برخورد آشغال های فضایی چه پیامدی دارد؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، از برخورد دو شیء، در ارتفاعی بلند، یعنی 991 کیلومتری سخن می گوییم. اگر تصادمی پیش آید، خرده ها و پاره های بسیاری را در مدار زمین و برای زمانی دراز به جا خواهد گذاشت.

برخورد آشغال های فضایی چه پیامدی دارد؟

صد ها هزار تکه زباله فضایی در مدار زمین معلقند

در 23 سپتامبر امسال، به سه فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) دستور داده شد که نزدیک یک گریزپیما (escape craft) در بخشِ روسی ایستگاه فضایی پناه بگیرند. ناسا، سازمان هوانوردی آمریکا، یک تکه عظیم زباله فضایی را که به سوی آنان روانه بود شناسایی نموده بود و در واکنش به آن، رانش گر های اضطراری را، برای اجتناب از آن چه هم پیوندی محتمل می خواندش، راه انداخت.

این سومین بار از ماه ژانویه است که ایستگاه فضایی مجبور به اتخاذ چنین شگرد نابه هنگامی شده؛ امری که دیگر بار، خطر فزاینده زباله های دردساز در مدار زمین را یادآور می گردد. در شروع هفته نیز لئولبس (LeoLabs)، سامانه ردیاب زباله فضایی، هشداری را درباره احتمال تصادمی عمده و قریب الوقوع صادر نموده بود.

پاره ای از یک راکت چینی رهاشده و یک ماهواره بازنشسته شوروی در جهتِ گذر از 25 متری همدیگر و با احتمال ده درصد برخورد بودند. با داشتن جرمی سرجمع بالغ بر 2800 کیلوگرم و داشتن سرعت نسبی 53 هزار کیلومتر بر ساعت، چنین تصادمی می توانست فاجعه بار باشد.

به گفتهٔ فضانوردِ پیشین و هم پایه گذارِ لئولبس (LeoLabs): چنین امری رخدادی بالقوه خطرناک است.

از برخورد دو شیء، در ارتفاعی بلند، یعنی 991 کیلومتری سخن می گوییم. اگر تصادمی پیش آید، خرده ها و پاره های بسیاری را در مدار زمین و برای زمانی دراز به جا خواهد گذاشت.

هشدار لئولبس، به تاریخ 13 اکتبر 2020، از این قرار است:

ما هم اکنون برخوردی بسیار پرخطر را میان دو شیء ورافتاده در مدار پایین زمین رصد می کنیم. داده های متعدد خبر از فاصله ای کمتر از 25 متر و احتمال برخوردی بین 1 تا 20 درصد، می دهند. جرم دو شئ، سرجمع 2800 کیلوگرم است.

شیء یک: 19826

شیء دو: 36123

زمان هشدار: 16 اکتبر، 00:56 زمان معیار جهانی

ارتفاع رخداد: 991 کیلومتر

چنان چه برخوردی رخ دهد، صدها-و چه بسا هزاران-خرده زباله ناشی از آن در جهات گوناگون پرتاب خواهند شد. رخدادی که خود امکان بی شمار برخورد دیگر را در آینده پدید می آورد. جاناتان مک دووِل، فضانوردی که در مرکز اخترشناسی هاروارد-اسمیتسون مستقر است، می گوید: چنین تصادمی می تواند بر میزان خرده زباله های فضایی 10 تا 20 درصد بیفزاید.

مطالعه ای که دونالد کِسلِر، دانشمند ناسا، در سال 1978 انجام داد، صریحاً هشدار می دهد که اثر دنبال ریز یا دومینووار چنین رخداد هایی امکان پدیدآیی لایه ای نفوذناپذیر گرداگرد زمین خواهد بود که پرتاب های فضاییِ زمین پایه را ناممکن خواهد ساخت-امری که ما را دقیقاً زمین گیر خواهد نمود.

این پژوهش ناسا را بر آن داشت تا یک سال بعد برنامه خرده زباله های مدار زمین (ODP) را با هدف توسعه راه های پایش خرده چیز ها و زباله های فضایی و تدبیر شیوه های زدودن آن ها، راه اندازی کند.

از آن موقع تا امروز، شرایط بد و بدتر شده است. به گفته شبکه رصد فضایی ایالات متحده (USSSN)، برآورد می گردد هم اکنون دویست هزار شیء 0. 4 تا 4 اینچی، و ده ها هزار شیء عظیم تر از 4 اینچ، در مدار زمین شناور باشند.

ماه گذشته، جیم بریدنستین، مسؤول ناسا، در توییت خود فراخوانی برای اقدام در این راستا داد: در گذر دو هفته گذشته، امکان وقوع سه تصادم پرخطر بوده است. شرایط خرده زباله ها رو به وخامت است. هم اکنون هیچ قانونی بین المللی برای پاک سازی زباله های فضایی وجود ندارد، با این حال بعضی شرکت ها اقداماتی را جهت تقلیل فجایع آینده شروع نموده اند.

برای نمونه، شرکت اسپیس ایکس (SpaceX)، به عنوان جزیی از پروژه اینترنت فضایی استارلینک (Starlink) به ابتکار ایلان ماسک، درگیر فرایند پرتاب هزاران ماهواره به مدار است. بخشی از بیانیهٔ مأموریت این پروژه، پاک نگهداشتن فضا عنوان شده است.

قرار است هر کدام از ماهواره ها، به سامانه پیشران روکاری مجهز باشند تا آن ها را در سرانجام عمرشان، برای سوختن به سوی جوّ زمین براند. بر طبق داده های گردآورده لئولبس، اگرچه از اخیرترین تصادمِ ممکن به سختی اجتناب شده، اما خطر حقیقی همچنان باقی است.

به گفته وبگاه ناسا: مسؤولیت زباله های فضایی با یک کشور نیست، بلکه با همگی کشور های فضاپیما است.

مشکل مدیریت زباله های فضایی هم چالشی بین المللی است و هم فرصتی برای نیک داشت محیط فضا جهت مأموریت های کاوش گرانه آینده. فضای گرداگرد سیاره ما آکنده از زباله است. اکنون زمان زباله زدایی از آن فرارسیده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 731

به "برخورد آشغال های فضایی چه پیامدی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد آشغال های فضایی چه پیامدی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید