ماتم چهل دختران

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، زهره صفاری، آمار کشته ها و مجروحان حمله تروریستی مدرسه سیدالشهدا کابل در حالی از مرز 150 نفر گذشته است که به رغم ادعای مقامات افغانستانی برای مقصر خواندن طالبان، سخنگوی این گروه تروریستی در توئیتی دخالت در این جنایت را رد نموده و داعش را مسئول این کشتار وسیع خوانده است.

ماتم چهل دختران

به گزارش وال استریت ژورنال، این حمله که بسیاری از کارشناسان آن را نخستین تکانه های خروج نظامیان امریکایی و سلطه طالبان بر افغانستان می دانند، حدود ساعت 4 عصر شنبه، در زمان تعطیلی مدرسه سیدالشهدا در منطقه دشت برچی در حوزه سیزدهم امنیتی کابل و در شیفت تحصیلی دختران افغان، با سه انفجار پیاپی رخ داد که در پی آن شمار زیادی از دانش آموزان و رهگذران به خاک و خون کشیده شدند.

به گفته شاهدان، بمب نخست در یک مینی ون بیرون ساختمان مدرسه منفجر شد و به فاصله 10 دقیقه بعد، انفجار دو بمب دیگر افرادی را که برای یاری آمده بودند، زخمی و زمینگیر کرد.

به گزارش روزنامه هشت صبح جاوید یکی از کسانی که در محل انفجار حاضر بود، انفجارهای دشت برچی را هولناک ترین لحظه عمرش می خواند و می گوید: زمان انفجار در دانشگاه بودم. وقتی وارد دفتر شدم، دیدم دو همکارم گریه می نمایند و متوجه خبر شدم، بسرعت به محل حادثه که یکی از اقوام نزدیکم در آن درس می خواند رفتم، صحنه هایی دیدم که دل سنگ را هم خون می نماید، هر گوشه ای جنازه ای افتاده بود و یکی بالای سر او می گریست. پیرمردی را دیدم که اشک از لابلای ریش های سفیدش فرومی چکید و می گفت خط دخترم را شناختم اما نمی توانم خودش را پیدا کنم. آنجا محشر غوغا بود، عین محشر، تا چشم کار می کرد، چشمه خون بود و دخترانی که در خون خود می غلطیدند. چطور می توان این صحنه ها را دید و به زندگی عادی بازگشت؟ به گزارش طلوع نیوز، بیشتر دانش آموزانی که در انفجار دشت برچی جان باختند، از خانواده های فقیری بودند که در این منطقه به عنوان یکی از محروم ترین بخش های کابل زند گی می کردند. بعضی از آنها برای امرار معاش خانواده خود در کنار عظیمترهای خانواده قالیبافی می کردند تا به امید آینده ای بهتر، هزینه تحصیل خود را فراهم نمایند. یکی از آنان دختری به نام کامله بود که تنها دختر باسواد خانواده اش بود و می خواست با درس خواندن زند گی پدرش را سروسامان دهد اما با همه آرزوهای ناتمامش در دل خاک خوابید. مادر کامله، در مراسم خاکسپاری او مویه می کرد: دخترم شبها قالی می بافت و روز درس می خواند. اما ببینید عاقبتش به کجا رسید! هر چند خانواده های این دانش آموزان می گویند دیگر امیدی به آینده ندارند و نمی دانند با عادی شدن اوضاع می توانند فرزندان شان را دوباره به مدرسه بفرستند یا نه، اما دختران دشت برچی می گویند، این حملات اراده آنها را برای آموختن سست نخواهد کرد، زیرا می دانند هدف کسانی که این گونه به دختران دانش آموز حمله می نمایند همین است که آنها بی سواد بمانند. مدینه نیک زاد، یکی از دانش آموزانی که از این حمله نجات یافته است، می گوید: از هرجایی که افتادیم دوباره برمی خیزیم . همکلاسی او فروزان هم می گوید: هرگز تسلیم نمی شویم. مبینا، دانش آموز مدرسه ای دیگر در دشت برچی تأکید کرد که این گونه حمله ها نمی تواند جلو پیشرفت دختران را بگیرد: باعزم جزم تر وارد میدان می شویم. سلاح ما قلم ما خواهد بود. ما با سلاح قلم به جنگ آن ها می رویم. خوب فهمیدیم که از ما می ترسند و برای همین از پشت خنجر می زنند.

محکومیت گسترده داخلی و بین المللی

سنگ اندازی طالبان در فرایند مذاکرات صلح بین الافغانی و افزایش خشونت طلبی این گروه تروریستی به رغم تعهدات خود برای تضمین صلح، انگشت اتهام دولت افغانستان را در بروز فجایعی مانند کشتار مدرسه سیدالشهدا به سمت طالبان نشانه رفته است. به نوشته رویترز، اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور با محکوم کردن طالبان گفت: طالبان با گسترش این جنگ و خشونت نامشروع یک بار دیگر نشان داد که تا چه حد بر حل صلح آمیز و ریشه ای بحران حال حاضر کشور بی اهمیت است و سعی در پیچیده کردن آن دارد. آنها توان مقابله در میدان نبرد را ندارند و مکان های عمومی و مدارس دختران را هدف قرار می دهند. این جنایت را بی پاسخ نمی گذاریم. به نوشته سایت روزنامه هشت صبح افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز در بیانیه ای نوشت: بدون شک هیچ گروه تروریستی غیر از طالبان امکان انجام عملیات تروریستی با این وسعت را ندارد. حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز این رویداد را دشمنی با مردم افغانستان دانست. سایت روزنامه صبح کابل نیز از بیانیه خانواده های قربانیان حادثه این مدرسه پس از خاکسپاری عزیزان شان نوشت که خانواده ها در این بیانیه خواهان ورود دادگاه بین المللی لاهه به این پفراینده شدند. آنها همچنین از نهادهای ملی و بین المللی خواستند تا بی طرفانه ابعاد این جنایت را آنالیز نمایند.

راس ویلسون، دیپلمات ارشد امریکا در افغانستان نیز با محکومیت این حمله در توئیتی نوشت: این جنایت نابخشودنی علیه بچه ها آسیبی عظیم به آینده افغانستان است که قابل تحمل نیست. هیأت معاونت سازمان ملل (یوناما) و پاکستان که در همسایگی افغانستان خواهان برقراری صلح بین الافغانی و تضمین خاتمه خشونت طالبان در منطقه است این حمله را محکوم کردند. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای گفت: این حمله فقط به مردم افغانستان نبود بلکه حامیان برابری حقوق زنان و دختران و تحصیلات بچه ها را نشانه رفته است. ما خواهان آتش بس فوری هستیم. استفانو پوتیکورو، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان این حمله را ناجوانمردانه خواند و سفارت بریتانیا در کابل نیز در بیانیه ای خواهان توقف کشتار بچه ها در حملات تروریستی شد. سازمان جهانی یونیسف نیز با اشاره به کشته و مجروح شدن شمار زیادی از دانش آموزان با محکومیت قاطع این حمله در سایت خود گفت: خشونت در مدارس قابل پذیرش نیست. مدارس باید همیشه مأمن صلح باشند تا بچه ها بتوانند در امنیت در آن تحصیل نمایند. یونیسف به طرف های درگیر تأکید می نماید که بر قوانین حقوق بشر بین المللی پایبند بوده و امنیت بچه ها را تضمین نمایند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1064

به "ماتم چهل دختران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماتم چهل دختران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید