از پست بیوتیک ها چه می دانید؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، پست بیوتیک ها می توانند خواص ضدالتهابی، تعدیل سیستم ایمنی، پیشگیری از چاقی، تعدیل فشار خون، کاهندگی کلسترول خون، متوقف ساختن تکثیر سلولی، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی داشته باشند.

از پست بیوتیک ها چه می دانید؟

در یک مطالعه مروری معین شد که استفاده از اجزای باکتری های غیرزنده و فراوریات آن ها در مواد غذایی می تواند خواص ضدالتهابی، تعدیل سیستم ایمنی، پیشگیری از چاقی، تعدیل فشار خون، کاهندگی کلسترول خون، متوقف ساختن تکثیر سلولی، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی داشته باشد.

در دستگاه گوارش انسان، باکتری های مختلفی زندگی می نمایند که به بهتر کردن گوارش غذا یاری زیادی می نمایند. هر گونه تغییر در تعداد و نوع این باکتری ها می تواند منجر به بیماری های مختلفی گردد.

امروزه استفاده از باکتری ها برای فراسودمند کردن مواد غذایی رونق زیادی پیدا نموده است. این باکتری ها می توانند اثرات زیادی در سلامت افراد داشته باشند. باکتری های زنده ای که برای فراسودمند کردن محصولات استفاده می شوند، پروبیوتیک نام دارند.

در سال های اخیر برای بهتر کردن خواص پروبیوتیک ها، از پست بیوتیک ها استفاده می نمایند. پست بیوتیک ها؛ باکتری های غیر زنده ای هستند که اگر در میزان کافی استفاده شوند، برای سلامتی انسان مفید هستند.

پست بیوتیک ها می توانند حاوی سلول های میکروبی غیرفعال، مواد موجود در دیواره باکتری ها و درون آن ها و مواد فراوریی توسط آن ها مثل آنزیم ها، اسید های آلی و ... باشند که در زمان زنده بودن سلول های میکروبی ترشح شده اند یا پس از تجزیه شدن آن ها در محیط روده میزبان آزاد می شوند.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشگاه صنعتی شاهرود، در مطالعه ای مروری خواص محصولات پست بیوتیک را مطالعه کردند. عزیز همایونی راد، حسین صمدی کفیل پژوهشگرانی بودند که با مشارکت همکارانشان در انجام این مطالعه همکاری داشتند.

در این مطالعه مروری ترکیبات پست بیوتیک معرفی شدند و چالش های پیشرو در فراوری صنعتی آن ها و چگونگی توسعه و گسترش این نوع مواد غذایی مورد آنالیز نهاده شد.

برای انجام این مطالعه مروری با مراجعه به پایگاه های اطلاعاتی، مطالعاتی که در بازه زمانی 2002 تا 2020 به استخراج و شناسایی پست بیوتیک پرداخته بود، جمع آوری شد.

از میان مقاله های جمع آوری شده تنها 22 مقاله در راستای اهداف و معیار های مطالعه بودند که پژوهشگران آن ها را مورد آنالیز قرار دادند.

ویژگی های پست بیوتیک ها

طبق مطالعات آنالیز شده؛ حدود 80 درصد از اثرات سلامت بخش میکروبیوم مفید روده وابسته به زنده میکروب ها (پروبیوتیک) و 20 درصد از آن وابسته به فرم غیر زنده یا محصولات مترشحه آن (پست بیوتیک) است.

ولی آنالیز ها نشان داده از آن جایی که در سلول های زنده نیز مقدار زیادی ترکیبات غیرزنده وجود دارد، بخش عمده ای از اثرات مفید فرآورده های پروبیوتیک به مربوط به ترکیبات غیرزنده باکتری ها (پست بیوتیک) است؛ بنابراین پست بیوتیک های همان اجزای غیرزنده سلول های پروبیوتیک هستند که توسط باکتری های زنده فراوری می شوند و چنان چه در مقدار کافی دریافت شوند، اثرات سلامت بخش در میزبان به جای می گذارند.

پست بیوتیک ها می توانند خواص ضدالتهابی، تعدیل سیستم ایمنی، پیشگیری از چاقی، تعدیل فشار خون، کاهندگی کلسترول خون، متوقف ساختن تکثیر سلولی، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی داشته باشند. ویژگی های مفید پست بیوتیک ها گاهی مشابه باکتری های والد خود است و گاهی با آن ها متفاوت هستند.

نحوه ساخت پست بیوتیک ها

فرآیند تخمیر یکی از مهم ترین روش های فراوری پست بیوتیک ها به صورت طبیعی است و باکتری ها به صورت طبیعی و به وسیله تخمیر می توانند مواد مختلفی فراوری نمایند.

علاوه بر این روش می توان از روش های آزمایشگاهی مختلف برای ساخت همان ترکیبات به شکل خالص تر و عملکرد بهتر، استفاده کرد. برای مثال بعضی از پست بیوتیک ها را می توان به وسیله انهدام سلول های باکتری والد با روش های مختلف فراوری کرد.

فراوری پست بیوتیک ها با بیشترین بازده و حفظ ویژگی های مفید آن ها از مهم ترین اهداف است. به همین خاطر حرارت دهی و استفاده از فرمالین، برای از بین بردن باکتری والد؛ بیشترین کارایی را نسبت به روش های دیگر دارد.

صدور مجوز برای غذا های فراسودمند پست بیوتیکی

غذا های فراسودمند معمولا حاوی یک یا چند ترکیب زیست فعال هستند که مصرف آن ها نسبت به غذا های معمول با سوخت وساز بیشتری همراه است. اصولا این نوع محصولات برای ارتقای سلامت و یا پیشگیری از بعضی بیماری ها استفاده می شوند. به همین خاطر قیمت نسبی آن ها نسبت به سایر مواد غذایی معمول بیشتر است و نظارت آن ها اهمیت بیشتری دارد.

صدور مجوز برای فروش این محصولات نیازمند مراحل بیشتری است. چراکه علاوه بر رعایت موازین فرآورده های معمول غذایی، باید موزینی برای آنالیز کارایی، دسترسی زیستی و ایمنی محصولات فراسودمند نیز انجام گردد.

برای تجاری سازی و کسب مجوز ابتدا باید جزئی که دارای فعالیت زیستی است، شناسایی گردد و پیش از اضافه کردن آن باید کارایی و پایداری آن و همچنین نیمه عمر آن برای برآورد مدت زمان مصرف نیز مورد آنالیز قرار گیرد. ایمنی این محصولات نیز باید به تنهایی و در کنار سایر اجزای غذای مورد نظر معین گردد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ پست بیوتیک ها را می توان به عنوان جایگزین ایمن پروبیوتیک ها استفاده کرد چرا که این ترکیبات عملکردی شبیه به پروبیوتیک ها دارند و به جای افزودن گونه های جدید باکتری به روده، می توانند پروبیوتیک های دستگاه گوارش را توسعه دهند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان خواص سلامت بخش غذا های فراسودمند پست بیوتیک در فصل نامه تعالی بالینی منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 674

به "از پست بیوتیک ها چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پست بیوتیک ها چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید