ظرفیت فراوری نفت ایران به قبل از تحریم ها بازگشت

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، یکی از وعده های وزارت نفت دولت سیزدهم تا انتها سال 1400، بازگشت ظرفیت فراوری نفت ایران به پیش از موعد اعمال تحریم های یکجانبه آمریکاست.

ظرفیت فراوری نفت ایران به قبل از تحریم ها بازگشت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، یکی از وعده های وزارت نفت دولت سیزدهم تا سرانجام سال 1400، بازگشت ظرفیت فراوری نفت ایران به پیش از موعد اعمال تحریم های یکجانبه آمریکاست.

این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که می تواند علاوه بر تامین احتیاج پالایشگاه های داخلی، دست ایران برای افزایش صادرات نفت و تصاحب مجدد سهم خود از بازار جهانی نفت را بازتر می نماید.

ظرفیت فراوری نفت ایران پیش از تحریم ها، روزانه حدود 3.838 میلیون بشکه در روز بود که در سال های گذشته این عدد به علت بی برنامگی و کاهش سرمایه گذاری، کاهش یافته بود.

ظرفیت فراوری نفت ایران در دولت گذشته کاهش پیدا نموده بود

محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیش تر با اشاره به برنامه این شرکت برای افزایش ظرفیت فراوری نفت ایران گفته است: یکی از برنامه های جدی شرکت ملی نفت ایران بازگرداندن ظرفیت فراوری نفت خام به دوران قبل از تحریم ها تا سرانجام سال 1400 است. ظرفیت فراوری نفت کشور در دولت گذشته کاهش پیدا کرد.

وی در ادامه در شرح چگونگی کاهش ظرفیت فراوری نفت ایران اینگونه شرح می دهد: البته وقتی ما از ظرفیت فراوری صحبت می کنیم، منظورمان فقط توان فراوری از چاه نیست، بلکه باید مجموعه ای از عوامل تاثیرگذار شامل ظرفیت خطوط لوله جریانی، واحد های فرآورشی، خطوط انتقال نفت به مبادی مصرف و حتی نیروی انسانی در نظر گرفته گردد. در نتیجه برای بازگرداندن ظرفیت فراوری نفت به قبل از تحریم باید پروژه های متعددی تعریف و اجرا گردد.

خجسته مهر اضافه کرد: یعنی ممکن است یکی از چاه های ما بتواند رقم بالایی را فراوری کند، ولی واحد فرآورشی برای آن موجود نباشد، در این صورت نمی توان گفت که ظرفیت فراوری افزایش پیدا نموده است، زیرا تمام بسته های تعریف شده برای افزایش ظرفیت محقق نشده است.

ظرفیت فراوری نفت ایران به قبل از تحریم ها بازگشت

حال روز گذشته روابط عمومی وزارت نفت در خبری مطرح نمود که وعده رسیدن ظرفیت فراوری نفت به پیش از تحریم ها محقق شده است و ظرفیت فراوری نفت ایران به بیش از 3.8 میلیون بشکه در روز رسیده است.

البته پیش از این نیز جواد اوجی وزیر نفت 29 اسفندماه 1400 در برنامه گفتگوی ویژه خبری به صورت تلویحی اشاره نموده بود که ظرفیت فراوری نفت ایران به پیش از تحریم ها رسیده است. وی در این باره گفت: امروز ظرفیت فراوری گاز طبیعی کشور نزدیک به یک میلیارد مترمکعب و ظرفیت فراوری نفت خام ایران نزدیک به 3 میلیون و 800 تا 3 میلیون و 900 هزار بشکه است و خوشبختانه همه آن از سوی متخصصان، کارکنان و شرکت های توانمند داخلی انجام می گردد.

در کنار انتشار این خبر، در روز های گذشته مدیرعامل شرکت ملی نفت وعده افزایش ظرفیت فراوری نفت به 4 میلیون بشکه در روز در سرانجام سال 1401 را بیان کرد و وزیر نفت نیز بر لزوم افزایش ظرفیت فراوری به 5.7 میلیون بشکه تاکید نمود.

ظرفیت فراوری نفت ایران در سرانجام دولت دوازدهم چه عددی بود؟

البته یک سوال اساسی مطرح است، اینکه ظرفیت فراوری نفت ایران در ابتدای دولت سیزدهم چند میلیون بشکه در روز بوده است؟

تا به امروز هیچگونه اظهار نظر و آمار رسمی به وسیله مجموعه وزارت نفت در این باره منتشر نشده است، اما آنالیز صورت اقتصادی شرکت های تابعه شرکت ملی نفت (جدول 1) شامل شرکت منطقه ها نفت خیز جنوب، شرکت نفت مرکزی، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت فلات قاره و شرکت نفت خزر بعضی از واقعیات درباره برنامه فراوری نفت و مقدار فراوری عملیاتی نفت ایران در سال 99 را معین می نماید.

طبق جدول 1، اگر ظرفیت فراوری نفت ایران در سال 99 را معادل بودجه مصوب در صورت های اقتصادی شرکت های تابعه شرکت ملی نفت در نظر بگیریم، بدین ترتیب ظرفیت فراوری نفت ایران تا سال 99 کمی بیش از 3 میلیون بشکه در روز بوده است.

بعلاوه طبق آمار صورت های اقتصادی شرکت نفت، مقدار فراوری نفت ایران در سال 99 نیز نزدیک 2 میلیون بشکه در روز بوده است.

در نتیجه به نظر می رسد در دولت سیزدهم ظرفیت فراوری نفت ایران با مجموعه اقداماتی از حدود 3 میلیون بشکه در روز به 3.8 میلیون بشکه در روز رسیده است.

این افزایش ظرفیت فراوری نفت به صورت دقیق تر به معنای احیای ظرفیت فراوری نفت ایران است، زیرا که این دستاورد با توسعه میادین نفتی تازه رقم نخورده است بلکه ظرفیت فراوری نفت ایران با تکمیل بسته های کاری تعریف شده، احیا شده و به قبل از موعد اعمال تحریم ها افزایش یافته است.

بدین ترتیب با بازگشت و احیای ظرفیت فراوری نفت ایران به قبل از تحریم ها، در حال حاضر ایران آماده ورود جدی تر به بازار جهانی نفت است، اقدامی که فارغ از مذاکرات وین، فعلا با ترفند ها و راه چاره های وزارت نفت در شرایط فعلی بازار در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1477

به "ظرفیت فراوری نفت ایران به قبل از تحریم ها بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت فراوری نفت ایران به قبل از تحریم ها بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید