آب به یزد نرسد، قابلیت ماندگاری نخواهد داشت

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران/یزد کننده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم اجرای خطوط انتقال آب به یزد برای رفع مهمترین دغدغه استان، تاکید کرد: اگر این طرح ها تا چند سال دیگر اجرایی نشود، بخشی از جمعیت یزد باید برای ادامه زندگی مهاجرت کنند.

آب به یزد نرسد، قابلیت ماندگاری نخواهد داشت

محمد صالح جوکار در مراسم تودیع و معارفه استاندار یزد که صبح امروز پنجشنبه با حضور وزیر کشور برگزار شد، گفت: استان یزد از قدیم با همت و تلاش مردم خداجو و متوکل به خدای خود، این تمدن و فرهنگ را برپا کرده و از کیلومترها دورتر آب را به این شهر آوردنه و آن را بنا نهاده است.

وی افزود: استان یزد در چهار راه مواصلاتی جاده ای و ریلی کشور قرار گرفته و با پنج استان همجواری دارد و همین ظرفیت های فراوانی را در حوزه های صنعتی و معدنی به یزد داده است.

وی با بیان این که یزد با 1.4 جمعیت کشور، از نظر صنعتی رتبه چهارم کشور، به لحاظ تنوع مواد معدنی رتبه اول، از نظر ذخائر معدنی رتبه چهارم و در کشت های گلخانه های و صنایع مختلف اعم از نساجی و کاشی و سرامیک و غیره جزو سرآمدان کشور است، گفت: یزد با هزاران هکتار بافت تاریخی، یکی از قطب های اصلی گردشگری در کشور است.

رئیس مجمع کنندگان استان در ادامه اعلام کرد: با تمام این ظرفیتها، یزد از چالشهایی هم رنج می برد که مهمترین آنها کمبود آب است به طوری که هم اکنون 15شهر استان با چالش آبی ماوجه است و آبرسانی به 340 روستا با تانکر انجام می شود و آب های بی کیفیت و نامطلوبی در اختیار مردم قرار می گیرد.

جوکار با بیان اینکه سالانه 45 سانتی متر از ذخایر آب زیرزمینی یزد بدون جایگزین شدن فرونشست می کند، گفت: اساس توسعه استان یزد زیر سوال رفته و بی بهره ماندن از حداقل تامین آب برای سرمایه گذاران موحب فرار سرمایه از این استان شده است.

وی با تاکید بر این که راستا توسعه در استان به خوبی شکل نگرفته و منجر به ایجاد صنایع آلاینده و بروز مسائل زیادی برای مردم شده است، از خام فروشی و زنجیره ناقص تولید، توزیع ناعادلانه توسعه صنعتی و امکانات در سطح استان را از دیگر مسائل استان خواند که عامل بروز آسیبهایی مانند مهاجرت و حاشیه نشینی در استان ششده است.

وی با بیان این که در حال حاضر 150 هزار نفر از جمعیت استان را اتباع خارجی تشکیل می دهند، گفت: به همین مقدار هم در شهر یزد حاشیه نشین داریم.

جوکار به تبعات شیوع کرونا و تعطیلی مشاغل مختلف به واسطه عدم حمایت از سوی دولت اشاره و اعلام کرد:تا به امروز 70 کیلومتر خط دوم انتقال آب از سد خرسان به استان اجرایی شده و پس از دو سال وقفه به دلیل نبود اعتبارات، امسال با همکاری کنندگان مجلس بودجه ای برای این طرح در نظر گرفته شده است.

کننده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی اجرایی شدن خط انتقال آب از دریای عمان به یزد را هم برای آینده حیات در استان الزامی خواند و گفت: اگر این طرح ها تا سال 1405 برای استان اجرایی نشود، بخشی از جمعیت استان باید برای ادامه زندگی از یزد مهاجرت کنند چرا که یزد قابلیت ماندگاری نخواهد داشت.

وی به مسائل نقدینگی بسیار از صنایع استان اشاره و خواستار اهتمام وزیر کشور دراین خصوص شد.

جوکار همچنین بر لزوم اصلاح حوزه های انتخابیه در استان تاکید کرد و گفت: هر 10 سال می توان 20 کننده به مجلس افزود ولی بیش از 20 سال است که این اتفاق رخ نداده و در حال حاضر شش شهرستان با فاصله 600 کیلومتر تنها یک کننده دارد یا درحالی که یک یک شهرستان کشور با 50 هزار جمعیت یک کننده دارد، در یزد و اشکذر با جمعیت بیش از 600 هزار نفر هم یک کننده دارم که اصلا عادلانه نیست.

رئیس مجمع کنندگان استان در پایان هم خواستار واگذاری برخی امور وزارت کشور به استانداران و فرماندار شد و گفت: اجازه دهید اختیارات به استانداران تفویض شود و دولت به جای تصدی گری اقدام به نظارت بر امور کند.

محمدرضا صباغیان کننده شش شهرستان در استان هم طی سخنانی در خصوص ناعدالتی مسئولان از توجه به منطقه ها محروم و کم برخوردار حوزه انتخابیه خود گلایه کرد و خواستار سرکشی وزیران و مسئولان کشوری از این شهرستانهای محروم و رعایت عدالت در بازدید مسئولان از شهرستانهای استان شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1242

به "آب به یزد نرسد، قابلیت ماندگاری نخواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب به یزد نرسد، قابلیت ماندگاری نخواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید