تورم آلمان در بالاترین سطح شش ماه اخیر

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، نرخ تورم آلمان پس از سه ماه کاهش انتها صعودی شد.

تورم آلمان در بالاترین سطح شش ماه اخیر

با تور بهار آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی به نقل از شین هوا، نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان در دوازده ماه منتهی به ژانویه با 0.2 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 1.5 درصد رسید.

این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از ژوئیه سال 2019 تا به امروز محسوب می گردد بیش از همه تحت تاثیر تورم بخش با 3.4 درصد قرار داشته است و پس از آن نیز مواد غذایی با 2.3 درصد و تنباکو با 4.4 درصد قرار دارند.

از سوی دیگر اما نرخ تورم در بخش خدمات کاهشی بوده است و از 1.8 درصد در ماه قبل به 1.4 درصد در ماه ژانویه کاهش پیدا نموده است. نرخ تورم تعدیل شده نیز تا سرانجام ماه ژانویه 1.6 درصد اندازه گیری شده است.

متوسط نرخ تورم آلمان در سال های 1950 تا 2019 برابر با 2.37 درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر 1951 با 11.54 درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی 7.62 درصدی ماه ژوئن سال 1950 بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در ماه نوامبر منفی 0.8 درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل خود تغییری ننموده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن ها در نظر نمی گیرد در ماه ژانویه به 1.4 درصد رسیده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر همسایه آلمان یعنی مجارستان نیز افزایشی بوده است و تورم این کشور در دوازده ماه منتهی به ژانویه با 0.7 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به 4.7 درصد رسیده که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از دسامبر 2012 بوده است.

در بین بخش های مختلف بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با 6.9 درصد بوده و حمل نقل با 6.6 درصد در رده بعدی قرار گرفته است. کمترین تورم نیز در لوازم منزل با 2.1 درصد و خدمات با 2.2 درصد به ثبت رسیده است.

بر مبنای ماهانه نرخ تورم مجارستان 0.9 درصد اندازه گیری شده که 0.6 درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و نوشیدنی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا سرانجام ماه ژانویه به 3.9 درصد رسیده که 0.4 درصد بیشتر از رقم ثبت شده در دوره منتهی به ماه قبل بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 145

به "تورم آلمان در بالاترین سطح شش ماه اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم آلمان در بالاترین سطح شش ماه اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید