شناسایی مقصدهای اصلی سرمایه سهامداران خرد در بورس تهران

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران: 40 روز از یک میلیونی شدن شاخص کل بورس تهران می گذرد و در این مدت سهامداران خرد خالص خرید 55 هزار میلیارد تومانی را در دو بازار بورس و فرابورس رقم زده اند.

شناسایی مقصدهای اصلی سرمایه سهامداران خرد در بورس تهران

به گزارش خبرنگاران در این مدت تنها چهار روز معاملاتی بازیگران عمده در نقش خریدار ظاهر شدند و در سایر روزها شاهد جولان پول های حقیقی در تالار شیشه ای بودیم. یکی از مهم ترین دلایل هجوم نقدینگی بی سابقه به سمت تالار شیشه ای در یکی، دو سال اخیر تلاش صاحبان نقدینگی برای حفظ ارزش سرمایه هایشان است. جایی که هر روز شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای در تیر ماه 1399 به 9/ 26 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به طور میانگین 9/ 26 درصد بیشتر از تیر 1398 برای خرید مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند. نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 4/ 6 درصد رسید که در مقایسه با خردادماه، 4/ 4 واحد درصد افزایش داشت. در این بحبوحه تورمی، از بانک مرکزی نیز خبر رسید رقم کل نقدینگی در خرداد ماه به 2657 هزار میلیارد تومان رسیده است که 19 درصد از این رقم سهم پول از کل نقدینگی است. آماری که زنگ هشدار تورم را به صدا درآورد و پول های سرگردان را بیش از گذشته روانه بازارهای سرمایه گذاری کرد. از این رو به نظر می رسد ارتباط معناداری میان افزایش نسبت پول از حجم نقدینگی کل کشور و ورودی پول حقیقی به تالار سهام وجود دارد.

گروه های مقصد سرمایه خرد در 40 روز گذشته

اما مقصد اصلی این نقدینگی تازه نفس کدام گروه ها و سهام بوده است؟ بررسی های دنیای اقتصاد نشان از توجه معامله گران حقیقی به سهام گروه های کامودیتی محور در 40 روز گذشته دارد. حتی در روزهایی که قیمت سهام زیرمجموعه این گروه ها با افت روبرو شد و شاهد تشکیل صفوف فروش سنگین در سهام کالایی بازار بودیم نیز سهامداران حقیقی دست از خرید برنداشتند. واقعیت این است که پشتوانه بنیادی مستحکم سهام صادرات محور سبب شده تا هر افت قیمتی به عنوان سیگنالی برای پول تازه عمل کند و باعث ثبت خالص خرید مثبت از سهامداران خرد شود.

از 13 خردادماه تا به امروز خالص خرید سهامداران خرد 14 هزار و 378 میلیارد تومان در سهام زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی بوده؛ شپنا پرطرفداران ترین سهام پالایشی در این بازه زمانی بود که 6 هزار و 400 میلیارد تومان نقدینگی خرد را به خود جذب کرد. پالایش نفت اصفهان در این مدت سودی بالغ بر 270 درصد از آن سهامداران خود کرده است. شتران دیگر سهم پرطرفدار این گروه است که در 40 روز گذشته، 3 هزار و 400 میلیارد تومان نقدینگی خرد را جذب کرده است. شسپا نیز در دوره مورد بررسی شاهد ثبت خالص خرید حدود 3 هزار میلیارد تومانی بوده است. دومین گروهی که از 13 خرداد تا انتها معاملات هفته گذشته در کانون توجه پول های حقیقی قرار گرفت فلزات اساسی بود. این صنعت در این مدت شاهد ورود حدود 11 هزار میلیارد تومان نقدینگی خرد به سهام زیرمجموعه خود بود. شاخص گروه فلزات اساسی در این بازه 40 روزه با رشد 107 درصدی همراه شد. پرطرفدارترین سهم این گروه و البته کل بازار در این مدت اما فولاد بود که با خالص خرید 6 هزار و 415 میلیارد تومانی حقیقی ها همراه شد. فملی نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و شاهد ورود حدود 4 هزار میلیارد تومان پول حقیقی در بازه زمانی مورد بررسی بود. دو گروه پرحاشیه خودرو و بانک دیگر صنایع مورد توجه پول های تازه نفس بودند که به ترتیب با خالص خرید 9/ 5 و 5/ 4 هزار میلیارد تومان سهامداران حقیقی همراه شدند و سود مناسبی را نیز از آن معامله گران خود کردند. یافته های دنیای اقتصاد نشان می دهد از 39 صنعت فعال بورس در بازه زمانی 13 خرداد تا 8 مرداد 99، شاهد فرار پول حقیقی از 6 گروه بودیم. در این میان گروه ماشین آلات و تجهیزات در این مدت با خالص فروش 108 میلیارد تومانی روبرو شده است. گروه های استخراج زغال سنگ، محصولات چوبی، لاستیک و پلاستیک، انتشار و چاپ و منسوجات دیگر صنایعی بودند که در 40 روز معاملاتی اخیر با فرار سرمایه حقیقی روبرو شدند. در میان شرکت ها اما بیشترین خروج پول حقیقی به میزان 474 میلیارد تومان ماحصل معاملات نماد معاملاتی بانک پاسارگاد بود. رانفور نیز در این مدت با خالص فروش 381 میلیارد تومان حقیقی ها روبرو شد. در مجموع 148 سهم بورسی (معادل 44 درصد) در این مدت با خروج پول حقیقی روبرو شدند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 568

به "شناسایی مقصدهای اصلی سرمایه سهامداران خرد در بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی مقصدهای اصلی سرمایه سهامداران خرد در بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید