روش های نوین نگهداری و نظافت مبلمان

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، چه بخواهید و چه نخواهید، مبل ها قلب خانه شما هستند. محلی برای تلویزیون تماشا، استراحت کردن، دورهمی های خانوادگی و غذا خوردن، در نتیجه مبل می تواند مرکز کثیفی و ریخت وپاش های خانه نیز باشد. چگونگی نگهداری از مبلمان و روش صحیح نظافت بر طول عمر سرویس شما می افزاید. روش نظافت انواع مختلف مبلمان در بازار وجود دارد که با توجه به سلیقه، طراحی، قیمت و بعضا متراژ خانه ها مورد انتخاب افراد قرار می گیرد، فرق دارد. برای مثال تمیز کردن کاناپه سالی یک یا دوبار کافی است؛ اما مبلمان پارچه ای به شست وشو و گردگیری بیشتری از جمله جاروبرقی ماهانه و از بین بردن لکه ها به محض وقوع، احتیاج دارد.

روش های نوین نگهداری و نظافت مبلمان

امروزه ماشین های شست وشو، جاروبرقی، بخارشو، نانوتکنولوژی و روش های تازه دیگری از این دست، به خوبی جای خود را در نظافت و نگهداری از مبلمان باز نموده اند. روش های تازه هم از سرعت بالاتری برخوردارند و هم می توانند مانع ایجاد لکه مجدد در سطح مبل شوند. در ادامه نحوه تمیز کردن و شست و شوی انواع مبل را آنالیز می کنیم.

مطالعه دستورالعمل های نظافت مبلمان

اولین نکته در شست وشوی مبل و پیش از هر اقدامی توجه به دستورالعمل شرکت سازنده مبلمان است. توجه به این دستورالعمل ها برای اینکه متوجه شوید روشی که به کار گرفته اید درست است یا خیر، لازم است. ممکن است بعضی از محلول های تمیزنماینده، اثربخشی شست و شو یا از بین بردن لکه را کاهش دهند و حتی گارانتی مبل را باطل کند.

ممکن است دستورالعملی که در شست وشوی مبل پارچه ای به کار می رود، متفاوت از دستورالعمل شست وشوی مبل چرم باشد. از همین رو استفاده از مواد و روش های یکسان می تواند باعث از بین رفتن اجزا سازنده مبل گردد.

ماشین های نوین شست وشوی مبل

البته امروزه انواع مختلفی از ماشین های بخارشو و ماشین های شست وشوی برای تمیز کردن و نظافت مبلمان در جهان عرضه شده است. یکی از انواع ماشین ها تمیز نماینده فرش و مبلمان به نام هاور اسپلاتر است. این ماشین با ترکیبی از ابزارهای مکنده و شوینده های بهداشتی به راحتی لکه ها را پاک می نماید و از بین می برد. در این ماشین کوچک فناوری به کار رفته است که لوله تعبیه شده در آن، پس از هربار نظافت به طور اتوماتیک تمیز می گردد و از رشد باکتری ها در آن جلوگیری می نماید.

این ماشین از دو مخزن آب جداگانه، یک لوله و محلول تمیز نماینده و یک کمپرسور به منظور فراوری کف و یک موتور مکنده تشکیل شده است. ابزارهای چندمنظوره ضدباکتری که در آن به کار رفته است از ایجاد باکتری و کپک در ابزارهای ماشین جلوگیری می نماید. بعلاوه فناوری مخازن دوگانه آب تمیز و کثیف را از هم جدا می نماید.

نظافت مبلمان با این ماشین ها به صورت مکانیزه است. فراوری فوم مهمترین ویژگی این دستگاه است که به علت کم چگالی بودن روی سطح باقی می ماند. از طرف دیگر با توجه به غلظت بالایی که دارد، باعث شست وشوی قدرتمند سطح مبل می گردد و از طرفی هم به داخل پارچه نفوذ نمی نماید. فوم به سرعت آلودگی ها را از بین می برد و مکش بالای دستگاه نیز باعث خشک شدن سریع مبل ها می گردد.

بعضی از مدل های این ماشین های شست وشو به سیستم گرمایی مجهز هستند که این سیستم باعث فراوری کف با درجه حرارت بالا می شوند. این مدل به ویژه برای از بین بردن لکه های چربی مفید است؛ چرا که ترکیب آب گرم و فوم توانایی بالایی در حل کردن چربی ها و آلودگی های الکترواستاتیک دارند.

استفاده از محلول های طبیعی

 • استفاده از جوش شیرین: شاید یکی از برترین و سریعترین راه های شست وشوی و نظافت مبلمان پارچه ای که عاری از لکه باشد، استفاده از جوش شیرین باشد. برای این منظور جوش شیرین را روی سطح مبل بریزید و اجازه دهید چندساعتی در آن شرایط بماند. سپس با جاروبرقی آن را پاک کنید و کیفیت مبل را قبل و بعد از آن مقایسه کنید!
 • استفاده از سرکه: سرکه نیز یکی از برترین و سریعترین راه هاست، اما باید آنرا به سطح مبل اسپری کنید و تاجایی که ممکن است اجازه ندهید محلول روی سطح مبل خشک گردد، بلافاصله پس از اسپری روی مبل را با دستمالی تمیز کنید.
 • استفاده از سرکه و صابون: روش دیگری که می توانید بهره ببرید ترکیبی از سرکه و صابون است. برای این کار به یک چهارم فنجان سرکه، سه چهارم لیوان آب گرم، به مقدار یک قاشق سوپ خوری محلول صابونی احتیاج دارید. محلول مایع را در یک ظرف اسپری بریزید و مبل را به حالت غبار اسپری کنید. سپس با یک پارچه نرم محل را تمیز کنید تا لکه ها و کثیفی ها از بین بفرایند. سپس از پارچه خیس دیگری برای پاک کردن صابون بهره ببرید و بعد از آن مبل را خشک کنید.

استفاده از بخارشو

راهکار دیگر شست وشوی مبل، استفاده از بخارشو است. برای این منظور ابتدا باید مبل عاری از هرگونه گرد و غبار، آشغال و خاک گردد، بعد از آن با استفاده از شامپو فرش مبل را شست و شو دهید و پس از اتمام این کار نوبت به استفاده از بخارشو است. بخارشو همانند مکنده، تمامی کف روی مبل را به درون خود می مکد و مبل را تمیز و نو می نماید.

نحوه تمیز کردن کوسن های مبل

اگر مبل شما بالشتک های جدا و قابل جابه جایی دارد، می توانید آن ها را جداگانه تمیز کنید. ابتدا دستورالعمل تمیز کردن را از روی برچسب بخوانید. بعضی از روکش های پارچه ای را می توان با ماشین لباسشویی شست، اگر این موضوع برای کوسن های شما صادق است، روکش ها را بردارید و آن ها را شست و شو دهید.

نظافت فوم تشک ها

برای تمیز کردن فوم تشک ها، اندازه کمی ماده شوینده دستی را به اندازهی آب گرم ملایم اضافه کنید، ماده شوینده می تواند آب و صابون هم باشد. سپس تشک را در آب غوطه ور کنید، اگر لکه ای وجود دارد محل لکه را مالش دهید و سپس با آب تمیز آنرا بشویید و اجازه دهید خشک گردد. بهتر است تا خشک شدن، تشک را چندبار بچرخانید تا آب در داخل یا زیر بالشتک گیر نکند.

اگر امکان شست و شوی کوسن یا تشک ها را ندارید آن ها را در هوای آزاد چندبار ضربه بزنید تا گرد و غبار آن پاک گردد.

روش از بین بردن بوی بد روی پارچه مبل

مبل به هر علتی از جمله ریختن غذای چرب، غذای حیوانات، لباس کثیف یا هرچیز دیگری می تواند بوی بد بگیرد. برای از بین بردن بو استفاده از جوش شیرین یا اسپری کردن بعضی محلول ها توصیه می گردد. برای مثال سل استار فبریز فابریک (GH Seal Star Febreze FABRIC) یک اسپری قوی برای از بین بردن بوی بد مبل است. این محلول تنها بوی نامطبوع را پنهان نمی نماید، بلکه آنرا کاملا از بین می برد.

استفاده از اسپری های آنتی باکتریال

این اسپری های که برای از بین بردن باکتری های انواع پارچه به کار می فرایند. برای نظافت و نگهداری از مبلمان پارچه ای نیز کاربرد دارند. سطح مبلمان روزانه با صدها هزار میکروب و باکتری در تماس است و باکتری ها می توانند در سطح آن بمانند، در نتیجه استفاده از یک اسپری ضدعفونی نمایند می تواند خیال شما را در از بین رفتن باکتری ها راحت کند.

 • اسپری آنتی باکتریال پارچه در برندهای مختلفی در جهان عرضه می گردد. از جمله برندهای موجود آن می توان به اسپری آنتی باکتریال تاید (Tide) اشاره نمود که با قیمت تقریبی 6 دلار عرضه می گردد.
 • در ایران نیز انواع اسپری های پاک نماینده مبلمان عرضه می گردد که از جمله آن می توان به اسپری لینکس (linx) نانوسان (nanosun) و غیره اشاره نمود. این اسپری ها علاوه بر اینکه پاک نماینده قوی لکه از روی پارچه مبل هستند، ضد گرد و غبار نیز بوده و باعث درخشندگی فوق العاده مبل می شوند.

برای استفاده از این محلول ها کافی است محلول پاک نماینده را بر روی محل لکه یا کل مبل اسپری کنید و اجازه بدهید تا محلول به الیاف مبل نفوذ کند. سپس با استفاده از یک دستمال، سطح آغشته به محلول را پاک کنید و اجازه دهید، خشک گردد.

علاوه بر خاصیت آنتی باکتریالی، این اسپری ها به حفظ زیبایی و نویی مبلمان نیز یاری می نمایند. بعضی ازاین اسپری ها برپایه الکل هستند و به عنوان یک لایه محافظ عمل می نمایند.

چه از بخارشو، محلول آب و شامپو یا هر روشی که برای شستن مبل به کار می گیرید، باید دقت کنید تا قسمت های چوبی مبل خیس نشوند. چرا که چوب در اثر مرطوب شدن پیوسته، سریعا پوسته پوسته می گردد و دچار ترک شده یا پوسیده می گردد.

برای تماشا آگهی های مبل شویی در خبرنگاران کلیک کنید

فناوری نانوتکنولوژی در شست و شو

با ورود تکنولوژی نانو به جهانی شوینده ها، شست وشوی مبلمان با فناوری نانو به یکی از دسته بندی های محوری و جداگانه در شست وشو تبدیل شد. اگرچه که نانوشویی تنها مختص مبلمان نیست و در شستن ماشین و انواع فرش نیز به کار می رود.

نانو تکنولوژی علاوه بر نظافت و از بین بردن لکه ها، منجر به ضدعفونی و تمیزی عمقی سطح مبل می گردد و بعلاوه از تشکیل دوباره لکه روی مبل جلوگیری می نماید. چرا که بافت فشرده آن ها باعث می گردد، اگر در سطح مبل بنشینند، مانند یک محافظ عمل نموده و از ورود ذرات به آن جلوگیری می نمایند.

مزایای استفاده از نانوتکنولوژی

از جمله مزیت های استفاده از نانو در شست و شوی مبل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نگران نوع بافت مبل نباشید؛ چرا که در نانوشویی دقت نظافت بالاست و از طرفی به بافت مبل ها آسیبی وارد نمی گردد. از نانوشویی می توانید در نظافت و نگهداری از مبلمان پارچه ای و چرم نیز بهره ببرید.
 • سرعت در عمل: سرعت لکه بری نانوشوینده ها به حدی بالا است که لازم نیست وقت زیادی را برای از بین بردن لکه صرف کنید.
 • نانوشویی بعلاوه ماندگاری بسیار بالایی در لکه بری و جلوگیری از ایجاد لکه تازه دارد. بعلاوه مواد به کار رفته در آن مبل را خوشبو نموده و به علاوه از ایجاد انواع قارچ و بیدزدگی مبل جلوگیری می نماید.

چگونه مبلمان را نانوشویی کنیم؟

ابتدا برای تمیز کردن مبلمان با مواد نانو آن را بر تمام سطح مبل اسپری کنید؛ این اقدام باعث می گردد که چربی و کثیفی ها از سطح مبل جدا شده و همزمان لایه ای از ذرات نانو زیر آنرا می پوشاند.

بعد از اینکه اسپری سطح مبل تمام شد، با یک پارچه کثیفی ها را از سطح مبل جمع نموده و بلافاصله سطح مبل را مجدد با یک حوله دیگر دستمال می کشیم. دستمال کشیدن مجدد باعث تثبیت شدن ذرات در سطح مبل و بعلاوه براق شدن آن می گردد. استفاده از نانو علاوه بر اینکه به صورت دستی رخ می دهد با استفاده از دستگاه نیز انجام می گردد.

راه چارههای ساده نظافت مبلمان پارچه ای

برای نگهداری و نظافت مبلمان استفاده از بخارشو، شاید اولین راهی باشد که به فکر همه برسد. اما خیلی ها بخارشو ندارند و خیلی ها هم دردسرهای آن را دوست ندارند! در نتیجه راه چارههای ساده تری برای شستن تمیز مبل هم وجود دارد.

برای شست وشوی انواع مبل پارچه ای به چند ابزار احتیاج دارید:

 • جاروبرقی
 • اندازهی آب
 • شامپو فرش
 • دستمال

ابتدا مبل را جاروبرقی بزنید. سپس اگر لکه ای بر روی مبل است، با استفاده از یک شامپو فرش، روی محل لکه را آن قدر بمالید که لکه از بین برود. سپس بگذارید مبل به آرامی خشک گردد یا از سشوار برای خشک کردن آن بهره ببرید.

روش شست وشوی مبل چرم

برای شست وشوی و نظافت مبلمان چرم باید نوع چرم مبل را بدانید چرا که برای هر نوع چرم دستورالعمل های شستوشو فرق دارد. برای از بین بردن لکه های مبل چرم، انواعی از ترکیب ها پیشنهاد می گردد. یکی از ترکیب ها فرمولی است که در ادامه شرح داده می گردد؛

 • یک دوم فنجان روغن زیتون و یک چهارم فنجام سرکه را با هم ترکیب نموده و در ظرف اسپری ریخته و روی سطح مبل اسپری می کنید و سپس با یک پارچه نرم آن را پاک می کنید.
 • بعلاوه برای تمیز کردن مبل چرم سفید، استفاده از ترکیب آبلیمو و عصاره تاتار به مقدار مساوی پیشنهاد می گردد. این ترکیب را با پارچه نم دار به مبل بکشید و سپس مبل را خشک کنید.

راه چاره شست وشوی مبل مخمل

 • برای شست وشوی و نگهداری از مبلمان مخمل نیز ابتدا توصیه می گرددد گرد و غبار موجود بر روی مبل با جاروبرقی برداشته گردد.
 • سپس با استفاده از ترکیب هایی همانند آبلیمو و جوش شیرین یا سرکه، نسبت به شست وشو و از بین بردن لکه اقدام کنید.
 • برای این کار ابتدا یک لیوان آبلیمو را با دو قاشق جوش شیرین را ترکیب نموده و با یک پارچه نرم یا اسفنج به آهستگی و در جهت خواب مخمل روی مبل بکشید.
 • بعد از آن بگذارید مبل خشک گردد یا با سشوار مبل را خشک کنید.
منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1531

به "روش های نوین نگهداری و نظافت مبلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های نوین نگهداری و نظافت مبلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید