2 برابر شدن بیماران کلیوی در 5 سال آینده ، 2 عامل اصلی نارسایی کلیه در کشور ، مرگ 2 نفر از لیست انتظار پیوند عضو در هر ساعت

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در 5 سال آینده تعداد بیماران نارسایی کلیوی 2 برابر می شود، گفت: طول عمر و بقای بیماران با پیوند کلیه بیشتر از دیالیز است.

2 برابر شدن بیماران کلیوی در 5 سال آینده ، 2 عامل اصلی نارسایی کلیه در کشور ، مرگ 2 نفر از لیست انتظار پیوند عضو در هر ساعت

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران به موضوع اهدای عضو اشاره کرد و گفت: ترویج فرهنگ اهدای عضو بسیار مهم است. در این زمینه در شورای شهر مصوبه ای تصویب شد.

  • روزانه چند نفر در کشور به دلیل نرسیدن عضو می میرند؟ | 25 هزار نفر در لیست پیوند عضو | سالانه 8000 عضو سالم زیر خاک می رود
  • مرگ مغزی امکان برگشت دارد؟ ؛ تفاوت مرگ مغزی و کما | پاسخ به تمامی سوالات درباره پیوند اعضا
  • کلیه ایرانی ها به اتباع خارجی پیوند زده می شود؟ | کمبود کلیه پیوندی در جهان

2 برابر شدن بیماران کلیوی در 5 سال آینده

وی با بیان اینکه در 5 سال آینده تعداد بیماران نارسایی کلیوی 2 برابر می شوند، گفت: طول عمر و بقای بیماران با پیوند کلیه بیشتر از دیالیز است. همچنین هزینه های دیالیز بالاتر از پیوند کلیه است.

2 عامل اصلی بروز نارسایی کلیه در کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص نارسایی کلیه گفت: بخشی از این بیماری به دلیل کم تحرکی و کبد چرب است و تقریبا 15 هزار ایرانی بر اثر نارسایی کبد جان خود را از دست می دهند. متاسفانه فشار خون و دیابت 2 عامل اصلی بروز نارسایی کلیه در کشور قلمداد می شود.

نارسایی قلب در ایران بالاست

وی به آمار پیوند کلیه و کبد در کشور اشاره کرد و گفت: آمار خوبی در این زمینه در ایران داریم، البته نارسایی قلب در ایران بالاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگر سخنانش به تصادفات در کشور اشاره کرد و گفت: سال گذشته یک میلیون و 150 هزار تصادف رخ داد که بر اثر آن 19 هزار نفر جان خود را از دست دادند.

مرگ 2 نفر از لیست انتظار پیوند عضو در هر ساعت

به گفته زالی، سالانه 5 تا 8 هزار نفر دچار مرگ مغزی می شوند و متأسفانه علی رغم اینکه باید سالانه 4 هزار پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی داشته باشیم، کمتر از یک سوم پیوند انجام می شود.

وی ادامه داد: در کشور ما در هر ساعت یک تا 2 نفر از کسانی که در لیست پیوند اعضا هستند، فوت می کنند. 25 هزار نفر نیازمند پیوند اعضا هستند که از این رقم 18 هزار نفر منتظر پیوند کلیه هستند.

انجام 3500 پیوند عضو در سال گذشته

به گفته زالی، سال گذشته 3500 پیوند در کشور اجرا شده که از این تعداد 2400 پیوند برای پیوند کلیه و 900 پیوند برای کبد بود.

کاشت درخت به نام اهداکنندگان عضو

وی با بیان اینکه 10 درصد مردم ما نسبت به گرفتن کارت اهدای عضو اقدام کرده اند، گفت: در پهنه های شهر تهران حداقل 3 پهنه از 5 پهنه امکانات تبلیغاتی مناسب برای ترویج فرهنگ پیوند اعضا را به زودی خواهند داشت و در هر استانی درختی به نام این قهرمانان ملی که ایثار می کنند کاشته می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1672

به "2 برابر شدن بیماران کلیوی در 5 سال آینده ، 2 عامل اصلی نارسایی کلیه در کشور ، مرگ 2 نفر از لیست انتظار پیوند عضو در هر ساعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 برابر شدن بیماران کلیوی در 5 سال آینده ، 2 عامل اصلی نارسایی کلیه در کشور ، مرگ 2 نفر از لیست انتظار پیوند عضو در هر ساعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید