آنالیز دنیا عرفانی و معنوی مثنوی در عرفان مثنوی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، به گزارش خبرنگاران ، مثنوی مولوی، منتخب بدون نظم و ترتیبی از تمامی اندیشه های فلسفی و کلامی دنیا اسلامی از شروع تا قرن هفتم هجری است که به عقیده بعضی مهم ترین اثر به جا مانده از این عارف و شاعر بزرگ است. اما کتاب عرفان مثنوی اثر علامه فیض کاشانی، کندوکاوی است که نویسنده برای استخراج تفکرات مولانا در خصوص مباحث مختلف دست به نوشتن آن زده است.

آنالیز دنیا عرفانی و معنوی مثنوی در عرفان مثنوی

علامه فیض کاشانی شخصیتی علمی، دینی، فلسفی وعرفانی بوده که از شاگردان به نام ملاصدرا محسوب می گردد. علامه کاشانی با کنجکاوی در خصوص مثنوی و عظمت اشعار پرعمق و محتوای تفسیری، و مضامین حدیث در قالب شعر، پندها، موعظه ها، اسرار اخلاقی، اجتماعی و مراتب عرفان و معرفتی آن تحقیق و تفحص نموده است.

بعلاوه علامه کاشانی با انتخاب مثنوی عملاً درسی اخلاقی و علمی به همکاران خود در حوزه فقاهت داده است. فیض کاشانی غور و آنالیز و تعمق را در مجموعۀ پرمحتوا و بحر عمیق مثنوی مولوی انجام داده و آن را با شیوه ای بسیار بدیع و ابتکاری گلچین نموده که خواننده را به شگفت و تقدیر وامی دارد.

اثر حاضر پژوهشی است در عالم عرفانی اشعار مولانا که برای شناخت و درک بهتر مخاطبان علاقه مند به شعر و عرفان، دانشجویان و استادان دانشگاه چاپ و منتشر شده است.

کتاب عرفان مثنوی به تلاش و تصحیح مهدی انصاری قمی در 586 صفحه، با جلد سخت و به قیمت 145هزار تومان از سوی انتشارات امیرکبیر روانۀ بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1418

به "آنالیز دنیا عرفانی و معنوی مثنوی در عرفان مثنوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز دنیا عرفانی و معنوی مثنوی در عرفان مثنوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید