مجلس شورای ملی چگونه سردار سپه را شاه ایران کرد؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، پنجمین مجلس شورای ملی، مهم ترین مجلس دوران مشروطه بود که زمینه خلع سلطنت قاجار را فراهم کرد و سلطنت را به رضاخان پهلوی انتقال داد.

مجلس شورای ملی چگونه سردار سپه را شاه ایران کرد؟

به گزارش گروه دیگر رسانه های مجله دانلود و سرگرمی، پنجمین مجلس شورای ملی در 22 بهمن 1302 خورشیدی افتتاح و در مدت قانونی خود در تاریخ 22 بهمن 1304 پس از دو سال به انتها رسید. این مجلس با نطق محمدحسن میرزا ولیعهد احمدشاه قاجار بازگشایی شد.

دور پنجم قانون گذاری (مجلس شورای ملی) ایران یکی از ادوار بسیار مهمی است که اهمیت بسیاری در تاریخ مشروطیت ایران، خصوصاً تاریخ سیاسی ایران دارد. در این دوره یک سلسله حوادث و وقایع بسیار مهمی روی داده که در سایر ادوار نیز اهمیت داشته است؛ زیرا جریان تاریخ سیاسی و اجتماعی و اداری و مالی و بالاخره تاریخ عمومی ایران را عوض نموده است. هزاران حادثه و اتفاق، مولود مجلس پنجم است که مهم ترین وقایع و حوادث آن انقراض سلسله کهنسال قاجاریه است. به همین دلیل مجلس پنجم از لحاظ اهمیت با هیچ یک ادوار مجلس شورای ملی قابل مقایسه نیست.

در این دوره، فعالیت نمایندگان اقلیت و اکثریت و واکنش آنان در برابر حوادث و وقایعی که در ایران رخ می داد تأثیر قابل ملاحظه ای در تغییر جهت حکومت ایران و جریان های سیاسی و اجتماعی و مالی آینده داشت. اکثریت مجلس در این دوره نمایندگان ائتلافی فراکسیون تجدد (حدود 40 تن) به رهبری سیدمحمد تدین و فراکسیون سوسیالیست ها (حدود 14 تن) به رهبری سلیمان میرزا تشکیل شد و در برابر اکثریت فراکسیون اقلیت قرار داشت که به رهبری سیدحسن مدرس اداره می شد.

اقلیت و اکثریت به سنت پارلمانی در برابر یکدیگر فعالیت می کردند و حوادث سیاسی روز باعث بحران و تشنج بین این دو نیروی سیاسی شد. در جلسه پنجم مورخ 7 اسفند ماه 1302 حوادثی در بیرون از مجلس رخ داد که به نزاع و مناقشه بین نمایندگان اقلیت و اکثریت منجر شد و با نواخته شدن سیلی یکی از نمایندگان اکثریت به صورت رهبر اقلیت یعنی سیدحسن مدرس، زمینه تظاهراتی از طرف مردم در خارج از مجلس مهیا شد.

این تظاهرات را سردار سپه به بهانه نهضت جمهوری خواهی و با پشتیبانی فراکسیون اکثریت و با توهین به رهبر اقلیت ساماندهی کرد و واکنش مردم، علما و سایر طبقات را برانگیخت. در داخل مجلس نیز واکنش کتک خوردن شهید مدرس به صورت امتناع عده ای از نمایندگان مجلس از همکاری با اکثریت پدید آورد و پاره ای از آنها به گروه اقلیت پیوستند و عده ای دیگر نیز در شمار منفردان مجلس درآمدند.

به این ترتیب نهضت جمهوری خواه سردار سپه به علت مخالفت فراکسیون اقلیت در داخل مجلس و مخالفت علما و روحانیون و رؤسای محلی و اصناف که در تاریخ 2 فروردین ماه 1303 در محوطه عمارت مجلس و میدان بهارستان اجتماعی بزرگی تشکیل دادند و به تظاهرات پرداخت، عقیم و خنثی ماند، ولی نغمه مخالفت با خاندان قاجار با بر هم خوردن نقشه جمهوری خواهی خاموش نشد و سردار سپه زمینه برچیده شدن خاندان قاجار را فراهم ساخت.

انتها در جلسه 9 آبان ماه 1304 با خلع احمدشاه قاجار طبق ماده واحده با اکثریت 80 رأی موافق در مقابل 5 رأی مخالف، سلطنت قاجاریه انقراض پیدا کرد و حکومت موقت به سردار سپه واگذار شد. مجلس برای مشخص پادشاه و ولیعهد، تأسیس مجلس مؤسسان را ضروری دانست و مجلس مؤسسان تشکیل شد. این مجلس نخستین جلسه خود را در 15 آذر ماه 1304 تشکیل داد و در 21 آذر ماه همین سال و طی چهارمین جلسه خود طبق مواد 36، 37 و 40 متمم قانون اساسی سلطنت را به سردار سپه واگذاشت و در روز 24 آذر ماه، مراسم سوگند به عمل آمد. مجلس پنجم در تاریخ 22 بهمن 1304 انتها یافت و رضا پهلوی در تاریخ 4 اردیبهشت ماه 1305 به طور رسمی تاج گذاری کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 193

به "مجلس شورای ملی چگونه سردار سپه را شاه ایران کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس شورای ملی چگونه سردار سپه را شاه ایران کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید