آماس پلک فوقانی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، در ادامه این متن به دانستن شرایطی که احتمالاً ممکن است مسئول ایجاد تورم در پلک فوقانی چشم باشد، و گزینه های درمانی مناسب برای این عارضه پرداخته خواهد شد.

آماس پلک فوقانی
حتی کوچکترین مشکل در چشم می تواند باعث ناراحتی زیادی برای هر فرد شود. و هنگامی که تورم در چشم رخ می دهد، گاهی اوقات همراه با درد، آماس بیش از حد و تاری بینایی است که می تواند برای هر کسی بسیار آزار دهنده باشد. اما چه چیزی موجب تورم پلک می شود؟ آیا می توان از آن جلو گیری کرد؟ آیا درمان خانگی برای آن وجود دارد؟ بگذارید سعی کنیم پاسخ به این سؤالات را با نگاه کردن به علل و گزینه های مختلف ایجاد نماینده تورم در پلک بالایی چشم آنالیز کنیم.

علل

بلافریت
این تورم در پلک های بالایی چشم می تواند از عفونت ناشی از باکتری در غدد چربی که در نزدیکی مژه قرار دارند حاصل شود. بلافریت بعلاوه می تواند ناشی از واکنش های آلرژیک به دلیل استفاده از لوازم آرایشی باشد که دارای مواد شیمیایی نامناسب هستند. داشتن آرایش چشم برای مدت زمان بسیار طولانی و عدم شستن آن قبل از رفتن به خواب، دلیل دیگری نیز برای ایجاد این شرایط است. بر اثر برخی از علائم دیگر بلافریت که همراه با تورم هستند، در نزدیکی مژه پوسته تشکیل می شود. آماس بیش از حد، سوزش در پوست پلک، و احساس حضور یک عضو خارجی در چشم نیز می تواند از سایر علائم باشد.
چشم صورتی
عارضه کانجاکتیو، که بعلاوه به نام چشم صورتی نیز شناخته می شود، به دلیل دلایلی مانند محیط زیست تحریک نماینده، آلرژی، مواد شیمیایی موجود در داروهای چشمی و مواد آرایشی، عفونت های ویروسی و یا عفونت باکتریایی ایجاد می شود. این شرایط قابل انتقال است و می تواند از فردی به فرد دیگر سرایت یابد. هنگامی که یک فرد مبتلا به چشم صورتی است، غشایی که روی چشم را می پوشاند، متورم و خارش دار می شود. همراه با آن، التهاب ایجاد شده و بخشی از چشم قرمز می شود و خارش نیز حادث می شود.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی
اگر کسی بدون هیچ گونه حفاظتی در برابر خورشید قرار بگیرد و دچار آفتاب سوختگی شود، تورم پلک ممکن است اتفاق بیفتد. پوست پلک ها بسیار حساس است و قرار گرفتن طولانی مدت پوست پلک در معرض نور خورشید می تواند آفتاب سوختگی و تورم پلک را ایجاد کند.
گل مژه
وجود گل مژه به دلیل عفونت باکتریایی است که در غدد چربی در نزدیکی مژه ایجاد می شود. این عفونت چشم باعث ایجاد پلک متورم، همراه با تشکیل یک توده در نزدیکی لبه پلک می شود. نواحی اطراف چشم می تواند بسیار دردناک باشد و گاهی اوقات نیز گل مژه در داخل چشم ایجاد می شود.
التهاب مزمن غده پلکی
این عارضه زمانی که غدد چربی از طریق چیزهایی مانند لوازم آرایشی، پوست مرده، روغن اضافی و غیره مسدود می شوند در پلک توسعه می یابد. التهاب مزمن غده پلکی باعث می شود که پلک ها متورم شوند و گاهی اوقات با درد و قرمزی در چشم آسیب دیده نیز همراه هستند.
آماس بافت همبند
این شرایط شامل یک عفونت بسیار جدی در بافت هایی است که چشم را احاطه نموده اند. در این شرایط، استافیلوکوکوس اورئوس (یک نوع باکتری) وارد حفره چشم می شود و در نتیجه درد و بعلاوه التهاب ایجاد می شود. این شرایط، اگر چه بسیار نادر است، اما می تواند بسیار جدی باشد، و در برخی موارد، کاهش بینایی، از دست دادن بینایی، تب و حتی عفونت های عصبی را ایجاد کند.
واکنش آلرژیک
اگر تورم در هر دو پلک بالا در دو چشم وجود داشته باشد، دلیل آن می تواند یک واکنش آلرژیک ناشی از هرگونه مواد آرایشی، صابون، هر نوع غذا، گرد و غبار، گرده، مواد شیمیایی یا گیاهان باشد. در برخی موارد نادر، ممکن است واکنش آلرژیک به یکی از پلک ها محدود شود و موجب تورم و درد در این قسمت شود. ادم پلک، در نتیجه تجمع مایعات در چشم تشکیل می شود. بعلاوه این عارضه ممکن است به دلیل واکنش آلرژیک رخ دهد.

درمان

افراد مبتلا به تورم پلک فوقانی چشم ناشی از آماس بافت همبند و بعلاوه چشم صورتی باید برای درمان زود هنگام به پزشک مراجعه نمایند. در عین حال مواردی که بواسطه بلفاریت یا عفونت ناشی از آن ایجاد می شود می تواند در خانه درمان شود، و با استفاده از چند راه چاره خانگی و اقدامات احتیاطی چندگانه قابل بهبودی است. هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری چشم صورتی است، غشایی که روی چشم را می پوشاند، متورم و خارش دار می شود. استفاده منظم از کمپرس گرم برای پلک ها، با استفاده از یک پارچه خیس شده با آب گرم، می تواند در از بین بردن درد و تورم پلک فرد یاری کند. دور نگه داشتن چشم از آلودگی از طریق شستن صورت با یک صابون دارویی و عدم دستکاری چشم و پوست پلک با دست، می تواند در جلوگیری از توسعه عفونت یاری کند. با این حال، اگر حتی پس از انجام تمام این اقدامات احتیاطی و استفاده از کمپرس گرم برای پلک ها به طور منظم، عفونت هنوز هم از بین نرفت، بهتر است با دکتر مشورت کنید. پزشکان معمولاً پمادهای آنتی بیوتیکی که باید به صورت موضعی بر روی پلک ها استفاده شوند را تجویز می نمایند تا درد و تورم ناشی از بلفاریت را از بین ببرد.

برای درمان گل مژه، ابتدا احتیاج به برداشتن مژه عامل عفونت وجود دارد. این را می توان با کشیدن مژه ای که روی آن است با استفاده از موچین انجام دهید. اگر این امر به دلیل آفتاب سوختگی ایجاد شود، پس قرار دادن خیار بر روی پلک، مفید خواهد بود. اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ساعات اوج تابش و یا استفاده از کرم های ضد آفتاب بر روی پلک ها می تواند به جلوگیری از تورم پلک های بالایی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای طولانی مدت یاری کند.

تورم پلک های بالایی می تواند برای هر فرد بسیار آزار دهنده باشد. به همین خاطر است که همواره بهتر است از ایجاد چنین شرایطی پیش گیری کنیم. با تمیز نگه داشتن چشم، و با استفاده از آرایش چشم با لوازم آرایشی دارای کیفیت خوب و با پاک کردن آن در هر شب قبل از خواب، یک فرد می تواند به جلوگیری از بسیاری از شرایطی که موجب تورم در پلک های فوقانی می شوند یاری کند تا از بروز این دردسر پیش گیری شود.

منبع: آستا دوگرا - BUZZLE

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1282

به "آماس پلک فوقانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماس پلک فوقانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید