فطر بازگشت به فطرت الهی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، فطر بازگشت به اصل و سرشت خدای گونگی است و رحم و مروت، انصاف و عدالت از جمله صفات خداوندی است که یک ماه تمرین در کلاس رمضان با سرفصل های آن آشنا می شویم.

فطر بازگشت به فطرت الهی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، روزنامه ایران نوشت: عید فطر یکی از اعیاد عظیم اسلامی است که در روز اول ماه شوال و در پی یک ماه بندگی و عبادت برگزار می گردد. مسلمانان پس از یک ماه روزه و عبادت چشم به راه این روز عظیم هستند تا آن را جشن بگیرند و ماه خدا را این گونه بدرقه نمایند. در صبح با طراوت این روز در همه شهرها و روستاهای سرزمین های اسلامی نماز عید فطر با شکوه خاصی برگزار و سرود توحید سرداده می گردد. توحید روح حاکم بر آداب و ادب این روز است. همان دعوتی که در آئین ابراهیم خلیل(ع) و همه انبیای الهی در صدر است و محور رسالت آنان را شکل می دهد؛ رسالتی که در سطح اندیشه باقی نمانده و در عمل نیز تجلی دارد. همدلی با همنوعان و وسعت بخشیدن به خیرخواهی و مهرورزی برای همگان و عبور دادن آن از کانون خانواده، یکی از جلوه های روح توحیدی برآمده از مناسک فطر است که در عمل تجلی می یابد. فطر بازگشت به اصل و سرشت خدای گونگی است و رحم و مروت، انصاف و عدالت از جمله صفات خداوندی است که یک ماه تمرین در کلاس رمضان با سرفصل های آن آشنا می شویم. چگونه است که انسان صفات حمیده باری تعالی را در طول ماه هنگام سحر و افطار برشمرد و در لیله قدر خدای را با اسماء حسنی بخواند، آن وقت در خاتمه راه با آن همه بیگانه باشد. مگر نه این که گفته شده گرسنگی و تشنگی این ایام وسیله است که انسان خود را با نیازمندان همدل و همراه نماید.

از جمله ویژگی های ماه مبارک رمضان تلطیف روح و گرایش به معنویت است و این بستری برای وسعت بخشیدن به نگرش های انسان محبت آمیز نسبت به همنوعان و تقویت روح مودت و برادری است. کمااین که در نیمه اول نخستین ماه رمضان بعد از هجرت و تأسیس مدینه النبی پیامبر خدا مسلمانان را امر به بستن پیمان برادری می نماید و حقوق آحاد جامعه اسلامی نسبت به یکدیگر را یادآور می گردد. صله رحم یکی دیگر از توصیه های آیین معنویت گستر اسلام است که به طور عموم در ماه رمضان و به برکت این ماه مبارک بر آن اهتمام ورزیده می گردد و به برکت سفره های گگردده سنت حسنه صله ارحام تقویت می گردد.

عید سعید فطر بر همه مسلمانان بویژه هموطنان گرامی مبارک باد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 454

به "فطر بازگشت به فطرت الهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فطر بازگشت به فطرت الهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید