رونمایی از کیت ایرانی با ویژگی های خاص

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران - گروه دانش و فناوری: همزمان با همه گیری جهانی کروناویروس جدید و ابتلای بیش از چندین هزار نفر به این بیماری در کشور و ضرورت انجام پژوهش های کاربردی و پاسخ به سوالات متعدد جهت کنترل این بیماری و جلوگیری از اتلاف منابع و صرفه جویی در زمان و منابع، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با همکاری مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران به شناسایی و اولویت بندی سریع و منطقی نیازهای دانشی و عناوین پژوهشی مرتبط با بیماری کووید 19 اقدام کرد.

رونمایی از کیت ایرانی با ویژگی های خاص

رئیس مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این باره و همچنین در خصوص آخرین شرایط فراوریات محققان ایرانی برای مقابله با کرونا با مهر مصاحبه کرد که مشروح این مصاحبه و بعضی اولویتهای پژوهشی مقابله با کرونا در زیر آمده است.

اهمیت دقت و صحت تحقیقات در زمینه کرونا

رضا ملک زاده درباره اهمیت معین این اولویت ها در زمینه تحقیقات دانشگاه های علوم پزشکی کشور و همچنین پایبندی محققان در این حوزه گفت: دانشگاه ها در این زمینه مشغول فعالیت جدی هستند و فهرست تحقیقات دانشگاه ها و درمان هایی که برای کرونا ارائه شده به صورت آنلاین ثبت شده و قابل مشاهده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: طرح های زیادی در حال انجام است اما آنچه اهمیت زیادی دارد این است که هم در ایران و هم در همه جای دنیا تحقیقاتی که انجام می گردد دقیق و مهم باشد.

بسکمک از مقالات دنیا در زمینه کرونا به دلیل ماهیت اپیدمی دچار اشکال است

وی گفت: در همه جای دنیا به دلیل ماهیت اپیدمی بسکمک از مقالاتی که چاپ شده دچار اشکال است و دلیلش این است که افراد محقق با 5 یا 6 نفری که درمان می نمایند یک مقاله چاپ می نماید و فرد دیگری با 10 نفر بیمار یک آنالیز دیگر انجام می دهد و متوجه می شویم که اطلاعات پیشین غلط بوده است. این موضوع یک سردرگمی ایجاد نموده است و معمولاً در اپیدمی ها این مشکل پیش می آید.

ملک زاده گفت: اما در این بین کسانی هستند که کارهای دقیقی انجام می دهند و نتایج آن تا دو سه ماه آینده تعیین می گردد.

رئیس مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) در خصوص دستاورد احتیاجهای دانشی و اولویت های اصلی در حوزه تحقیقات کووید 19 و کار محققان ایرانی در داخل کشور گفت: مهمترین دستاوردی که ما در کشور دنبال می کنیم این است که ما چطور می توانیم این بیماری را درمان و از بروز آن پیشگیری کنیم.

وی اضافه نمود: جدا از بحث های اجتماعی ایزولاسیون و قرنطینه که آن نیز تحقیقات خود را به همراه دارد، مهمترین بحث تحقیقاتی که پزشکان در بیمارستان ها انجام می دهند این است که چطور بیماری کرونا را درمان نمایند.

در ایران بیش از 70 نوع درمان برای بیماران مبتلا به کرونا در حال آنالیز است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: اکنون در ایران بیش از 70 نوع درمان برای بیماران مبتلا به کرونا در حال آنالیز است. وقتی خیلی دقیق تر به موضوع نگاه می کنیم می بینیم که 40 نوع از این درمان ها چندان دقیق طراحی نشده است و احتیاج به تحقیقات بیشتر دارد. به این محققان تذکر می دهیم که باید تحقیق را درست طراحی نمایند و نمونه ها عظیم باشند.

انجام دو مطالعه مهم درباره پیشگیری از ابتلاء به کرونا

وی درباره پیشگیری از بروز بیماری کرونا (کووید 19) گفت: درباره پیشگیری نیز دو مطالعه در حال انجام است. یکی از این روش ها داروی کلروکین است که بحث آن مدت ها مطرح بوده است. دو مطالعه ای که در ایران در حال انجام است بر این روش مبتنی است که اگر فرد در هفته دوز تعیینی از این دارو را مصرف کند ممکن است به این بیماری مبتلا نگردد و یا اگر مبتلا شد خیلی خفیف آن را بگیرد که احتیاجی به بستری در بیمارستان نباشد.

ملک زاده یادآور شد: این مطالعه در ایران و همزمان در بسکمک از جاهای دنیا در حال انجام است و نتایج این مطالعه بعد از حدود سه تا چهار ماه تعیین می گردد.

وی در خصوص اثربخشی داروی آویگان (فاویپیراویر (favipiravir)) و یا سایر داروهایی که در درمان کرونا مطرح می گردد، گفت: این داروها از گزارش هایی می آیند که بعضی آن را عظیمنمایی می نمایند. داروی آویگان اکنون در ایران در دو بیمارستان در حال ارائه کارآزمایی است و حداقل دو ماه وقت می خواهد که اثربخشی آن تعیین گردد. هیچ جا در دنیا هم نگفته اند که خیلی مؤثر است.

تا این لحظه هنوز هیچ درمان استانداردی برای درمان کرونا وجود ندارد

معاون وزیر بهداشت گفت: ممکن است بعضی مواقع جریانی در پشت طرح نام یک دارو باشد و شرکت های داروسازی خاصی در این زمینه فعالیت نمایند. واقعیت این است که تا این لحظه هنوز هیچ درمان استانداردی برای درمان کرونا وجود ندارد.

انجام تحقیقات فراوری واکسن برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا در ایران

وی درباره فراوری واکسن برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا و توان تحقیقاتی ایران در این زمینه گفت: واکسن نیز در فرایند تحقیقاتی کشور در جریان است. اگر خیلی سریع هم بخواهیم در این زمینه فعالیت کنیم نتایج تا 8 ماه آینده قابل آنالیز است.

ملک زاده درباره کیت های تشخیصی برای تشخیص ابتلاء به کرونا گفت: در زمینه کیت های تشخیصی تحقیقات خوبی در ایران صورت گرفته است و به خوبی پیش رفته ایم. مهمترین نوع کیت ها کیت های تشخیصی بر پایه RNA است که توانسته ایم آن را در ایران فراوری کنیم و اکنون در حال استفاده است.

فراوری یک نوع خاص از کیت تشخیصی با ضریب اطمینان بالا در کشور

وی از فراوری یک نوع خاص از کیت تشخیصی با ضریب اطمینان بالا در کشور اطلاع داد و گفت: یک کیت تشخیصی جدید ساخته شده است که فرد می تواند آزمایش خون بدهد و این کیت تشخیص می دهد که فرد آیا کرونا گرفته است یا خیر و اگر فرد کرونا گرفته است آیا ایمنی دارد یا خیر. این کیت را در ایران تست نموده ایم و جواب بسیار خوبی داده است که به زودی جزئیات آن را اعلام می کنیم.

رئیس مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) اضافه نمود: این کیت با نام الیازا می تواند بر اساس آزمایش خون اعلام کند که فردی که کرونا گرفته و مانند کسی که واکسن زده ایمنی دارد و جای نگرانی نیست. همچنین ممکن است کیت تشخیص دهد که فرد کرونا نگرفته است و باید مراقب باشد. حتی این امکان را دارد که تشخیص دهد که فرد مبتلا به کرونا شده و هنوز در بدن اش ویروس وجود دارد.

وی اضافه نمود: این تست تشخیصی بسیار مهمی است و بسکمک از بخش های تحقیقاتی دنیا در حال آنالیز این نوع تست هستند و خوشبختانه ما در این حوزه خیلی جلو هستیم و امیدواریم آن را به صورت رسمی در این هفته اعلام کنیم.

به گزارش خبرنگاران، در همین زمینه و بنا بر اهمیت تحقیقات بیماری نوپدید کووید 19، مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست اولویت های پژوهشی برای مقابله سریع و مؤثر با همه گیری کروناویروس جدید (COVID-19) را معین و منتشر کرد.

این فهرست کمک می نماید تا با شناسایی احتیاجهای دانشی و همچنین جمع آوری و طبقه بندی فعالیت های پژوهشی در دست انجام، خلاءهای دانشی در زمینه این بیماری شناسایی شده و با اطلاع رسانی سریع اولویت ها، منجر به هم افزایی ظرفیت های تحقیقاتی و همچنین افزایش بهره وری منابع مالی پژوهشی در سطوح استانی، ملی و بین المللی گردد.

شناسایی و اولویت بندی احتیاجهای دانشی / عناوین پژوهشی پژوهش های مربوط به کووید 19 در سه فاز اصلی شامل شناسایی احتیاجهای دانشی، شواهد / عناوین پژوهشی و استخراج خلأهای دانشی، شناسایی معیارهای اولویت بندی و در نهایت اولویت بندی احتیاجهای دانشی / عناوین پژوهشی صورت گرفته است.

پژوهشگران علاقه مند به مشارکت در معین چالش ها و ایده های پژوهشی مرتبط با ویروس کووید 19 می توانند ابتدا یک پرسشنامه آن لاین مربوطه را تکمیل نمایند و سپس با مطالعه فهرست اولویت های پژوهشی مرتبط با ویروس کووید 19 که توسط سازمان دنیای بهداشت معرفی شده است و پژوهش هایی که در ایران در هر یک از اولویت ها در حال انجام است (که تا تاریخ 13 فروردین ماه 1399 به روز رسانی شده است) در این طرح ها مشارکت نمایند.

اولویت های پژوهشی واکسن مرتبط با ویروس کووید 19

علاوه بر اولویت های پژوهشی مرتبط با اپیدمی بیماری مرتبط با ویروس کووید 19 که توسط GLOPID-R (Global Research Collaboration for Infections Disease Preparedness) و سازمان دنیای بهداشت تهیه شده است، بعضی از پژوهش های در حال انجام در ایران که مرتبط با این اولویت ها نیست نیز در کشور در حال انجام است که از آن جمله می توان به تحقیقات حوزه واکسن اشاره نمود.

تحقیق و توسعه واکسن های کاندید

ردیف

طرح های در حال انجام در ایران که قابل انتساب به موضوعات ارائه شده توسط سازمان بهداشت دنیای نیست

1

طراحی واکسن پپتید مؤثر علیه ویروس کرونا (COVID-19) دو مورد تحقیقی

2

طراحی و ساخت واکسن مؤثر بر علیه ویروس کرونا COVID-19

3

آنالیز ساختارهای سه بعدی، فیزیکوشیمیایی و ویژگی های ایمونولوژیک نواحی گلیگوپروتئین سطحی کرونا ویروس جدید

اولویت های پژوهشی مرتبط با ویروس کووید 19 و اپیدمی بیماری کرونا (موضوعات مشترک میان سازمان بهداشت دنیای و محققان ایرانی)

اولویت های پژوهشی مرتبط با اپیدمی بیماری مرتبط با ویروس کووید 19 که توسط GLOPID-R (Global Research Collaboration for Infections Disease Preparedness) و سازمان دنیای بهداشت و با همکاری 400 نفر از متخصصین از سراسر دنیا تهیه شده است. پژوهش های در حال انجام در ایران که مرتبط با هر اولویت است، در جداول زیر اعلام شده است.

تاریخچه طبیعی ویروس، انتقال و تشخیص

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
1

تشخیص بالینی ویروس

آنالیز وجود ویروس کرونا در نمونه های بالینی و مطالعه خصوصیات و تغییرات ژنتیکی کووید 19 (5 مورد تحقیقی)

2 ایمنی زایی و تشخیص ایمنی ارزیابی عود مجدد COVID 19 در بیماران مبتلا / آنالیز شرایط بالینی و آزمایشگاهی بیماران با سابقه تزریق واکسن آنفلوانزا
3 ابزارهای لازم برای کنترل اپیدمی آنالیز سیستم گندزدایی لوازم با کمک اشعه فرابنفش و اوزن
4

راه چاره های مهندسی شده برای تشخیص بالینی

طراحی و ساخت کیت تشخیص سریع (4 مورد تحقیقی)

تحقیقات حیوانی و محیطی در خصوص منشأ ویروس و اقدامات مدیریتی در خصوص اتصال بین انسان و حیوانات

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
1 تحقیقات حیوانی و محیطی

آنالیز شیوع کروناویروس ها در خفاش های ایران / امکان انتقال مکانیکی توسط مگس خانگی / مخاطرات بهداشتی انتقال کرونا ویروس از حیوانات (آزمایشگاهی، وحشی، مزرعه ای، خانگی، پرندگان و آبزیان) به انسان

موضوعات اپیدمیولوژیک

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
1

دینامک انتقال

آنالیز شیوع کرونا ویروس در نوزادان، بچه ها و نوجوانان (6 مورد تحقیقی)

2 شدت

ارزیابی سطح ویتامین D و کروناویروس (COVID19) و ارتباط آن با شدت بیماری و نتایج درمان (4 مورد تحقیقی)

ویژگی های بالینی و مدیریتی

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
1 ویژگی های بالینی و مدیریتی

آنالیز فرایند بیماری کرونا در زنان باردار، حاملگی، بیماران سرطانی، افراد با بیماری پیش زمینه ای (25 مورد تحقیقی)

کنترل عفونت و پیشگیری از آن و حفاظت از کارکنان مراقبت های درمانی

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
شناسایی روش های انتقال و مدت زمان انتقال

آنالیز تعداد ذرات معلق هوا و حضور ویروس (COVID-19) در هوای داخل اتاق بیماران (یک مورد تحقیقی)

1

شناسایی پایداری محیطی ویروس

آنالیز حضور کروناویروس جدید در فاضلاب (3 مورد تحقیقی)

2

شناسایی اهمیت تجهیزات حفاظت شخصی

آنالیز آلودگی پرسنل بهداشتی- درمانی (یک مورد تحقیقی)

موضوعات تحقیقاتی در خصوص درمان کاندید تحقیق و توسعه

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
1

آنالیز میزان اثربخشی روش های درمانی اولویت بندی شده فعلی

تخمین اثر بیولوژیک مهار نماینده های ویروس کرونا با استفاده از داروهای موجود (4 مورد تحقیقی)

2 آنالیز سایر کاندیدهای دارای پتانسیل ارزیابی بالینی

آنالیز اثر ترکیبات دارویی گیاهی و شیمیایی، پلاسما، مقایسه ایمنی و اثربخشی پروتکل درمانی چهار دارویی آنالیز تأثیر ویتامین ها (54 مورد تحقیقی)

3 آنالیز سایر کاندیدهای دارای پتانسیل ارزیابی بالینی

طراحی پرسشنامه مشارکت در رفتارهای پیشگیرانه از انتقال بیماری کووید -19

4 شناسایی نقش درمان های میزبان محور

آنالیز میزان کمبود ویتامین ها، تأثیر اضافه نمودن بعضی داروها و الگوی مصرف مکمل ها در بیماران مبتلا به ویروس کرونا (9 مورد تحقیقی)

5

پنجره فرصت بالینی برای درمان با عوامل مختلف

آنالیز اثر یک دارو در ابتلاء به بیماری کرونای جدید در کارکنان درمانی

موضوعات علوم اجتماعی در پاسخ به اپیدمی کرونا

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
1

سلامت عمومی و مشارکت

طراحی و اجرای برنامه آموزش بهداشت و طرح مداخله ای جهت کاهش آسیب روانی بحران کرونا 2020 در جامعه ایرانی (2 مورد)

2 سلامت عمومی و مشارکت

آنالیز اضطراب و استرس در مردم با 8 مورد تحقیقی

3 سلامت عمومی و مشارکت

آنالیز آگاهی، نگرش و عملکرد مردم ایران در بحران اپیدمی کووید -19 با 9 مورد تحقیقی

4 سلامت عمومی و مشارکت

آنالیز عوامل مؤثر بر عملکرد بر انجام رفتارهای پیشگیرانه و درک خطر ایرانیان در بحران اپیدمی کووید -19 با 21 مورد تحقیقی

5 سلامت عمومی و مشارکت

مطالعات مرتبط با آنالیز سطح آگاهی و نگرش دانشجویان علوم پزشکی در بحران اپیدمی کووید -19 با 8 مورد تحقیقی

6 سلامت عمومی و مشارکت

مطالعات مرتبط با آنالیز سطح آگاهی سالمندان در بحران اپیدمی کووید -19 با 4 مورد تحقیقی

7 سلامت عمومی و مشارکت مطالعات مرتبط با بارداری در بحران اپیدمی کووید -19 با 4 مورد تحقیقی
8 سلامت عمومی و مشارکت

تبیین تجارب خانواده های دارای بیمار مبتلا به کرونا با 8 مورد تحقیقی

9

مراقبت، دسترسی و نظام سلامت

تجربه تیم درمان (بیمارستانی و پیش بیمارستانی)، مدیران اجرایی و ستادی از روبرو با کروناویروس 19 با 10 مورد تحقیقی

10 مراقبت، دسترسی و نظام سلامت

آنالیز میزان استرس، اضطراب و افسردگی در میان افراد و اقشار مختلف با 21 مورد تحقیقی

11 مراقبت، دسترسی و نظام سلامت

آنالیز اثربخشی مداخلات روانشناختی بر سلامت روان پرسنل بهداشتی-درمانی با 6 مورد تحقیقی

12

رسانه و ارتباطات

آنالیز نقش فناوری اطلاعات، آموزش از راه دور، شبکه های اجتماعی، منابع کسب اطلاعات بیماری، تأثیر رسانه های جمعی در بحران ویروس کرونا با 8 مورد تحقیقی

13

درک عواقب غیر عمد حاصل از تصمیمات برای کنترل اپیدمی

برآورد بار مالی بیماری کرونا (COVID-19) در ایران با 2 مورد تحقیقی

14 درک عواقب غیر عمد حاصل از تصمیمات برای کنترل اپیدمی

آنالیز تأثیر شایعات شبکه های مجازی، تأثیرات روانشناختی، مسمومیت الکل و روانسنجی دوران قرنطینه در خصوص بیماری کرونا با 9 مورد تحقیقی

علاوه بر اینها تا این لحظه 51 کارآزمایی بالینی از سوی محققان ایرانی در سایت کارآزمایی بالینی وزارت بهداشت با عنوان کووید 19 به ثبت رسیده است.

معین میزان اثر فرآورده های طب ایرانی، معین اثربخشی هموپرفیوژن، آنالیز اثر پلاسمای بهبود یافته، آنالیز اثربخشی و ایمنی تجویز بعضی داروهای گیاهی و شیمیایی، آنالیز تأثیر پروتکل درمانی طب سنتی، آنالیز مقایسه تجویز ویتامین ها، تأثیر مکمل کمک با ترکیبی از ویتامین ها، آنالیز اثربخشی و ایمنی ترکیب داروها، مقایسه اثر درمانی پلاسما، کارآزمایی 4 درمان دارویی توأم با درمان استاندارد کووید 19، مقایسه اثربخشی درمان استاندارد، آنالیز تأثیر روش های مختلف تجویز رژیم ترکیبی، استفاده از سلول های بنیادی، آنالیز اثرات مکمل نانو، استفاده از پلاسمای بیماران کرونایی بهبود یافته نمونه هایی از این کارآزمایی ها ثبت شده در برابر ویروس کرونا هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 339

به "رونمایی از کیت ایرانی با ویژگی های خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از کیت ایرانی با ویژگی های خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید