5 روش برای کنترل ضمیر ناخودآگاه

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، اگر اعتقاد دارید که زندگی ما نتیجه باور های درونی ماست پس باید باور داشته باشید که چقدر ضمیر ناخودآگاه می تواند در سرنوشت ما نقش داشته باشد.

5 روش برای کنترل ضمیر ناخودآگاه

تابه حال در مورد ضمیر ناخودآگاه شنیده اید؟ هیچ می دانید این ضمیر چقدر قدرتمند است و چه تأثیرات مهمی می تواند بر زندگی و پیروزیت شما داشته باشد؟ روانشناسان معتقدند که اگر توانایی ضمیر ناخودآگاه خود را درک کنیم می توانیم از آن مانند یک قدرت جادویی برای رسیدن به آرزوها و پیشبرد زندگی خود استفاده کنیم. برای آشنایی با این ضمیر و برای اینکه از اهمیت آن بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه چیست؟

طبق تقسیم بندی که روانشناسان انجام داده اند انسان دارای دو ضمیر است:

1- ضمیر خودآگاه: آن قسمت ها و اعضایی از بدن که ما می توانیم آن را با اراده خود حرکت دهیم و نیز کارها و تصمیماتی که به طوری ارادی و آگاهانه انجام می دهیم در محدوده و تحت تسلط ضمیر خودآگاه قرار دارند و زمانی که تصمیم می گیریم ضمیر آگاه غیرفعال گردد، پای ضمیر ناخودآگاه به وسط کشیده می گردد.

2- ضمیر ناخودآگاه: ضمیر ناخودآگاه تمام کارهای غیر ارادی سیستم بدن مثل نفس کشیدن، گردش خون و غیره را کنترل می کند و به علاوه مسئولیت ساختن نظام باورهای انسان را بر عهده دارد.

هر چیزی را که در زندگی خود با حواس پنج گانه احساس می کنیم، هر آن چه را که می بینیم، می شنویم، حس می کنیم، می چشیم و بو می کنیم همه برای تحلیل و بررسی به ذهن فرستاده می شوند تا در ضمیر ناخودآگاه ما ذخیره شوند . در واقع ضمیر ناخودآگاه با این ذخیره سازی و عملکرد به نوعی مرجع کامل در رابطه با همه اتفاقات زندگی ما است .

نکته مهم:

ضمیر ناخودآگاه به ما توانایی می دهد تا آرزوها و اهداف خود را عملی کنیم. به این ترتیب می توانیم ذهن خود را طوری برنامه ریزی کنیم که باعث پیروزیت در همه عرصه های زندگی گردد.

بیشتر بخوانید: مهارت هایی که به شما کمک می کند تا همیشه در زندگی پیروز باشید

و اما نکته جالب توجه در مورد ضمیر ناخودآگاه این است که این ضمیر هیچ گونه تفاوتی میان واقعیت ها و تصورات ذهنی فرد قائل نمی گردد و هیچ محدودیت زمانی و مکانی برای آن وجود ندارد.

گفته می گردد یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به پیروزیت این است که تصویر آن را در ضمیر ناخودآگاه تجسم کنیم. این کار به فرد کمک می کند تا بتواند به صورت خودآگاه چیزهایی را جذب کند که می خواهد؛ بنابراین باید چیزهایی را که برای ما خوشایند هستند در ذهن به تصویر بکشیم. این تجسم هم شامل احساسات و هم شامل افکار می گردد.

همه ما این قدرت را داریم که افکار خودمان را انتخاب کنیم. باید نسبت به آنچه فکر می کنیم، آگاه باشیم و آن ها را تحت کنترل خود در آوریم . پس باید ضمیر ناخودآگاه خود را آموزش دهیم که فقط به پیروزیت، شادی، کامیابی و سلامت و عشق فکر کند چون با فکرکردن به هر چیزی آن را وارد زندگی خود می کنیم.

چگونه برای ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی کنیم؟

همان گونه که برنامه نویسی یک کامپیوتر زبان خاص خودش را دارد، ضمیر ناخودآگاه هم دارای زبان مخصوصی برای برنامه ریزی کردن است و اگر برنامه نویسی ضمیر ناخودآگاه را بدانیم می توانیم زندگی خود را آن گونه که می خواهیم تغییر دهیم و آن چیزی بشویم که می خواهیم و آرزوی آن را داریم.

از نگاه روانشناسان و دانشمندان انسان شناس اصولی وجود دارد که از طریق آن می توان، ضمیر ناخودآگاه را برنامه نویسی و برنامه ریزی کرد. افرادی که اکثرا تصمیمات درستی می گیرند و یا ایده های منحصربه فردی دارند، بیشتر مواقع آگاهانه یا ناخودآگاه طرز فکر متفاوت و بدون محدودیتی دارند. آن ها اصولا به احساسات درونی ضمیر ناخودآگاه خود پاسخ مثبت می دهند. بینش درونی می تواند کمک زیادی به شما در رسیدن به اهداف، تصمیم گیری درست، خلق ایده های جدید و یافتن پاسخ های ذهنی کند.

پنج روش برای به کنترل درآوردن ضمیر ناخودآگاه

  • اصل خود هوشکمک

انسان باید در هر لحظه مراقب خود باشد و بداند که ضمیر ناخودآگاه چه سیگنالی را از طریق حواس پنج گانه و یا فکر دریافت می کند. بهترین راه برنامه ریزی و کنترل ضمیر ناخودآگاه، توجه لحظه به لحظه به خود است.

زندگی و سرنوشت ما با باورها و اندیشه های خودمان شکل می گیرد و به دست ما خلق می گردد.

  • اصل استفاده از قدرت سوال

هر سوالی که انسان از خود می کند، بازتاب خاصی در روحیه و فکر او دارد. زمانی که فرد از خود می پرسد چگونه است که من خوشبختم؟ نفس این سوال روحیه اش را شاد می کند و به او این را القا می کند که بله من خوشبختم.

هر سوالی که انسان از خود می کند کیفیت زندگی او را مشخص می کند؛ بنابراین هر موقع در شرایط سختی قرار گرفتید به جای اینکه از خود بپرسید که این چه شرایطی است؟ بهتر است سوال کنید که چگونه می توانم شرایط را بهتر کنم؟

  • اصل استفاده از قدرت تمرکز

در هر زمان بر هر چیزی که تمرکز کنید بازتاب آن را در روحیه خود احساس می کنید. مثلا وقتی روی یک گل زیبا متمرکز شوید روحیه تان شاد می گردد و فکرهای مثبت به سراغتان می آید اما تمرکز روی خاطرات بد گذشته، باعث افسردگی می گردد و اثرات منفی را در زندگی شما ایجاد می کند.

  • اصل استفاده از جملات تأکیدی و تصدیقی مثبت

سعی کنید از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید. جملاتی که ویژگی های خوب شما را به تصویر می کشد. مثلا: من ایده های بزرگی در سر دارم و آن ها را به واقعیت تبدیل می کنم. من هر روز سالم تر و تندرست تر می شوم. من یک برنده بزرگ هستم. چقدر دنیای من قشنگ و زیبا شده است و ....

  • اصل تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی یکی از بهترین روش های برنامه ریزی و هدایت ضمیر ناخودآگاه است. ثروتمندترین و پیروز ترین انسان ها کسانی هستند که بیشتر و بهتر از بقیه توانسته اند در ذهن خود خیال پروری مثبت بکنند. تخیل، فکر، امید، آرزو، خواسته، اشتیاق به علاوه ایمان به پیروزیت و اقدام، شما را به هدفتان می رساند.

شما می توانید با پیروزیت تخیل را به فکر تبدیل کنید. فکر را به مرحله آرزو برسانید و برای آرزوی خود امید ایجاد کرده و امیدواری را به خواسته خود تبدیل کنید. وقتی شما مثبت فکر می کنید، به تصویر زیبا نگاه می کنید، به موسیقی شاد گوش می کنید و ...، سیگنال های مثبت وارد سیستم ضمیر ناخودآگاه شما می گردد. هم باور عالی در نظام باور شما می سازد و هم اثر خوبی در وجود شما و دنیای خارج شما می گذارد. بازتاب این زیبایی به شما برمی گردد.

بنابراین زمانی که انسان بتواند ضمیر ناخودآگاه خود را که 90 درصد ذهن او را در بر گرفته است تحت کنترل خود در آورد می تواند به طور فوق العاده ای قدرتمند باشد! پس برای اینکه به همه آرزوها و اهدافتان در زندگی برسید سعی کنید تا ضمیر ناخودآگاه خود را بشناسید و همه زمزمه ها و نجواهایی که با آن دارید را مثبت کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 864

به "5 روش برای کنترل ضمیر ناخودآگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 روش برای کنترل ضمیر ناخودآگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید