6 تکنیک دستیابی به حال خوب

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، دکتر سیدعلی ظریفی روان شناس در این باره گفت: خیلی از افراد جامعه بر این باور هستند که حال خوب یعنی نداشتن مشکل در زندگی و داشتن ثروتی زیاد؛ اما واقعیت امر این طور نیست. حال خوب یعنی شما از شرایط فعلی خود رضایت نسبی داشته باشید و از لحظات زندگی لذت ببرید و در راستای ایده آل شدن شرایط کوشش کنید. حال خوب به شکل یک رود روان است؛ رودی که سنگ های بزرگ و کوچکی بر سر راه دارد، اما با وجود این، راهی پیدا می نماید تا خودش را وسیع کند و در مسیر بزرگ تری همانند دریا جاری گردد. بد نیست در این روز های شروع سال بدانیم تعریف حال خوب از منظر روان شناسی چیست و آیا راه چاره هایی برای ایجاد حال خوب در خودمان وجود دارد یا نه؟

6 تکنیک دستیابی به حال خوب

ویژگی های افرادی که حال دلشان خوب است

حال خوب به معنای داشتن مهارت حل مسئله است؛ مهارتی که بتوانیم مسائل بزرگ و کوچک مان را حل کنیم و از حل آن ها، هیجان مثبتی کسب کنیم. حس خوب داشتن، بستگی به صفاتی دارد که در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کنیم و شما هم می توانید با افزایش این صفات، حس خوب را در خودتان افزایش دهید. افرادی که حال دلشان خوب است معمولا افرادی: خوش بین، با اعتمادبه نفس، خیرخواه، صادق و درستکار، تاثیرگذار، انعطاف پذیر و شوخ طبع هستند و بعلاوه دیگران را دوست دارند؛ بنابراین اگر برای کسب این صفات و ویژگی های عالی در وجودمان کوشش کنیم، قطعا داشتن حس خوب را در وجود خود به نحوی تضمین می کنیم.

راه های ایجاد حال خوب

دستیابی به حال خوب شدنی است، اما تکنیک هایی دارد که باید با رعایت آن ها، هیجان های مثبت را چاشنی زندگی کرد.

1- شناخت خود

اولین قدم برای این که بتوانید در هر شرایطی، آرامش را مهمان قلب تان کنید، این است که خودتان و احساسات تان را بشناسید. این یک روش ایجاد حال خوب است که تمامش بستگی به شناخت درونی تان دارد. اگر ناراحت هستید یا دچار سردرگمی شده اید، لازم نیست احساسات تان را سرکوب کنید. سرکوب احساسات سبب تلنبار شدن آن ها می گردد و در نهایت شرایطی را به وجود می آورد که احساسات منفی در درونتان فوران می نماید و کار سخت تر خواهد شد. پس با خودتان و احساسات تان دوست باشید و آن ها را با آغوش گرم بپذیرید.

2- داشتن دوست کاغذی

همواره یک دفترچه داشته باشید و راز های دلتان را در آن بنویسید. در مقابل این دفترچه، خود خودتان باشید و احساسات تان را بی قید و شرط بنویسید. نوشتن احساسات منفی، آن ها را از دلتان خارج می نماید و حس خوبی به شما می دهد. به همین علت هم داشتن این دوست کاغذی را می توان یک روش ایجاد حال خوب دانست. بعلاوه نوشتن مسائل و احساسات منفی می تواند به آنالیز راه چاره آن ها هم یاری کند.

3- ضرورت خوب کردن حال دیگران

هر عملی که انجام می دهید، به نوعی بازتابش به خودتان بازخواهد گشت. در واقع با خوب کردن حال دیگران به همان مقدار حال شما هم خوب می گردد. بالعکس این هم صادق است؛ یعنی زمانی که با کسی مشاجره و بحث می کنید بعد از آن قطعا حس و حالتان خوب نیست چرا که حال فردی را گرفته اید و حال شما هم گرفته شده است.

4- شکرگزاری

یک راه دیگر ایجاد حال خوب که می توانید آن را به صورت روزانه و هفتگی انجام دهید و انرژی منحصر به فردش را به زندگی تان تزریق کنید، شکرگزاری است. می توانید یک دفتر شکرگزاری داشته باشید و هر شب قبل از خواب برای نعمت های بی شماری که خداوند به شما داده است، او را شکر کنید.

5- انتظارات تان را تعدیل کنید

گاهی اوقات حال شما بد می گردد تنها به این علت که نتوانسته اید آن گونه که می خواستید باشید. استاندارد هایی را برای خودتان وضع نموده اید که از حد توان شما خارج است. برای این که نمی توانید به آن استاندارد ها برسید، حالتان خراب می گردد. در این حالت اعتمادبه نفس هم کاهش می یابد. پس باید به این نکته توجه داشته باشید که از خودتان انتظارات درست و صحیح داشته باشید.

6- از مقایسه دست بردارید

برای ایجاد حال خوب مقایسه نکنید به همین سادگی. یکی از کار هایی که حال شما را بد می نماید مقایسه دایمی و اشتباه خودتان با دیگران است. از مقایسه کردن به این شکل بپرهیزید چراکه عزت نفس شما را کاهش می دهد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرارو
انتشار: 15 فروردین 1402 بروزرسانی: 15 فروردین 1402 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1653

به "6 تکنیک دستیابی به حال خوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 تکنیک دستیابی به حال خوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید