شاهکار تازه تلویزیون

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، شاهکار جدید شبکه ورزش در پخش زنده بازی فوتبال لیگ برتر انگلیس سروصدای بسیاری از مخاطبان را درآورده است؛ ماجرا مربوط به تقابل حساس تیم های تاتنهام و منچستریونایتد بود که شبکه ورزش وعده پخش زنده آن را داده بود ولی پخش تصاویر آرشیوی آن هم به صورت مکرر و البته در لحظات سرنوشت ساز بازی، عجیب تر از چیزی بود که بتوان به سادگی از کنارش عبور کرد.

شاهکار تازه تلویزیون

به گزارش شرق، اگرچه با شیوع ویروس کرونا و خالی شدن استادیوم ها از حضور تماشاگران، سانسور در شبکه های ورزش و سه سیما در زمان پخش فوتبال، به حداقل رسیده ولی هنوز هم بهانه های عجیب و غریبی پیدا می گردد تا تیغ سانسور روی اعصاب مخاطب برود. بهانه تازه مسئولان شبکه ورزش برای پخش تصاویر آرشیوی در حین بازی زنده، حضور یاری داور زن در این ملاقات حساس بود!

شبکه ورزش هربار که حتی نمای چندان روشنی هم از این یاری داور زن به تصویر کشیده نمی شد، سعی می کرد با سانسورکردن آن این طور القا کند که اصلا هیچ داور زنی در این مسابقه وجود نداشته است! نکته عجیب تر درباره این اتفاق تازه اینکه مدت هاست این یاری داور زن بازی های لیگ برتر انگلیس را پرچم می زند و بارها تصویرش پخش شده ولی چه اتفاقی اتفاق افتاده که به تازگی او هم مشمول سانسور در شبکه های ایرانی شده معین نیست.

مورد قطعی در این بین اینکه این سانسور اولین و آخرین سانسوری که در شبکه های سیما و در حین رقابت های ورزشی صورت می گیرد، نیست و نخواهد بود. شبکه های سه و ورزش در کنار یکی، دو شبکه دیگر که به صورت محدودتری رقابت های ورزشی را پوشش می دهند، بارها با اعمال سانسورهایی که بعضا چندان دلیل روشنی هم برای آن ارائه نشده، مباحث زیادی را بین علاقه مندان به رشته های مختلف به وجود آورده اند.

همین چند وقت پیش بود که در حین رقابت های اسکی ایران تصویر اسکی بازان مرد از یکی از شبکه های سیما به صورت رنگی و تصویر اسکی بازان زن به صورت سیاه و سفید پخش شد! انگار که هنوز ورزش زن و ورزشکاران زن برای عده ای از مسئولان صداوسیما پذیرفتنی نباشند یا اعتقادی به کاری که آنها چه در سطح ملی و چه بین المللی انجام می دهند، ندارند. البته که این موضوع در مقایسه با سال های دور بهتر شده ولی اختلاف سلیقه کاری نموده تا حدومرز روشنی برایش تعریف نگردد.

برای مثال رقابت های رزمی کاراته زنان (تعدادی از آنها) پخش می گردد ولی رقابت های کبدی زنان پخش نمی گردد. فوتبال و دیگر ورزش های گروهی هم که یا پخش نمی شوند یا به صورت آرشیوی و گلچین شده به قاب تصویر اضافه می شوند. این اتفاق در حالی است که البته بعضا شاهد برنامه های اختصاصی درباره فوتسال زنان در شبکه ورزش هم هستیم. چنین بالا و پایین هایی باعث شده خط فکری روشنی در این زمینه وجود نداشته باشد و بیش از آنکه تفکر و تصور واحدی پشت این نوع سانسورها باشد، اعمال سلیقه باشد که در قاب تصویر به نمایش درمی آید.

البته که فقط ورزشکاران زن نیستند که در صداوسیمای ایران مشمول سانسور می شوند، چون بارها ورزشکاران مرد هم اسیر چنین موردی شده اند. برای مثال زمان پخش فوتبال، اگر بازیکنی پیراهنش را از تن در بیاورد، امری واحد و لازم الاجرا است که تصویر حتما باید سانسور گردد ولی رفتار عجیب و دوگانه درباره این موضوع این است که به عنوان مثال رقابت های شنا و واترپلوی مردان که به مراتب پوشش کمتری در مقایسه با فوتبالیست ها دارند، از همین شبکه ها پخش می شوند! یکی از بحث برانگیزترین سانسورهای سیما در این زمینه مربوط به لیگ قهرمانان فصل پیش است که عیسی آل کثیر بعد از گل حساسش به السد پیراهنش را از تن درآورد و خیلی سریع تصاویر پخش زنده قطع شدند. این درحالی بود که تصویر سانسور شده در تلویزیون، فردای آن روز، روی جلد بسیاری از روزنامه های ورزشی رفته بود!

قطع تصاویر و سانسور بعضا با حرف و حدیث های زیادی در سطح بین المللی هم روبه رو شده و بارها صحبت از یک آبروریزی به میان آمده است؛ مشهورترین این اتفاقات مربوط به سانسور لوگوی باشگاه رم در شبکه سه سیما بود که تصاویرش در سراسر جهان پخش شد! به غیر از آن مورد، پخش نشدن یکی ملاقاتهای بایرن مونیخ در بوندس لیگا به دلیل آنکه داور آن ملاقات بیبیانا اشتانهاوس بود هم در رسانه های جهان بازتاب داشت؛ هرچند بازتابش اصلا قابل قیاس با سانسور لوگوی باشگاه رم نبود. در همین زمینه هم اتفاقا صداوسیما خط مشی روشنی ندارد، چون بعدها بازی دیگری که همین داور زن آلمانی قضاوتش را بر عهده داشت به صورت زنده پخش شد. یا مورد استفانی فراپار، داور زن مشهور فرانسوی که در صداوسیما شامل سانسور نشد. تا به الان یکی، دو ملاقات که این داور زن فرانسوی عهده دار قضاوتش بوده پخش زنده شده است. همین موارد کار تازه شبکه ورزش را عجیب تر جلوه می دهد، چون بازی هایی که داور اصلی آن زن بوده، پخش و شامل سانسور نشده ولی در ملاقات تازه تاتنهام و منچستریونایتد داور کنار سانسور شده است!

اینها تنها عجایب اخیر شبکه های سیما در سانسور نیست، چون فارغ از سانسورهای معمول بعضا سانسورهای غیرمعمولی هم اتفاق افتاده؛ نمونه اش سانسور لوگوی باشگاه تاج سابق از روی پیراهن استقلال در حین گفت وگو با یکی از اسطوره های این باشگاه! از آن عجیب تر هم در این زمینه اتفاق افتاده و دیده شد که مثلا شبکه های صداوسیما (حالا در این مورد دو شبکه سه و ورزش) هم لوگوی یکدیگر را سانسور می نمایند! این یکی دیگر از آن دسته اتفاقاتی است که معین نیست با چه تفکری و از سوی چه ارگانی اعمال می گردد. هرچه باشد یک مورد در تمامی این اتفاقات خودنمایی می نماید و آن هم اینکه اعمال سانسور در زمان پخش رقابت های ورزشی کاملا سلیقه ای و بدون چارت معینی صورت می گیرد؛ دست کم تا به الان و با برشمردن تعداد اندکی از این اتفاقات که این طور بوده است.

در کنار این انتقادها اما باید به این مورد هم اشاره نمود که تیغ سانسور حداقل در مقایسه با یکی، دو دهه قبل کندتر شده و در این بین تعدادی از تابوها شکسته شده است؛ به طور معین می توان از سال 2010 و از بازی های آسیایی گوانجو به این طرف به این مورد اشاره نمود که صداوسیما تلطیف بیشتری برای پخش رقابت های ورزشکاران زن ایرانی در عرصه های بین المللی نشان داده ولی در همین بازه زمانی هم بسیاری سانسورهای بحث برانگیز اعمال نموده که حاصل آن انتقادهای تندوتیز به مسئولان این نهاد بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1006

به "شاهکار تازه تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکار تازه تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید