افزایش صادرات نفت ایران تا مرز 1 میلیون بشکه در روز

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، پترولجستیک از افزایش صادرات نفت ایران به 961 هزار بشکه در روز طی روز های اول تا 19 ژوئن اطلاع داد و این در حالی است که صادرات ال پی جی ایران نیز طی سال جاری 4 درصد از پیش بینی ها بیشتر بوده است.

افزایش صادرات نفت ایران تا مرز 1 میلیون بشکه در روز

به گزارش تسنیم، یک شرکت تحلیل تجارت دریایی نفت به نام پترولجستیک از افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی اطلاع داد.

آنالیز های این شرکت نشان می دهد ایران طی روز های اول تا 19 ژوئن به طور میانه 961 هزار بشکه در روز نفت روانه بازار جهانی نموده است. این در حالی است که بر اساس آمار این شرکت طی ماه میلادی گذشته صادرات نفت ایران 461 هزار بشکه در روز برآورد شده بود.

بر اساس این گزارش با وجود تحریم های آمریکا فراوری و صادرات نفت ایران روندی صعودی داشته و چین بزرگترین خریدار نفت از این کشور بوده است.

رویترز چندی پیش گفت چین هفته پیش 2 میلیون بشکه نفت از ایران وارد نموده که احتمالا در ذخایر دولتی نفت چین تخلیه خواهد شد. این محموله به وسیله نفتکش شرکت ملی نفت ایران به چین ارسال شد و احتمالا در آمار رسمی واردات نفت چین که در ماه جولای منتشر خواهد شد درج می گردد. دولت چین پیش از آن نیز از ابتدای امسال میلادی سه محموله نفت دیگر از ایران برای تخلیه در مخازن ذخیره خود وارد نموده بود.

از سوی دیگر پایگاه تخصصی اس پی گلوبال طی گزارشی کل صادرات ال پی جی ایران که در ماه جاری بارگیری شده است را 386 هزار تن گفت. صادرات ال پی جی ایران در ماه می به بالاترین رقم از زمان اعمال تحریم ها در سال های 2014 و 2018 رسیده بود.

این گزارش توضیح داد اگرچه صادرات ال پی جی ایران در ماه ژوئن نسبت به رکورد 859 هزار تنی ماه قبل تقریبا نصف شده است، اما تحریم های اخیر آمریکا تاثیری در این کاهش نداشته است.

وزارت خزانه داری آمریکا در روز 16 ژوئن چند شرکت چینی، هنگ کنگی و اماراتی را که مدعی بود در زمینه صادرات ال پی جی ایران به آسیا فعالند تحریم کرد. عایدی ایران از صادرات نفت خام، گاز، میعانات، گاز طبیعی، فرآورده های نفتی و پتروشیمی در ماه های آوریل و می 60 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. این علی رقم آن است که آمریکا راه های دسترسی ایران به سیستم اقتصادی جهانی را بسته است.

بر اساس این گزارش میانه صادرات ال پی جی ایران در 5 ماهه نخست امسال میلادی 525 هزار تن در ماه بوده است و اگر آمار مربوط به ماه ژوئن را نیز لحاظ کنیم میانه صادرات ال پی جی ایران در نیمه نخست امسال میلادی 520 هزار تن درماه خواهد شد که بیشتر از پیش بینی ها است.

تحلیلگران پیش بینی نموده اند میانه صادرات ماهانه ال پی جی ایران در امسال میلادی 500 هزار تن باشد که در نیمه نخست امسال، صادرات ایران 4 درصد از پیش بینی ها بیشتر بوده است.

بعضی تحلیلگران می گویند بخشی از صادرات ال پی جی ایران به طور غیرمستقیم به وسیله کشور هایی مثل امارات و عمان به چین صادر می گردد که در آمار صادرات ایران لحاظ نمی گردد.

سه منبع چینی به اس پی گلوبال گفتند تحریم های تازه آمریکا تاثیر زیادی در تجارت بین ایران و چین نخواهد داشت چرا که واردنمایندگان چینی بر پایه یوان با ایران معامله می نمایند.

به گفته این افراد 99 درصد صادرات ال پی جی ایران به چین می رود و کشتی های بسیار بزرگ چینی این محموله ها را به چین حمل می نمایند.

یک منبع چینی با بی اهمیت دانستن تحریم های تازه آمریکا علیه صادرات ال پی جی ایران گفت: این اولین باری نیست که آمریکا شرکت های چینی را به دلیل رابطه با ایران تحریم می نماید. اقدام اخیر آن ها در تحریم ایران شاید برای منحرف کردن افکار عمومی آمریکا از تورم در اقتصاد این کشور اجرا شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1522

به "افزایش صادرات نفت ایران تا مرز 1 میلیون بشکه در روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش صادرات نفت ایران تا مرز 1 میلیون بشکه در روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید