اعطای تسهیلات کم بهره به 176 خبرنگار در چهارمحال و بختیاری

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری گفت: با هماهنگی انجام شده با استاندار و معاون هماهنگی امور مالی استاندار استان تسهیلات پنج میلیون تومانی با سود چهار درصد به 176 نفر از خبرنگاران به مرور پرداخت می گردد.

اعطای تسهیلات کم بهره به 176 خبرنگار در چهارمحال و بختیاری

سیدمرتضی فیاضی در گفت وگو با خبرنگاران در مورد فعالیت های صورت گرفته توسط اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری از زمان شروع به کار هیات مدیره جدید این خانه، اظهار کرد: فرایند ثبت آگهی اعضای هیات مدیره جدید این خانه بنا بر دلایلی به تعویق افتاد که با پیگیری های صورت گرفته این مشکل برطرف شد و هم اکنون سامانه خانه مطبوعات استان برای اعمال تغییرات در دسترس نهاده شد.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه صدور کارت خبرنگاری برای اصحاب رسانه استان از ملزومات و جزو ابتدایی ترین مطالبات این قشر است، اعلام کرد: در طول دوره های گذشته به صورت محدود تعدادی کارت خبرنگاری برای اصحاب رسانه استان صادر شده بود، اما این اقدام کافی نبود، خبرنگاران و فعالان رسانه ای برای حضور در ارگان ها و ادارات برای تهیه خبر باید به وسیله این کارت، احراز هویت شوند.

وی ادامه داد: طراحی کارت خبرنگاری برای اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری صورت گرفته و صدور کارت خبرنگاری در سه فاز عملیاتی می گردد، در گام اول صدور کارت برای سرپرستان و مدیران مسئول خبرگزاری ها و نشریات استانی در دستور کار قرار می گیرد، در فاز دوم این کارت برای خبرنگاران و عکاسان خبری شناخته شده که به صورت فعال در این عرصه فعالیت می نمایند صادر می گردد.

فیاضی بیان نمود: در فاز سوم تعدادی از خبرنگاران ثبت شده در سامانه خانه مطبوعات و تعدادی که بنا به دلایلی پیروز به ثبت نام در این سامانه نشده اند، مورد پالایش و غربالگری قرار می گیرند، در این مرحله خبرنگاران واقعی با ارائه مستندات شناسایی می شوند و خبرنگاران غیرواقعی از سامانه خانه مطبوعات حذف می شوند.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه غربالگری و پالایش خبرنگاران واقعی از غیرواقعی مزایای بسیاری دارد، گفت: مهم ترین مزایای اجرای این طرح ایجاد عدالت در توزیع خدمات به اصحاب رسانه است و پس از پالایش خدمات تنها به خبرنگاران واقعی ارائه می گردد، پالایش خبرنگاران توسط کارگروهی متشکل از کارشناس مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از خبرنگاران پیشکسوت و یکی از اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات انجام می گردد و تقاضاهای جدید برای عضویت در خانه مطبوعات نیز توسط این تیم آنالیز خواهد شد.

وی در مورد اختصاص یک مکان درخور شان اصحاب رسانه برای خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری اطلاع داد و بیان کرد: یک سالن تقریبا عظیم در طبقه همکف اداره کل فرهنگ و ارشاد و اسلامی چهارمحال و بختیاری به همین منظور اختصاص یافته است و طی هفته آینده این مکان تجهیز و برای بهره برداری آماده می گردد.

فیاضی اضافه نمود: هر روز یکی از اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری در این مکان برای پاسخگویی به مطالبات اصحاب رسانه مستقر هستند، اما به دنبال یک مکان مجزا و مستقل برای احداث خانه مطبوعات در استان هستیم و اقدامات خوبی نیز در این راستا صورت گرفته است.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری تاکید نمود: قطعه زمینی به مساحت 500 متر مربع در یکی از بهترین نقاط شهر شهرکرد برای احداث مجتمع رسانه ای استان و خانه مطبوعات با پیگیری های استاندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل راه و شهرسازی اختصاص یافته است و با تخصیص اعتبار در بودجه 1400 کلنگ احداث این مجتمع بر زمین زده می گردد، همچنین شهرداری شهرکرد نیز طی مکاتبات صورت گرفته از این مجتمع رسانه ای به عنوان یک کار فرهنگی حمایت می نماید.

وی در مورد تجلیل از خبرنگاران چهارمحال و بختیاری در روز خبرنگار امسال، گفت: هیات مدیره جدید خانه مطبوعات به تازگی شکل گرفته بود، همچنین به لحاظ مالی در مضیقه قرار داشتیم و به علت شیوع کرونا امکان برگزاری جشن روز خبرنگار به شیوه های قبل وجود نداشت، بنابراین گرامیداشت روز خبرنگار امسال به شیوه دیگری برگزار گردید.

فیاضی ادامه داد: مبلغی برای تجلیل از فعالان عرصه خبر از سوی استانداری چهارمحال و بختیاری به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص یافت، برای تمامی خبرنگاران استان لوح تقدیر و یک کارت هدیه به مبلغ 300 هزار تومان تهیه و تدارک دیده شد، اعضای خانه مطبوعات به همراه مدیرکل ارشاد و معاونان در دفاتر نشریات و خبرگزاری های استان حضور پیدا کردند و از نزدیک با اصحاب رسانه ملاقات و گفت وگو کردند و از فعالان این عرصه نیز تجلیل شد.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری اضافه نمود: سرکشی و بازدید از دفاتر نشریات و خبرگزاری های استان تنها به روز خبرنگار خلاصه نمی گردد و درصدد هستیم در طول سال به صورت دوره ای با حضور اعضای خانه مطبوعات از این دفاتر بازدید به عمل آوریم، ان شاالله با غربالگری که در آینده انجام می گردد خبرنگاران واقعی از سال آینده خدمات بیش تری دریافت می نمایند.

وی با تاکید بر اینکه مسائل معیشتی و رفاهی اصحاب رسانه از مهم ترین اولویت های خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری است، اظهار کرد: با هماهنگی صورت گرفته با استاندار و معاون هماهنگی امور مالی استاندار استان تسهیلات پنج میلیون تومانی با سود چهار درصد به 176 نفر از خبرنگاران به مرور پرداخت می گردد.

فیاضی با اشاره به اینکه بحث مسکن نیز یکی از دغدغه های اصحاب رسانه در این شرایط کرونایی است، بیان نمود: با رایزنی صورت گرفته با اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری تشکیل تعاونی مسکن خبرنگاران در دستور کار نهاده شد و به خبرنگاران واجد شرایط یک قطعه زمین برای ساخت مسکن تعلق می گیرد، همچنین در مباحث معیشتی خبرنگارانی که تنها از این راه درآمد کسب می نمایند و سرپرست خانوار هستند در اولویت قرار می گیرند، مجمع عمومی تعاونی مسکن خبرنگاران به زودی تشکیل می گردد.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری همچنین از تشکیل صندوق قرض الحسنه خانه مطبوعات استان اطلاع داد و گفت: فراخوان برای تشکیل این صندوق طی دو مرحله اعلام شد و با تشکیل هیات مدیره برای این صندوق یک حساب برای پیگیری امورات مربوط در بانک رسالت افتتاح شد و کار این صندوق به صورت عملیاتی برای ایجاد اشتغال، ارائه تسهیلات معیشتی و وام ضروری شروع شده است.

وی با بیان اینکه مباحث مربوط به ارتقای سواد رسانه ای برای اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری از ضروریات است و باید رسانه ها در این حوزه پررنگ تر وارد عمل شوند، توضیح داد: خبرنگاران باید دانش رسانه ای خود را بالاتر ببرند، گاهی شاهدیم بعضی از نشریات اقدام به درج مطلب در مطبوعه خود بدون ذکر منبع می نمایند که این مسئله واکنش خبرنگاران شاغل در خبرگزاری ها را در پی دارد، باید جلوی انتشار اخبار کپی بدون ذکر نام خبرنگار و رسانه گرفته گردد.

فیاضی بیان نمود: کارگروهی در خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری وظیفه آموزش خبرنگاران مبتدی را بر عهده گرفته است، تا به امروز چهار جلسه دو ساعته خبرنویسی با حضور یکی از اساتید برجسته کشوری به صورت مجازی برای خبرنگاران استان برگزار گردیده است و این فرایند ادامه دارد، همچنین با هماهنگی صورت گرفته با جهاددانشگاهی خبرنگاران می توانند با تخفیف 30 درصدی از دوره های آموزشی این مراکز استفاده نمایند.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری اضافه نمود: خبرنگاران برای بهره مندی از مزایای خانه مطبوعات و عضویت در این خانه باید در دوره 20 ساعته آموزش مجازی خبرنگاری شرکت نمایند.

وی با اشاره به اینکه حفظ شان و کرامت خبرنگاران در جامعه در بین مردم و مسئولان از اهمیت بالایی برخوردار است، تاکید نمود: متاسفانه در این سال ها چندان به این مسئله توجه جدی صورت نگرفته است، خبرنگاران بدون هیچ گونه چشم داشتی در عرصه اطلاع رسانی فعالیت می نمایند، بنابراین باید فرهنگ سازی لازم برای حفظ صندلی خبرنگاران صورت بگیرد.

فیاضی در ادامه با اشاره به بحث مطالبات خبرنگاران از دستگاه های اجرایی چهارمحال و بختیاری، شرح داد: بعضی رسانه در طول سه سال گذشته مطالباتی را از بعضی دستگاه های اجرایی داشتند، با هماهنگی صورت گرفته لیست مطالبات طی دو مرحله فراخوان جمع آوری شد و دستگاه های اجرایی ملزم به پرداخت مطالبات در کمتر از یک هفته شدند، میزان مطالبات 3 میلیارد ریال بود که نزدیک به 90 درصد مطالبات وصول شد و مابقی مطالبات نیز تا انتها آذرماه وصول می گردد.

مدیر خانه مطبوعات یادآور شد: متاسفانه نشریات و بعضی از رسانه ها به صورت تخصصی در حوزه خبرنگاری آموزش های لازم را فرا نگرفته اند، بعضی نشریات اخبار منتشر شده بر روی خبرگزاری ها را بدون ذکر منبع بر روی مطبوعه خود منتشر می نمایند، نشریات باید به طور مستقل به فراوری محتوا بپردازند تا بتوانند صندلی رسانه ای خود را ارتقا ببخشند و شاهد بازخورد مطالب در استان باشیم.

وی در مورد قانون نظم در انتشار مطبوعات برای تخصیص آگهی، گفت: از آبان ماه امسال مقرر شد آگهی تنها به مطبوعاتی اختصاص پیدا کند که نظم در انتشار آن ها بالای 80 درصد باشد، مراتب اعتراض اصحاب مطبوعات استان طی مکاتباتی به معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و مسئولان استانی اعلام شد، در این درخواست درج شد حداقل ضریب نظم در انتشار به 60 درصد کاهش پیدا کند تا نشریات بتوانند به حیات خود در این شرایط کرونایی و مالی ادامه دهند.

فیاضی اضافه نمود: یکی از مطالبات اصحاب جراید چهارمحال و بختیاری رعایت عدالت در توزیع آگهی بین مطبوعات بود، خوشبختانه سیستم توزیع آگهی در سال گذشته به روز شد و مطبوعات بر اساس نوبت آگهی دریافت می نمایند، اما تعدادی از نشریات شخصا برای دریافت آگهی به ادارات و ارگان ها مراجعه می نمایند که به صاحبان این نشریات تذکر لازم داده شد.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری یادآور شد: متاسفانه در بحث توزیع آگهی خبرگزاری ها نادیده گرفته شده اند، طی مکاتبه با معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این مورد تذکر داده شد تا در قانون خبرگزاری ها نیز مشمول دریافت آگهی شوند، همچنین برای تقویت نشریات و هفته نامه های استانی باید قوانین برای درج آگهی در روزنامه ها تغییر کند.

وی با تاکید بر اینکه خبرنگاران برای حل مسائل صنفی خود به وسیله خانه مطبوعات اقدام نمایند، توضیح داد: در جلسات خبری تنها مطالبات مردمی از مدیر دستگاه اجرایی از سوی خبرنگاران مطرح گردد، وظیفه شرعی و قانونی خبرنگاران انعکاس مطالبات مردمی به مسئولان است، در بحث مطالبه گری اصحاب رسانه محافظه کاری را کنار بگذارند.

فیاضی بیمه خبرنگاری را از دیگر مطالبات به حق اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری عنوان و بیان نمود: با نشست صورت گرفته با مدیرکل تامین اجتماعی استان و جمعی از معاونان این اداره کل هفت رسته در حوزه خبرنگاری تعریف شد و طبق دستورالعمل خبرنگاران می توانند از مزایای بیمه خبرنگاری استفاده نمایند، همچنین خبرنگارانی که مشمول این دستورالعمل نمی شوند می توانند به وسیله صندوق اعتباری هنر برای بیمه خود اقدام نمایند.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری برپایی غرفه رسانه در نمایشگاه هفته دفاع مقدس، ملاقات با خانواده شهید شهرانی، پیگیری برای ساماندهی توزیع نشریات استانی در یک مکان مناسب، پیگیری برای حضور یکی از اعضای خانه مطبوعات در جلسات مهم استانی از جمله (شورای اداری، شورای فرهنگ عمومی، ستاد تسهیل، شورای برنامه ریزی و ...)، تقدیر از کادر درمان و پیگیری برای ارائه تسهیلات برای خرید تجهیزات مورد احتیاج خبرنگاران را از دیگر اقدامات اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان برشمرد.

وی در انتها گفت: کارگروه های سازش- داوری، کارگروه آموزش، پژوهش و فضای مجازی، کارگروه اشتغال و کارآفرینی و کارگروه فرهنگی- اجتماعی در خانه مطبوعات تشکیل شده است، از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان دعوت می گردد برای فعال کردن کمیته های ذیل این کارگروه ها همکاری لازم را با اعضای خانه مطبوعات داشته باشند.

فیاضی تاکید نمود: رمز پیروزیت در پیشبرد اهداف خانه مطبوعات در سه ماه گذشته همدلی و همراهی اعضای هیات مدیره بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 826

به "اعطای تسهیلات کم بهره به 176 خبرنگار در چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای تسهیلات کم بهره به 176 خبرنگار در چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید