مشاغل آینده دار چیست؟ چه مشاغل جدیدی روی بورس خواهند بود؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران- مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت: با بهره مندی از مطالعات آینده پژوهی مشاغلی که در سطح بین المللی صورت گرفته، 50 شغل درحال ظهور و شایستگی های مورد احتیاج برای آنها مورد شناسایی قرارگرفته است که به زودی استانداردهای شایستگی آنها تدوین می گردد.

مشاغل آینده دار چیست؟ چه مشاغل جدیدی روی بورس خواهند بود؟

اصغر فیضی روز سه شنبه در گفت و گویی گفت: این مطالعه ها در حوزه های مختلف از جمله انقلاب صنعتی، اینترنت اشیا، دیجیتال، فناوری اطلاعات و… است.

وی اضافه کرد: این مشاغل نیز شامل امنیت اطلاعات، هوش مصنوعی، مدل سازی اطلاعات و اینترنت اشیا است. بعلاوه مهندسی معکوس مکانیک از دیگر مشاغل نو است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان فنی و حرفه ای کشور با اشاره به ایجاد مشاغل نو، گفت: مهارت آموزی باید متناسب با احتیاج بازار کار و اقتصاد جهانی و جوابگوی تحولات پیرامونی به ویژه فناوری باشد. تا با داشتن مهارت های به روز، آینده شغلی افراد تضمین گردد. علاوه بر مزایای مالی و اجتماعی، مهارت آموزی منجر به نوآوری و ایجاد انواع نو مشاغل در بازار کار می گردد.

وی ادامه داد: برنامه ریزی و تدوین استانداردهای شایستگی در قالب اسناد حرفه یکی از ابزارهای بسیار مهم و تاثیرگذار در یکپارچگی، هماهنگی و ساماندهی فعالیت ها و برنامه های توسعه مهارت و استقرار صلاحیت حرفه ای در کشور است.

این مقام مسوول با بیان اینکه امروزه پیش بینی آینده کار یکی از مهیج ترین و دشوارترین زمینه های تحقیق در زمینه مهارت آموزی است، گفت: پیامدهای تغییر تقاضا برای مهارت های خاص در سیستم های آموزشی بسیار زیاد است. پیش بینی برای معین تقاضای متغیر مهارت های آینده یکی از عناصر کلیدی در آماده سازی نیروی انسانی توانمند برای توسعه است.

وی ابراز داشت: با توجه به سرعت روز افزون تحولات بویژه پیشرفت های فناوری در حوزه های انقلاب صنعتی 4.0 و دیجیتال و … و اثرات آن بر زندگی، بازار کار و اقتصاد کشورها، احتیاج است این تحولات و اثرات آن به دقت رصد و پاسخ مناسبی به آن داده گردد.

فیضی با اشاره به توسعه استفاده از فناوری ها گفت: در اواخر سال 1399 با ظهور همه گیری بیماری کرونا باعث شد که روش های انجام کار و مهارت های مورد احتیاج آن و البته روش های مهارت آموزی تغییر کند و سرعت به کارگیری فناوری هایی نوظهور بیشتر گردد.

وی تاکید نمود: با توجه به سرعت روز افزون تغییرات، نهادهای آموزشی وظیفه دارند علاوه بر مهارت های مورد احتیاج امروز بازار کار مهارت های مورد احتیاج آینده را پیش بینی و نیروی کار را برای ایفای نقش موثرتر در آینده آماده نمایند. در واقع مهارت آموزی باید یک قدم جلوتر از تحولات قدم بردارد و حتی می تواند با نوآوری، آینده و فناوری های آینده را بسازد.

مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان فنی و حرفه ای کشور خاطر نشان کرد: در این راستا سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور رویکرد شناسایی مشاغل نوین و اعمال تغییرات در فرایندها، روش ها، محتواها و … را در جهت سازگاری با تحولات فناوری در دستور کار خود دارد.

بر اساس آخرین آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از 85 میلیون و 781 هزار و 410 نفر جمعیت کشور، 23 میلیون و 754 هزار و 214 نفر نیروی فعال و 21 میلیون و 761 هزار و 588 نفر شاغل هستند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1278

به "مشاغل آینده دار چیست؟ چه مشاغل جدیدی روی بورس خواهند بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاغل آینده دار چیست؟ چه مشاغل جدیدی روی بورس خواهند بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید