پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی ها

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی ها شایعه ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای مطرح شده و بر سر زبان ها می افتد و به بحث های درون تاکسی و دورهمی ها تبدیل می گردد. مسائل مالی و آثار تحریم های مالی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آن ها در بین مردم را افزایش داده است.

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی ها

روزنامه ایران در ادامه نوشت: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی این اخبار جعلی را جوسازی علیه سند جامع همکاری ایران و چین خواند و اظهار داشت: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات! شگرد کهنه دروغ پردازی و انتشار اطلاعات غلط برای دریافت جزئیات و اطلاعات صحیح که توسط دشمنان منافع دو ملت به جد پیگیری می گردد، راه به جایی نخواهد برد. دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه مالی هم شایعات مبنی بر واگذاری بخش هایی از سواحل جنوبی کشور و جزیره کیش به چینی ها را تکذیب کرد.

این دبیرخانه اظهار داشت: این اخبار هیچ منبع و منشأ مستندی ندارد و سوابق این کذبیات در صفحاتی متعلق به افراد وابسته به بیگانگان در فضای مجازی بوده که به دفعات تکذیب شده است.

در این اطلاعیه تأکید شده است: حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور بر همه اهداف ارجحیت داشته و دارد و تمامی ارکان نظام و به تبع آن همه بخش های دولت به همین دلیل قدم برمی دارند. همان طور که در صحبت های سخنگوی دولت هم تأکید شد در قرارداد 25 ساله با چین هیچ مسأله محرمانه ای وجود ندارد و تا به امروز هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر نداشته ایم.

ما با همین پرسش به سراغ فریدون همتی استاندار هرمزگان رفتیم و پاسخ او را درباره شایعه های واگذاری قطعی کیش و قشم به چینی ها جویا شدیم. استاندار هرمزگان می گوید: شایعه واگذاری جزایر کیش و قشم حرف های بی ربط و بی فایده ای است. ایران هم مانند دیگر کشورها، اهداف کوتاه و بلند مدت برای توسعه مناطق مرزی و جزایر خود دارد که یکی از این سیاست ها جذب سرمایه گذار خارجی است، ولی این اتفاق هم قوانین و ضوابط خاص خودش را دارد.

وی تأکید می نماید: هر سرمایه گذار خارجی که بخواهد به صورت مستقل یا با مشارکت ایرانی ها در مناطق آزاد ما سرمایه گذاری کند در جمهوری اسلامی ایران چارچوب قانونی دارد و قانون ما به هیچ وجه اجازه واگذاری قطعی حتی یک متر از خاک مان را نمی دهد.

استاندار هرمزگان خاطرنشان می نماید: این شایعه سازی ها با هدف ایجاد تشویش در میان مردم صورت می گیرد و مسئولان برای روشن شدن افکار عمومی باید همه چیز را به شکل شفاف و صادقانه به مردم بگویند. من به عنوان استاندار اگر در مناطق آزاد هرمزگان یا سرزمین اصلی آن قرارداد سرمایه گذاری بزرگی بسته گردد به صورت شفاف به مردم اعلام خواهم کرد.

وی تأکید می نماید: مردم نگران نباشند اگر هم سرمایه گذاری وارد این جزایر گردد به منزله بخشیدن بخشی از خاک عزیزمان نیست و ما اصلاً نباید اجازه بدهیم چنین تصور غلطی شکل بگیرد.

وی تصریح می نماید: ما نباید با این حرف های بی فایده سد راه سرمایه گذاری در مناطق آزاد شویم و اتفاقاً ما باید مشوق هایی را برای سرمایه گذار خارجی بگذاریم، چون وقتی سرمایه خارجی وارد گردد به دنبال آن دانش فنی و تکنولوژی و اشتغالزایی هم می آید و صادرات نیز رونق می گیرد.

یک متر از کیش زیبای مان را به کسی نمی دهیم

غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم می گوید: متأسفانه دشمنان این شایعه ها را هر چند ماه به طرز ماهرانه ای منتشر می نمایند تا به اهداف تعیین خود برسند. در سال گذشته که این شایعه خیلی برسر زبان ها افتاده بود بالاخره مجبور شدیم از پلیس فتا یاری بگیریم. پس از پیگیری های پلیس فتا تعیین شد سرمنشأ این شایعه یکی از سایت های منتسب به سلطنت طلبان در خارج از کشور است. سال جاری هم در شرایطی که از یک سو با تحریم های ظالمانه و از سوی دیگر با کرونا در گیر هستیم، این شایعه را بار دیگر داغ نموده اند، ولی قاطعانه می گویم هیچ بحثی در این مورد نبوده است.

وی از مردم می خواهد به این شایعات توجه ننمایند و می افزاید: پیگیری و ردیابی اجرا شده توسط پلیس فتا نشان داد که یکی از سایت های فضای مجازی که در خارج از کشور مستقر و به سلطنت طلبان وصل است عامل انتشار این اخبار است؛ به گونه ای که هر چند وقت یک بار این شایعات را در موتور های جست وجو قرار داده و در شبکه های اجتماعی پخش می نمایند.

مدیرعامل منطقه آزاد کیش تأکید کرد: عاملان انتشار این شایعات هر وقت که زمان را مناسب می دانند موضوع را برای ایجاد نگرانی و اضطراب مردم مطرح و این واگذاری را قطعی اعلام می نمایند در حالی که این شایعه از اساس کذب بوده و هیچ مبنایی ندارد.

مظفری اظهار داشت: کشور ما قانون دارد، حساب و کتاب دارد مگر می توان دو جزیره را همین طور به یک کشور دیگر داد. کیش منطقه آزاد است و نمی توان حتی یک متر از زمینش را به یک نفر خارجی فروخت البته ما از همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی که بخواهند در کیش سرمایه گذاری نمایند، استقبال می کنیم.

وی توضیح داد: هر کشوری می تواند قرارداد های بلندمدت پنهانی داشته باشد، ولی به مردم اطمینان می دهم چنین قراردادی برای کیش نداریم. شفاف سازی در قرارداد ها می تواند از اشاعه چنین حرف هایی جلوگیری کند.

وی خاطرنشان می نماید: در سال های دفاع مقدس جوانان ما جانشان را دادند تا یک متر از خاک شان نرود در حال حاضر نیز همانگونه است و جای نگرانی نیست البته حساسیت مردم برای حفظ این دو جزیره زیبا ستودنی است، چون کیش و قشم و ایران عزیزمان متعلق به همه مردم است.

مظفری توضیح داد: در حال حاضر به قدری سرمایه گذاران به کیش روی آورده اند که ما با محدودیت زمین روبرو هستیم. به گفته وی، در حال حاضر معادل 30 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی و یکصد میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در کیش در حال اجرا است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش البته شرایط همه گیری کرونا در کیش را نگران نماینده خواند و اضافه نمود: به دلیل این شرایط و ملاحظاتی که باید رعایت گردد، سال جاری نام جشنواره تابستانی کیش را به تابستان کیش تغییر دادیم و برنامه ها را به گونه ای برگزار می کنیم که عامل تجمع نگردد.

وی اظهار داشت: پروتکل های بهداشتی در کیش بشدت اجرا می گردد حتی اگر متوجه بشویم شرکت های هواپیمایی در انتقال مسافران به جزیره مسائل بهداشتی را رعایت نمی نمایند اجازه فرود در کیش را به آن ها نخواهیم داد. مظفری تأکید می نماید: معیشت مردم در کنار سلامت مسافران و اهالی بومی تنها اولویت ما در کیش است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 535

به "پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید