آمریکا تکلیف سیاستمداران لبنانی را یکسره کرد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، ایسنا نوشت: معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی با ادعای اینکه انتخاب نخست وزیر لبنان یک مسأله داخلی است و آمریکا در اعتراضات مردمی این کشور هیچ نقشی نداشته است، گفت، واشنگتن از لبنان و رهبران آن را دست نخواهد کشید و جامعه جهانی نیز در صورت جدیت لبنان، آماده کمک به این کشور است.

آمریکا تکلیف سیاستمداران لبنانی را یکسره کرد

روزنامه الیوم السابع چاپ مصر نوشت، دیوید هیل، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی در گفت وگوی تلویزیونی گفت: هدف از سفرم به لبنان انتقال پیام مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهوری و مجلس این کشور است که انجام اصلاحات جدی و پایدار اقتصادی به گونه ای که لبنان را به دوره امنیت، رونق و شکوفایی بازگرداند، ضرورت دارد.

وی ادامه داد: همچنین در این سفر در خصوص برخی از حوادث جنوب لبنان با نبیه بری، رئیس مجلس این کشور بحث و گفت وگو کردم و از میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و دیگر مقاماتی که با آنها دیدار داشتم نیز خواستم مطالبات مردمی را در نظر بگیرند و اینکه پیشرفت اقتصادی در این کشور تنها به دست مقامات لبنانی صورت می گیرد.

هیل بر اهمیت پاسخ رهبران سیاسی لبنان به مطالبات مردمی و اجرای اصلاحات جدی در حوزه اقتصادی و نهادهای کشور تأکید کرد و گفت، تعدادی از رهبران سیاسی این کشور مدت زمان طولانی را به اولویت های احزاب و منافع خود به منظور دستیابی به دستاوردهای شخصی به ضرر منافع ملی اختصاص دادند به گونه ای که این اوضاعی که در لبنان شاهد هستیم به وجود آمد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی این اظهارات را پس از دیدار با سعد حریری، نخست وزیر دولت موقت اعلام کرد.

وی در خصوص اعتراضات مردم لبنان هم گفت، این اعتراضات تاریخی و غیر فرقه ای و تا حدی مسالمت آمیز از دو ماه پیش آغاز شده است و نشان دهنده لزوم انجام اصلاحات اقتصادی و نهادی، حکومت بهتر و پایان دادن به فساد رایج در لبنان است که پتانسیل عظیم کشور را تحت الشعاع قرار داده است.

هیل گفت، آمریکا به ترغیب نیروهای امنیتی لبنان برای تأمین امنیت تظاهرکنندگان و خودداری همه طرف ها از اقدام به خشونت یا ایجاد رعب و وحشت ادامه می دهد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی اضافه نمود: آمریکا همواره طی دهه ها شریک لبنان بوده و آماده ارائه کمک به این کشور برای گشودن صفحه جدیدی از شکوفایی اقتصادی برپایه حکومتی درست و به دور از فساد است. واشنگتن در کنار دیگر دوستان لبنان تنها زمانی می تواند این کمک ها را ارائه دهد که رهبران این کشور برای انجام اصلاحات متعهد باشند.

وی ناکامی آمریکا بر سر کار آوردن گزینه مورد حمایت این کشور را این گونه توجیه کرد: آمریکا در خصوص اینکه چه کسی نخست وزیر دولت جدید لبنان باشد یا اعضای این دولت چه کسانی باشند، هیچ نقشی یا اظهارنظری نکرده و تصمیم گیرنده هم نبوده است و این امور تنها به رهبران لبنان که مردم این کشور آنها را انتخاب کرده اند، مربوط می شود.

هیل این گونه اظهاراتش را ادامه داد: آنچه برای آمریکا حائز اهمیت است میزان پایبندی رهبران احزاب لبنان به خدمات رسانی به ملت این کشور با پاسخ گویی آنها به مطالبات مردم است و تنها در این صورت است که جامعه بین الملل می تواند برای کمک به لبنان وارد عمل شود.

انتخاب حسّان دیاب به عنوان نخست وزیر لبنان، هیل را مجبور کرد در دیدارهایش با مقامات این کشور بررسی موضوع ترسیم مرزهای میان لبنان و اراضی اشغالی را که مأموریت وی در بیروت است کنار گذاشته و تنها دیدارهایش را به موضوع تشکیل دولت جدید محدود کند.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی روز جمعه وارد بیروت شد و با برخی از مقامات این کشور دیدار کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 37

به "آمریکا تکلیف سیاستمداران لبنانی را یکسره کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تکلیف سیاستمداران لبنانی را یکسره کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید