دومین محموله واکسن کوواکس تا 3 هفته آینده به ایران می رسد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کوواکس متعهد شده که ظرف دو تا سه هفته آینده محموله بعدی واکسن کرونا را به دست ما برساند.

دومین محموله واکسن کوواکس تا 3 هفته آینده به ایران می رسد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره زمان ورود محموله های بعدی واکسن کرونا از سازوکار کوواکس گفت: کوواکس متعهد شده است ظرف دو تا سه هفته آینده محموله بعدی واکسن کرونا را به دست ما برساند.

وی درباره میزان واردات و نام واکسن کرونای این محموله توضیح داد: واکسن هایی که داخل سبد کوواکس قرار می گیرد باید به تایید سازمان جهانی بهداشت رسیده باشد. بهارات نیز جزو سبد کوواکس بود، اما با شرایط موجود در هند بعید است این واکسن از طریق کوواکس به دست ما برسد و تنوع زیادی در سبد کوواکس وجود ندارد، اما در بدبینانه ترین حالت واکسن های کوواکس چهار هفته دیگر به دست ما می رسند.

رئیسی تاکید کرد: بهترین واکسن کرونا اولین واکسنی است که به دست ما می رسد، زیرا ویروس هرروز دچار جهش می شود.

وی در خصوص نگرانی ها از بروز عارضه لخته شدن خون در پی تزریق واکسن آسترازنکا بیان نمود: واکسن آسترازنکا به لحاظ شفافیت در ارائه داده ها واکسن خوبی است و تیم های تحقیقاتی آن کوچک ترین عوارض مربوط به واکسن را سریعاً منتشر می کنند. در آینده ممکن است عوارض سایر واکسن ها نیز تعیین شود. عارضه ای که بیشتر در واکسن آسترازنکا درباره آن بحث شده است لخته خون است، از هر 100 نفری که به کرونا مبتلا می شود بین 16 تا 17 نفر دچار لخته خون می شوند این در حالی است که میزان بروز لخته خون در پی تزریق واکسن آسترازنکا در هر 250 هزار نفر، یک نفر است بنابراین با یک مقایسه می توان گفت اگر 250 هزار نفر واکسن آسترازنکا بزنند یک نفر از آن ها دچار عارضه لخته خون می شود، اما اگر این 250 هزار نفر به کرونا مبتلا شوند، بیش از 10 هزار نفر از آن ها دچار مشکل لخته خون می شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره فرایند تولید مشترک واکسن کرونا در ایران تشریح کرد: منظور از تولید مشترک واکسن، انتقال دانش فنی واکسن کرونا به کشور است، برای مثال پس از پرداخت مبلغی، با کوبا قرارداد بستیم که دانش فنی واکسن کرونای آن کشور به ایران منتقل شود و بنابراین اگر این واکسن در کشور تولید شود به نام واکسن ایرانی شناخته خواهد شد، زیرا فناوری آن به ایران منتقل شده است. درباره تولید مشترک واکسن کرونا با کشور روسیه نیز یکی از شرکت های داخلی با شرکت تولیدکننده واکسن اسپوتنیک وی در روسیه قرارداد بسته است و با همکاری یکدیگر در ایران خط تولید را راه اندازی کرده اند.

وی ادامه داد: ما بسیار امیدواریم که از اواخر خرداد و تیرماه حدود یک و نیم تا دو میلیون دوز واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران را تامین کنیم و در خصوص اسپوتنیک نیز باید خط تولید آن راه اندازی شود تا میزان تولید را برآورد کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1104

به "دومین محموله واکسن کوواکس تا 3 هفته آینده به ایران می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین محموله واکسن کوواکس تا 3 هفته آینده به ایران می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید