چگونه کاربران متخلف در چت دیوار را گزارش کنیم؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، با فراگیر شدن فناوری، کسب وکارها دیجیتالی شده و روزانه میلیون ها معامله در کسب کارها و به خصوص پلتفرم هایی که بستری برای معامله های فضای مجازی ایجاد کرده اند، صورت می گیرد. کاربران و خود پلتفرم ها در پی این هستند تا تجربه خوبی در این پلتفرم ها با خرید و فروش صورت بگیرد.

چگونه کاربران متخلف در چت دیوار را گزارش کنیم؟

ضمن افزایش رضایت کاربران و درآمد، این فضا برای معاملات روزانه خریداران و فروشندگان با ایجاد محیط امن دلپذیرتر شود. با فراگیر شدن فناوری و متناسب با فضای مجازی، صاحبان پلتفرم ها و کسب وکارها ترجیح داده اند از ابزاری برای گفت وگو میان خریداران و فروشندگان استفاده کنند که نیاز به روبروه رو در رو یا گفت و گوی تلفنی نباشد. به همین دلیل استفاده از ابزار چت در برنامه این پلتفرم ها از جمله دیوار گنجانده شده است.

695 میلیون مکالمه متنی

استفاده از ابزار چت در دیوار مزیت های فراوانی دارد. معمولا آگهی گذارهای دیوار باید شماره تلفن خود را ثبت کنند و این شماره تماس قابل نمایش است . در این میان برخی کاربران به قصد ایجاد مزاحمت با این شماره ها تماس می گیرند. امکان مکالمه از طریق چت می تواند علاوه بر مزایای مختلف، تا حد زیادی از مزاحمت های احتمالی نیز جلوگیری کند.

چت در پلتفرم برای برقراری ارتباط معامله است و فضایی برای ارتباط های خصوصی و شخصی نیست. ولی با وجود فراهم کردن تمام شرایط از سوی پلتفرم دیوار برای ایجاد ارتباط گفت وگو بین خریداران و فروشندگان، کارها همواره آن طور که باب میل است پیش نمی رود، زیرا گاهی برخی کاربرانی غیرواقعی (که قصدی برای معامله ندارند) در پلتفرم ها پرسه می زنند و قصدشان ایجاد مزاحمت و رفتارهای آزاردهنده است . البته در صورت مشاهده کارشناسان و ناظران دیوار یا گزارش کاربران، با آنها برخورد می شود.

در واقع بخش نظارت با استفاده از الگوریتم های هوشمندی که در ابزار چت قرار داده می تواند به سرعت کاربران متخلف را شناسایی کند. پس از شناسایی، آگهی حذف و کاربر به طور موقت یا دائم تعلیق یا مسدود می شود.

طبق آخرین آمار منتشر شده در دیوار روزانه بیش از هزار شماره مسدود می شود. در سال 1400 بیش از 695 میلیون مکالمه متنی در دیوار اجرا شده است که نسبت به سال 99 ، 8 درصد بیشتر شده است. در همین سال بیش از 769 هزار کاربر در مکالمه متنی به طور موقت تعلیق شده یا برای همواره سرویس چت آنها مسدود شده است که این تعداد نسبت به سال 99 بیش از دو برابر بوده است. این تغییر آماری ناشی از نظارت هوشمند است برای اینکه فضایی امن که هدف پلتفرم دیوار است، بیش از پیش فراهم شود.

دیوار همواره در پی فضای امن چت است به همین دلیل دیوار یکی از قدرتمندترین ابزارها برای برقراری امنیت و نظارت را فراهم کرده است. برای تیم دیوار مهم است که کاربرها مکالمات مشکل دار را گزارش کنند چون تنها با مشارکت تمام کاربرانی که از ابزار چت استفاده می کنند، می توان محیط امن تری را فراهم کرد.

چگونه یک چت نامناسب را گزارش کنیم؟

به عنوان مثال آگهی گذار در چت در حال گفت و گو با آگهی بیننده است. وقتی حین مکالمه مسئله ای پیش می آید و با یکی از رفتارهای نادرست مانند مزاحمت، تبلیغات و پیغام اسپم، پیغام نامربوط به معامله، معامله غیر قانونی، مزاحمت، توهین، تهدید، فحاشی، فعالیت غیراخلاقی و… روبرو می شود در این صورت می تواند رفتار کاربر را به مسئولان دیوار گزارش دهد. برای گزارش دادن کافی است روی گزینه تنظیمات چت بین خود و کاربر مقابل بزند و بعد گزینه گزارش و مسدود سازی را کلیک کند و بسته به این که طرف کلاهبردار بوده، رفتار غیراخلاقی داشته، اطلاعات غلطی داده یا هر رفتار ناهنجار دیگر، می تواند یک گزینه را انتخاب کند. با این کار مسئولان دیوار با بررسی گزارش، حساب او یا قابلیت چت کردن را می بندند و نتیجه را هم به کاربر اطلاع می دهند. این تنبیه بستگی به نوع و حجم تخلفات کاربر متخلف دارد و حتی می تواند منجر به تعلیق همیشگی کاربر در دیوار شود.

قابلیت دیگر چت دیوار، پستچی است. هر وقت دیوار حرفی، سخنی یا پیغامی برای کاربر داشته باشد، در یک پیغام که همواره رنگ صفحه مکالمه اش با بقیه چت ها فرق دارد، پیغام خود را می رساند. از این رو باید کاربر در استفاده از ابزار چت هم مراقب کلاهبردارانی باشد که ممکن است لینکی برای خالی کردن حسابشان ارسال کنند.این کلاهبرداران معمولا خود را جای دیوار معرفی می کنند در صورتی که دیوار فقط با پستچی با کاربران در ارتباط است .به هرحال، در صورت روبروه با چنین مواردی باید حتما به تیم دیوار گزارش دهند.

روش فعال کردن چت

عده ای از آگهی گذاران و آگهی بیننده ها شاید هنوز نمی دانند که چگونه می توان از ابزار چت استفاده کرد. برای استفاده از ویژگی چت دیوار، کاربران می توانند از منوی پایین صفحه، به قسمت چت های خود وارد شوند .در اولین ورود به بخش چت باید شماره تماس خود را وارد کنند تا سایت دیوار کد تایید را برای کاربر پیغامک کند. در آگهی هایی که قابلیت چت آنها فعال شده باشد، روی آگهی برچسب چت و یا آیکون پیغام (بالن نشان دهنده گفت وگو در سمت راست و پایین تصاویر آگهی) ظاهر می شود. با ورود به صفحه این آگهی ها، می توان از گزینه چت برای چت با آگهی دهنده در درون برنامه دیوار استفاده کرد. با ورود به بخش چت می توان فهرست چت های اجرا شده را نیز مشاهده کرد. مکالماتی که با برچسب آگهی من مشاهده می شود مربوط به آگهی هایی است که کاربر روی دیوار ثبت کرده و سایر کاربران چت را برای ارتباط با آگهی گذار آغاز می کنند. همچنین در صورتی که در مورد آگهی شخص دیگری با او مکالمه داشته و در حال حاضر آگهی مورد نظر حذف شده باشد در قسمت کاربر چت عبارت حذف شده درج می شود.

شماره تماس خود را می توانید مخفی کنید!

در برنامه دیوار این امکان وجود دارد که آگهی دهنده بتواند شماره تماس خود را در آگهی قرار دهد تا با متقاضیانی که قصد خرید دارند در ارتباط باشد. اگر کاربری دوست ندارد که شماره اش نمایش داده شود، بعد از این که آگهی ثبت شد می تواند چت را فعال کند و گزینه شماره تلفن مخفی شود را انتخاب کند. برای این کار باید ابتدا در صفحه مدیریت آگهی تیک گزینه چت دیوار فعال شود را فعال کرد. بعد از انجام این کار، آگهی با برچسب چت یا آیکون پیغام در فهرست آگهی ها به همه کاربران نمایش داده می شود. گزینه چت با آگهی گذار در بخش تماس به کاربر توصیه می شود. با وجود این گزینه کاربران می توانند شماره تماس آگهی دهنده را ببینند و هم می توانند با چت در تماس باشند یا به صورت تلفنی ارتباط بگیرند. اگر به هر دلیلی کاربری نمی خواهد شماره در آگهی نشان داده شود، باید گزینه شماره تلفن در آگهی نمایش داده نشود را انتخاب کند. با انتخاب این گزینه شماره نمایش داده نمی شود و کاربران فقط می توانند از طریق چت دیوار با کاربران در تماس باشند. بدین صورت آگهی گذار می تواند از مزاحمت های احتمالی تماس ها، پیغامک ها و شبکه های اجتماعی دور بماند.

در چت دیوار می توانید عکس و صوت و لوکیشن بفرستید!

ابزار چت پلتفرم دیوار فقط به مکالمه متنی ختم نمی شود و امکان ارسال پیغام صوتی، عکس و لوکیشن به کاربران وجود دارد و حتی قرار است به زودی پخش فیلم نیز به چت اضافه شود. کاربرانی که در پی خرید و فروش امن و در محیطی آرام و بدون هرگونه مزاحمت هستند باید مکالمه را در ابزار چت داخل پلتفرم دیوار انجام دهند و این مکالمه را به خارج از این فضا نبرند، زیرا درصورت روی دادن هرگونه تخلف مانند کلاهبرداری، ایجاد مزاحمت، رفتارهای مخرب و ... امکان پیگیری و رسیدگی از سوی پلتفرم دیوار وجود ندارد. این پلتفرم با الگوریتم های هوشمند بر چت ها نظارت می کند و کاربر متخلف قابل شناسایی است. از این رو آگهی گذاران و آگهی بیننده ها باید در این حیطه فعالیت کنند تا تخلفات احتمالی نیز قابل پیگیری باشد.

اگر کاربری در چت دیوار با مزاحمتی روبه رو شود به راحتی و بسیار سریع می تواند تخلف اجرا شده را به دیوار گزارش دهد. اگر تخلفی گزارش شود کاربر از 1 تا 30 روز و یا برای همواره ممنوع از فعالیت می شود. این امکانی است که درباره مکالمه های تلفنی وجود ندارد.

تجربه های کاربران

اما تجربه کاربران در استفاده از ابزار چت دیوار چگونه است؟ امیرعلی هدایتی یکی از آگهی گذاران دیوار است. هدایتی می گوید: چون معمولا از محل کارم آگهی هایی را که می گذارم با تلفن همراهم چک می کنم نمی خواهم همکارانم از کار من آگاه شوند؛ از این رو برای ارتباط با خریداران ابزار چت را فعال و شماره تلفن همراهم را هم مخفی کرده ام. از این کار راضی ام و می توانم در فواصل کارم به آگهی بیننده ها یا مشتری ها هم پاسخ دهم. البته او تجربه تلخی هم از یکی از مزاحمان چت در پلتفرم دیوار دارد. هدایتی در این باره می گوید:از طریق چت اپ دیوار کسی پیغام داد و فکر کردم درباره آگهی است اما حرف های بی ربطی می زد و حتی فحاشی ناموسی کرد که نه تنها به بخش تخلفات چت گزارش دادم حتی پیگیر شکایت حقوقی از این فرد شدم.

البته بسکمک از کاربران با اینکه با چت های مخرب روبه رو می شوند به سادگی از کنار آن می گذرند و وقتی با آنها گفت وگو می کنید دلایل مختلفی می آورند . سحر رمضانی می گوید:من هم جزو کاربرانی هستم که دوست نداشتم شماره ام دست کسی بیفتد. ضمن اینکه حوصله پاسخ گویی به مکالمه های پی در پی کاربران را که معمولا خریداران واقعی هم نیستند، نداشتم. با استفاده از قابلیت مخفی کردن شماره تلفن ابزار چت را فعال کردم. او می افزاید:البته در محیط چت هم سرو کله مزاحمان و کلاهبرداران پیدا می شود. شخصا با رفتارهای مخرب هم در این فضا برخورد داشتم اما سعی کردم تا حد امکان آنها را به تیم نظارت دیوار گزارش کنم.

مریم کباری از آگهی گذاران دیوار است. او نیز با آزارهای برخی کاربران به صورت تلفنی روبرو شده است و به توصیه دوستانش ابزار چت را فعال و شماره تلفن همراهش را مخفی کرده است. اما در چت هم گاهی با رفتارهای مخرب روبه رو شده ولی چون در قالب چت بوده، نیازی به گزارش کردن ندیده است .

دلیل گزارش نکردن این کاربر، عدم آگاهی از وجود چنین امکانی در بخش نظارت پلتفرم دیوار بوده است. به همین دلیل معتقد است دیوار باید در این زمینه کاربران را بیشتر آگاه کند و تاکید می کند اگرمی دانست چنین امکانی وجود دارد و قابل پیگیری است، حتما رفتارهای مخرب را گزارش می کرده است.

البته برخی از کاربران هم یا اطلاعی درباره گزارش کردن به تیم نظارت دیوار ندارند یا اینکه با بی تفاوتی از کنار گزارش تخلفات چت کاربران می گذرند. حتی برخی کاربران گفت و گوی خود را خارج از ابزار چت دیوار می برند که این خطراتی را برای آنها دارد و نه تنها امنیت آنها را به خطر می اندازد بلکه امکان پیگیری، شکایت و ... وجود ندارد. در واقع کاربران دیوار نباید از کوچک ترین رفتار آزاردهنده بگذرند.

رضایت مشتری اولویت نخست

کسب و کارهای آنلاین در محصولی که عرضه می کنند باید هم برای پیشگیری از انواع تخلف و اتفاقات ناخوشایند و هم برای پیگیری بعد از وقوع تخلف، پیش بینی های فنی لازم را انجام دهند. واقعیت این است این اقدام به نفع پلتفرمها و کسب و کارها است. به همین جهت اولویت اول دیوار به لحاظ راهبردی افزایش اعتماد کاربران است. افزایش تعداد مراجعه کاربران به دیوار نشان می دهد کاربران به دیوار اعتماد دارند و احساس میکنند قانون و پلتفرم برای انجام تراکنشها حامی آنها است. اعتماد بیشتر منجر به استفاده بیشتر از محصول می شود و از طرفی رضایت کاربر، درآمد بیشتر را برای پلتفرم خلق می کند.در واقع امنیت بیشتر در فضای پلتفرم رابطه ای برد-برد برای کاربران و متولیان پلتفرم است. پلتفورم های آنلاین از سلامت فضای کسب و کار بشدت منتفع می شوند و حتی برای ایجاد فضای سالم، نیازی به الزامات قانونی نیست . پلتفرمها خود باید این شرایط را برای کاربران فراهم کنند. کسب و کارهای آنلاین اگر قابلیتی دارد که به کاربر کمک میکند، کاربر باید مفید بودن آن قابلیت را خودش درک کند.بنابراین ابزار چت دیوار این اطمینان و آرامش را به مشتری می دهد که همواره همراهی قابل اعتماد و پشتیبانی قدرتمند کنار اوست.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1545

به "چگونه کاربران متخلف در چت دیوار را گزارش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کاربران متخلف در چت دیوار را گزارش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید