فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، سیناپرس/ پزشکان عقیده دارند که محل بروز دیسک کمر با افزایش سن تغییر پیدا می نماید. اغلب در جوانان ناحیه پایین کمر، بیشترین قسمتی است که دچار دیسک کمر می گردد اما با افزایش سن نقاط بالاتر ستون فقرات آسیب خواهند دید.

فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر

شرایط سخت کاری ام باعث شده تا اخیرا مبتلا به دیسک کمر شوم. پزشک متخصصم به علت اینکه سنم کمتر از چهل سال است، انجام طب فیزیکی و فیزیوتراپی را برای درمان پیشنهاد داده است. با انجام این روش درمانی چه میزان می توانم از عمل جراحی در سنین بالاتر جلوگیری کنم؟ در صورت عمل جراحی، انجام فیزیوتراپی چقدر می تواند فرایند بهبودی ام را تسریع دهد؟

معمولا دیسک کمر به علت یک اتفاق خاص مانند ضربه یا آسیب دیدگی به وجود نمی آید بلکه به دنبال فعالیت های روزمره در طول روز ایجاد می گردد. در حال حاضر استعمال دخانیات، چاقی و اضافه وزن، نامناسب بودن حالت بدن و نداشتن فعالیت جسمانی یا انجام دادن حرکات تکراری ستون فقرات در بعضی از مشاغل از جمله فاکتورهایی هستند که ریسک ابتلا به دیسک کمر در افراد را افزایش می دهند.

چرخش کمر، چرخش ناگهانی و آسیب کمر از مهمترین علت بروز دیسک کمر به دلیل آسیب دیدگی محسوب می شوند. سن نیز نقش مهمی در بروز دیسک کمر ایفا می نماید؛ با افزایش سن تغییرات تحلیل برنده متعددی در ساختارهای ستون فقرات به وجود می آید که باعث فتق دیسک یا پارگی دیسک می گردد.

پزشکان عقیده دارند که محل بروز دیسک کمر با افزایش سن تغییر پیدا می نماید. اغلب در جوانان ناحیه پایین کمر، بیشترین قسمتی است که دچار دیسک کمر می گردد اما با افزایش سن نقاط بالاتر ستون فقرات آسیب خواهند دید.

همچنین با افزایش سن، دیسک بین مهره ها خشک می گردد. این امر بدین معنا است که ماده نرم و ژله مانند درون هسته دیسک در افراد مسن بسیار کم است و آنها به راحتی دچار دیسک کمر می شوند.

از سوی دیگر، جنسیت نیز در بروز دیسک کمر تاثیر دارد؛ مردان در مقایسه با زنان بیشتر دچار آسیب دیدگی کمر می شوند. به غیر از این دلایل، مسائل قبلی ستون فقرات مانند فتق دیسک نیز ریسک بروز دیسک کمر را افزایش می دهد.

هم اکنون روش های متعددی برای تسکین درد کمر ناشی از دیسک کمر وجود دارد. فیزیوتراپی نخستین خط درمانی برای بهبود محسوب می گردد؛ هدف از درمان دیسک کمر با مصرف دارو و فیزیوتراپی، کاهش میزان درد بیمار است. همچنین فیزیوتراپی باعث افزایش توانایی عملکرد بیمار و جلوگیری از بروز آسیب دیدگی بیشتر می گردد.

معمولا برنامه فیزیوتراپی همانند انجام تمرینات ورزشی توصیه شده توسط پزشک در منزل به بیمار برای کسب نتایج دلخواه یاری می نماید، به عبارتی استفاده از روش های درمانی ترکیبی به جای یک روش می تواند فرایند بهبود را تسریع بخشد. این روش برای بعضی از افراد موثر است زیرا مواد نرم داخل هسته دیسک که از دیسک خارج شده اند با گذر زمان توسط بدن جذب می شوند.

همچنین طب فیزیکی و فیزیوتراپی نقش مهمی در بهبودی کامل بعد از جراحی دیسک کمر دارد. متخصص فیزیوتراپی تمرین های نرمشی و کششی را برای مدیریت درد بعد از جراحی به بیمار آموزش می دهد تا بیمار فعالیت های روزمره اش را هر چه سریع تر از سر بگیرد و مجددا دچار آسیب ستون فقرات نگردد.

در حال حاضر بسیاری از بیماران می توانند از همان روز جراحی با انجام تمرینات ورزشی بایستند یا راه بفرایند، اما شرایط برای همه بیماران یکسان نیست. متخصص توانبخشی بیمار را چند ساعت بعد از جراحی ویزیت نموده و درباره وضعیتش و تواناییش برای انجام فعالیت های بدنی با او صحبت می نماید.

متخصص طب فیزیکی به موازات بهبود یافتن بیمار، به او یاری می نماید تا توانایی حرکتیش را در هفته های بعد از عمل افزایش دهد و حرکاتی را برای افزایش قدرت عضلات شکم، ران و باسن به بیمار آموزش می دهد؛ عضلات مرکزی بدن ستون فقرات را نگه می دارند و مانند یک بریس داخلی عمل می نمایند. هرچقدر این عضلات قوی تر باشند، فشار کمتری به مهره ها و مفصل های آسیب دیده در اثر فتق دیسک وارد می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 410

به "فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید