سنگ اندازی آمریکا در برابر توسعه تجارت 38 کشور با ایران

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، طرح محدودیت های ویزایی در آمریکا به قانون تبدیل شد و بر اساس آن سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی 38 کشور از جمله ژاپن، کره جنوبی، آلمان، فرانسه، انگلیس، سوئیس، ایتالیا و سوئد برای ورود به ایران باید دو بار فکر کنند.

سنگ اندازی آمریکا در برابر توسعه تجارت 38 کشور با ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، در حالی که انتظار می رود ماه میلادی آینده تحریم های غرب علیه ایران برداشته شود روز گذشته طرح محدودیت های ویزایی در کنگره آمریکا به تصویب رسید و با امضای اوباما به قانون تبدیل شد.

بر اساس این طرح که در متن بودجه سال آینده آمریکا گنجانده شده است شهروندان 38 کشور که از امتیاز ورود بدون ویزا به آمریکا برخوردارند اگر در 5 سال گذشته به ایران و چند کشور دیگر سفر کرده باشند برای ورود به آمریکا مجبورند نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند.

به گفته تحلیلگران گنجاندن نام ایران در این طرح مصداق شاخص ایجاد محدودیت در بازسازی روابط تجاری جهان با ایران است؛ چیزی که طرف غربی در متن برجام متعهد شده است در جهت آن اقدام نکند.

نگاهی به فهرست کشورهای برخوردار از امتیاز ورود بدون ویزا به آمریکا نشان می دهد همه شرکای تجاری ایران در اتحادیه اروپا به علاوه دو شریک مهم آسیایی ایران یعنی ژاپن و کره جنوبی در این فهرست قرار دارند.

بر این اساس طرح مزبور می تواند به عنوان مانع مهمی در توسعه و ازسرگیری روابط تجاری ایران با این کشورها عمل کند ضمن آنکه این طرح در آستانه لغو تحریم ها به لحاظ روانی نیز بر لغو عملی تحریم ها تأثیر منفی می گذارد و هشداری است به سرمایه گذاران و فعال اقتصادی کشورهای دیگر مبنی بر اینکه ایران به رغم لغو تحریم ها هنوز کشوری عادی برای تجارت نیست.

کشورهایی که از امتیاز ورود بدون ویزا به آمریکا برخوردارند و با قانون جدید برای توسعه روابط با ایران باید دو بار فکر کنند، عبارتند از: 1 استرالیا، 2 اتریش، 3 بلژیک، 4 دانمارک، 5 فنلاند، 6 فرانسه، 7 آلمان، 8 یونان، 9 ایرلند، 10 ایتالیا، 11 ژاپن، 12 کره جنوبی، 13 لیختن اشتاین، 14 لوکزامبورگ، 15 مالت، 16 هلند، 17 نیوزیلند، 18 نروژ، 19 پرتغال، 20 اسپانیا، 21 انگلیس، 22 سوئد، 23 سوئیس، 24 تایوان، 25 موناکو، 26 سنگاپور، 27 اسلواکی، 28 آندورا، 29 برونئی، 30 شیلی، 31 جمهوری چک، 32 استونی، 33 اسلونی، 34 مجارستان، 35 ایسلند، 36 لتونی، 37 لیتوانی و 38 سن مارینو.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 47

به "سنگ اندازی آمریکا در برابر توسعه تجارت 38 کشور با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ اندازی آمریکا در برابر توسعه تجارت 38 کشور با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید