8 نشانه اولیه دیابت

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران : آشکارترین و اولین نشانه های دیابت را باید شناخت.

8 نشانه اولیه دیابت

دیابت بیماری است که یکسری علائم خاص دارد.

به گزارش خبرنگاران، قند خون، سوخت مورد نیاز سلول های بدن انسان را تامین می کند و ما را پرانرژی نگه می دارد. با این وجود، قند بیش از حد می تواند موجب خستگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت گردد.

دیابت بیماری مهمی است که پیامدهای زیادی در پی دارد و بسکمک از مبتلایان تا مدت ها از اینکه به دیابت مبتلا هستند اطلاعی ندارند.

بیشتر مواقع کنترل سطوح قند خون به آنچه می خورید بستگی دارد. مصرف مواد غذایی پرکربوهیدارت و شیرین می تواند قند خون را بیش از میزان افزایش دهد. خوشبختانه بدن برای تعدیل این شرایط انسولین تولید می کند که به کنترل قند خون کمک می کند.

اما گاهی اوقات بدن قادر به تولید انسولین کافی برای کاهش قند خون نیست. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، سطوح قند خون همواره بالا باقی می ماند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و مسائل سلامت دیگر را افزایش می دهد. افزایش قند خون با نشانه ها و علائمی همراه است که توجه به آنها می تواند از جدی شدن شرایط پیشگیری کند.

1.تکرر ادرار

زمانی که قند خون وارد کلیه ها می گردد، آب بیشتری از طریق آنها جذب می گردد که این شرایط تکرر ادرار را به همراه دارد. اگر با تکرر ادرار روبرو هستید، بدون اینکه در مقدار مایعات مصرفی خود افزایشی داده باشید، بررسی سطح قند خون ایده خوبی است.

2. احساس خستگی مداوم

اگرچه قند خون انرژی مورد نیاز ما را تامین می کند اما مقدار بیش از میزان آن می تواند شرایطی کاملا متضاد را شکل داده و با احساس خستگی مداوم روبرو شوید. هنگامی که قند خون بالاست، گلوکز فراوانی هدر می رود و نتیجه این شرایط چیزی جز احساس خستگی نیست. تکرر ادرار نیز شرایط را وخیم تر می سازد زیرا موجب کم آبی بدن شده و همان گونه که می دانید کم آبی بدن یکی از دلایل احساس خستگی محسوب می گردد.

3. افزایش تشنگی

زمانی که کلیه ها نمی توانند گلوکز را پالایش کنند، بدن با کم آبی روبرو می گردد. این شرایط نه تنها احساس تشنگی را افزایش می دهد، بلکه موجب افت عملکرد اندام های مختلف نیز می گردد. هنگامی که به طور مکرر دفع ادرار را انجام می دهید، بدن آب از دست می دهد و تشنگی بر شما غالب می گردد. این موجب چرخه ای باطل می گردد زیرا هرچه بیشتر آب بنوشید، نیاز به دفع ادرار نیز بیشتر خواهد شد.

4. تاری دید

مقدار بیش از میزان قند در بدن موجب تورم عدسی چشم ها می گردد که این شرایط تاری دید را به همراه دارد اما زمانی که قند خون کاهش یابد بینایی شما نیز به حالت عادی بازمی گردد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قند خون بالا حالت مزمن به خود بگیرد می تواند آسیب دائمی به قدرت بینایی شما وارد کند.

5. آهنگ کند بهبود زخم ها

قند خون بالا می تواند بر اعصاب و گردش خون شما تاثیرگذار باشد و شرایط را برای رسیدن خون به زخم ها یا کبودی ها دشوارتر سازد. اگر فرایند بهبودی بریدگی یا کبودی بیش از مدت زمان عادی طول می کشد به پزشک مراجعه کنید تا شرایط به صورت دقیق بررسی گردد.

6. کاهش وزن بی علت

این شرایط ممکن است برای افرادی که کاهش وزن را هدف قرار داده اند چیز خوبی به نظر برسد اما کاهش وزن ناشی از قند خون بالا فرایندی سالم نیست. زمانی که سلول های بدن به مقدار کافی گلوکز دریافت نمی کنند، از عضله و چربی برای تامین انرژی استفاده می گردد. از دست دادن عضله موجب کند شدن سوخت و ساز و احساس خستگی می گردد.

7. مغز مه آلود

همان گونه که پیش تر نیز اشاره شد، قند خون سوخت مورد نیاز سلول های انسان را تامین می کند و انرژی در اختیار ما قرار می گیرد. زمانی که بدن با قند خون بیش از حد روبرو است، به جای تامین سوخت و انرژی، هدررفت آن را تجربه می کنیم و بدن آنچه را که نیاز دارد، دریافت نمی کند. این شرایط به طور معمول به شکل گیری مغز مه آلود و فقدان تمرکز منجر می گردد.

8. خونریزی لثه

موارد مختلفی از جمله کمبود ویتامین C می توانند موجب خونریزی لثه ها شوند و قند خون بالا نیز یکی از این دلایل است. سطوح بالای قند خون موجب تجمع باکتری های بد در دهان می گردد و این شرایط احتمال خونریزی لثه را هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان افزایش می دهد.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می تواند به کاهش سطوح قند خون کمک کند. به همین علت میوه ها، سبزیجات و غلات کامل بیشتری مصرف کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده را کاهش دهید. همچنین، در صورت تجربه علائمی که به آنها اشاره شد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط را از قلم نیاندازید.+

منبع: رکنا
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1340

به "8 نشانه اولیه دیابت" امتیاز دهید

1 کاربر به "8 نشانه اولیه دیابت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نشانه اولیه دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید