11 راهکار مفید برای داشتن تعطیلات بدون استرس

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، تمام هدف تعطیلات این است که برای تفریح جایی بروید و آرامش کسب کنید. بنابراین همه ما باید بیاموزیم که چگونه تعطیلات بدون استرسی را پشت سر بگذاریم تا به هدفمان که همان آرامش است، دست پیدا کنیم. اگر اینطور نباشد، بعد از هر تعطیلاتی، نیاز به استراحت خواهیم داشت تا دوباره تجدید قوا کنیم!

11 راهکار مفید برای داشتن تعطیلات بدون استرس

بدانیم که چرا مضطرب می شویم

اگر در پی آخر هفته ای بدون استرس هستید، اول از همه باید عواملی را که در شما استرس ایجاد می کنند، شناسایی کنید. علاوه بر این باید بپذیریم که در سفر، همه چیز بر وفق مراد ما نیست . گاهی اشتباهات کوچک و بزرگی پیش می آید که نمک سفر است. دقیقا همین حوادث پیش بینی نشده خاطرات آینده را تشکیل می دهند.

به تنهایی برای سفر برنامه ریزی نکنید

همیشه اجازه دهید بخشی از برنامه ریزی مثل انتخاب تور، هتل و کارهای نظیر آن را دیگران انجام دهند. با این کار نه تنها آنها در سفر مشارکت بیشتری دارند، بلکه مسئولیت همه چیز با شما نیست و اگر تاخیری ناخواسته در پرواز یا تحویل اتاق هتل رخ دهد، همه شما را سرزنش نمی کنند.

بیشتر تحقیق کنید

به سایت های مختلف گردشگری سر بزنید و پیشنهادات افراد مختلف را در مورد مقصدتان بخوانید. با مطالعه نظرات افرادی که به آن مکان ها سفر کرده اند، می توانید از تجربیات آنها استفاده کنید. در مورد مکان های دیدنی، سبک زندگی، پوشش مردم، وسایل حمل و نقل و ویژگی های خاص منطقه تا جایی که می توانید اطلاعات کسب کنید. با انجام این کارها قبل از سفر، آمادگی بیشتری برای مواجهه با لحظات پیش بینی شده و نشده خواهید داشت.

به دنبال رسیدن به تمامی مقاصد سفر نباشید

سعی کنید برنامه انعطاف پذیری برای سفر خود داشته باشید و در نظر داشته باشید که نمی توان از تمامی مقاصد دیدنی و مجذوب کننده در زمانی کوتاه بازدید کرد. اگر فرصت کافی دارید، می توانید زمان سفر را افزایش دهید، در غیر این صورت عجله و استرس مانع لذت بردن از سفر خواهد شد. در حقیقت شما به سفر می روید تا به آرامش برسید، پس باید کمتر به مکان های شلوغ و پر سرو صدا بروید و از بودن در لحظات و مکان های خاص لذت ببرید. مخصوصا از قرار گرفتن در صف های طولانی برای تماشای نمایش های بی ارزش پرهیز کنید.

برای شرایط اضطراری برنامه داشته باشید

وقتی که با افراد مسن یا بچه ها سفر می کنید، حتما برای زمانی که ممکن است برای سلامتی آنها مسئله ای رخ دهد، برنامه داشته باشید. حتما دفترچه بیمه درمانی آن ها را به همراه داشته باشید. نه تنها داروهای آنها را ببرید، بلکه بهتر است خلاصه ای از تاریخچه پزشکی و درمانی آنان را نیز بردارید. در طول روز زمانی را برای استراحت آنان در نظر بگیرید تا بتوانند مانند شما از سفر لذت ببرند. داروهای احتمالی را در زمانبندی مناسب به آنها بدهید.

قوانینی را برای سفر گروهی وضع کنید

سفر با افراد غریبه یا آشنایان می تواند کمی متفاوت و سخت باشد. در اینگونه سفرها با توجه به اولویت های هر فرد می توان قوانینی وضع نمود تا همه از آن تبعیت کنند. به عنوان مثال می توان ساعت خاصی را برای نهار معین کرد تا همه بعد از گردش در مکانی معین گرد هم جمع شوند و ناهار میل کنند. با ایجاد قوانین این چنینی می توان جمع را مدیریت کرد تا همه مجبور نباشند به میل یک فرد به مکان های مشترک بروند. کسی که علاقه مند به تاریخ است، می تواند به موزه سر بزند و کسی که سفر ماجراجویانه را ترجیح می دهد به جنگل برود و نهایتا همه در ساعتی معین برای ناهار یا عصرانه دور هم جمع شوند.

در طول سفر از درگیری های کاری فاصله بگیرید

برای این منظور قبل از سفر باید برنامه ریزی درستی انجام دهید. در حقیقت زمان سفر را جوری انتخاب کنید که همکارانتان کمترین نیاز را به حضور شما در محل کارتان داشته باشند. زمان تصمیم گیری های اساسی یا رویدادهای مهم شرکت شاید وقت مناسبی برای سفر نباشد. کارهای محوله را قبل از سفر تمام کنید و اگر در این زمینه توضیحی لازم است به رئیس یا همکارانتان بدهید. زمان های مناسب تماس را برای آنها تشریح کنید و از آنها بخواهید این تماس ها در کمترین حد ممکن باقی بماند. یادتان باشد که شما به چه منظور به تعطیلات آمده اید!

خاکی باشید

کفشهایتان را دربیاورید و در دنیای نو قدم بگذارید. تمام نگرانی هایتان را به عنوان یک زن خانه دار، رئیس، کارمند یا تاجر در خانه بگذارید و بعد سفر کنید؛ هر آنچه که مانع آرامش تان است از فکر خود پاک کنید. شبیه مردم همان منطقه رفتار کنید. سعی کنید از نوشیدنی ها و غذاهای آنها استفاده کنید و به فکر طعم عجیب و غریب شان نباشید. از دیگران کمتر انتظار داشته باشید و سعی کنید از تک تک لحظات سفر لذت ببرید و در پی ایجاد خاطرات شیرین و به یادماندنی باشید و از اینکه مثل همیشه رفتار نمی کنید، لذت ببرید.

سبک بار سفر کنید

یکی از بهترین نکاتی که برای داشتن سفر بدون استرس می توان به آن اشاره کرد، سبک بار بودن است. همه افراد در هر زمانی با توجه به این نکته می توانند سفری دلنشین تر داشته باشند. وقتی که مجبور نباشید پول اضافه بار بدهید و چمدان های سنگین را با خود حمل کنید، مسلما شاد تر خواهید بود و از سفرتان بیشتر لذت می برید. چمدان هایی که با وسایل اضافی پر می شوند، وسایلی که در طول سفر حتی یک بار هم مورد استفاده قرار نمی گیرند.

از بودن در لحظه لذت ببرید

مثل بچه ها رفتار کنید، کمی آواز بخوانید، خوش باشید و لحظات شیرینی برای خود و اطرافیانتان بسازید. به زودی متوجه خواهید شد که هتل های گران قیمت و مجلل، لذت و شادی ایجاد نمی کنند بلکه لحظات خوش باهم بودن ماندگار خواهند شد؛ مانند لحظه ای که شادی را در عمق چشمان شریک زندگیتان می بینید.

برنامه خوبی برای بازگشت از تعطیلات بچینید

پس از بازگشت از سفری طولانی، یک یا دو روز فاصله برای خودتان در نظر بگیرید و بعد به محل کارتان برگردید. زمانی برای رسیدگی به کارهای مورد نیاز قبل از بازگشت به کار پیش بینی کنید. جلسات مهم کاری یا کنفرانس را بلافاصله بعد از سفر تنظیم نکنید. با دوستان و همکارانتان صحبت کنید و از آنها جویا شوید که در مدت نبودنتان چه اتفاقاتی رخ داده است. سعی کنید آهسته و آرام وارد محیط کاری شوید تا قوی تر و موثر تر از سابق کار کنید.

منبع: .buzzle.com

منبع: کجارو
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1375

به "11 راهکار مفید برای داشتن تعطیلات بدون استرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 راهکار مفید برای داشتن تعطیلات بدون استرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید