتاده و آخرین گرفت از این دوره نیز 865 سال بعد، دوشنبه 20 مهر 2267 خورشیدی آن هم به صورت نیمسایه رخ خواهد داد.

به گفته این محقق حوزه نجوم آماتوری، گرفت 15 اردیبهشت سال جاری بیست و چهارمین گرفت از 72 گرفت این ساروس است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: در این ساروس 32 ماه گرفتگی نیمسایه، 14 ماه گرفتگی جزیی و 26 گرفت کلی رخ خواهد داد.

عتیقی ساروس را واژه ای بابِلی به معنای دوره دانست و اضافه کرد: این واژه بیانگر دوره های تکرار ماه گرفتگی ها و یا خورشیدگرفتگی های با شرایط یکسان است که برابر 18 سال و 11 روز و 7 ساعت و 49 دقیقه است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1402 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1665

به "شروع ماه گرفتگی شامگاه فردا از ساعت 18 و 44 دقیقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع ماه گرفتگی شامگاه فردا از ساعت 18 و 44 دقیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید