ترکیباتی که محافظ ریه و دشمن کروناویروس هستند!

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ترکیبات خاصی را معرفی کرده اند که شاید بتوانند از ورود کروناویروس به ریه و تکثیر شدن جلوگیری کنند.

ترکیباتی که محافظ ریه و دشمن کروناویروس هستند!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، پژوهش جدیدی که در مرکز علوم اعصاب دانشگاه ایالتی لوئیزیانا (LSU) اجرا شده است، نشان می دهد که شاید ترکیبات شیمیایی موسوم به Elovanoids که از اسیدهای چرب اشباع نشده امگا3 ساخته شده اند، بتوانند از ورود کروناویروس به سلول ها جلوگیری کنند و به محافظت از کیسه های هوایی ریه بپردازند.

نیکلاس بازان (Nicolas Bazan)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این ترکیبات از مغز و شبکیه چشم در برابر آسیب محافظت می کنند. از آنجا که کروناویروس به وضوح ریه را مورد حمله قرار می دهد، پژوهشگران به آزمایش این ترکیبات در محافظت از ریه پرداختند.

پژوهشگران Elovanoids را روی بافت ریه عفونی یک مرد 75 ساله مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این ترکیبات نه تنها توانایی پروتئین خوشه ای کروناویروس را در اتصال به گیرنده ها کاهش می دهند، بلکه به تولید پروتئین های ضد التهابی محافظ کمک می کنند.

به گفته پژوهشگران، این ترکیبات، تولید پروتئین ACE2 را کاهش می دهند که روی سطح انواع سلول قرار گرفته است. گیرنده های ACE2، مانند قفل سلول ها عمل می کنند و پروتئین خوشه ای کروناویروس، نقش کلیدی را دارد که این قفل را باز می کند تا ویروس بتواند به سلول وارد شود و تکثیر خود را به سرعت آغاز کند. همچنین پژوهشگران برای نخستین بار نشان دادند که سلول های کیسه هوایی، مسیرهایی برای بیوسنتز Elovanoids دارند.

بازان افزود: از آنجا که کروناویروس بر مخاط بینی تاثیر می گذارد، دستگاه گوارش، چشم و سیستم عصبی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، کشف ظرفیت محافظتی Elovanoids، دامنه مشاهدات ما را فراتر از ریه گسترش می دهد.

این پژوهش، در مجله Scientific Reports به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1111

به "ترکیباتی که محافظ ریه و دشمن کروناویروس هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیباتی که محافظ ریه و دشمن کروناویروس هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید