روز های نسبتا خوش مستأجران، موجران با رهن کامل، بورس باز شدند

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، آنالیز فایل های مشاوران املاک نشان می دهد به دلیل سودده بودن این روز های بازار سرمایه، بسیاری از موجران به سمت رهن کامل رفته اند که با استقبال خوب مستأجران خصوصا زوج های جوان روبه رو شده است.

روز های نسبتا خوش مستأجران، موجران با رهن کامل، بورس باز شدند

به گزارش، همزمان با اعلام بعضی مشاوران املاک در تعدادی از مناطق تهران که از افزایش اجاره بها در ماه های فروردین و اردیبهشت خبر می دهند، حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز می گوید اجاره بها در ماه های ابتدایی سال جاری با افزایش روبرو شده است.

تعدادی از فایل هایی که در نقاط مختلف پایتخت عرضه می گردد، افزایش 20 تا 30 درصدی اجاره بها را در مقایسه با دو ماه نخست ابتدایی سال گذشته یادآور می شوند که به نظر می رسد فعلاً حول و حوش تورم عمومی باشد؛ هر چند که در بعضی نقاط نیز موجران به دلیل شرایط کرونایی موجود، کمتر از نرخ تورم و تا 10 درصد اقدام به افزایش اجاره بها نموده اند.

از سوی دیگر، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر الزام موجران به تمدید اجاره نامه های منتهی به اسفند 98 تا اردیبهشت 99 بدون افزایش اجاره بها، سبب شده تا به طور کلی فضای بازار رهن و اجاره مسکن آرامش بیشتری داشته باشد.

از سوی دیگر با توجه به استقبال مردم از سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یکی از مواردی که مشاوران املاک به آن اشاره می نمایند، افزایش بیش از تصور فایل های رهن کامل است؛ مواردی که در سال های گذشته کمتر اتفاق می افتاد؛ به خصوص که پس از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، بیم آن می رفت که موجران بیشتر به اخذ اجاره ماهانه متمایل باشند تا رهن کامل.

این موضوع با استقبال مناسبی از سوی متقاضیان واحد های رهنی خصوصاً زوج های جوان که با دریافت وام ازدواج، از نقدینگی اولیه مناسب تری نسبت به درآمد ماهیانه برخوردارند، روبرو شده است.

یکی از مشاوران املاک مناطق میانی به بالای تهران می گوید: سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای بعضی از خانوار ها به حدی جذاب شده که مواردی داشته ایم که خانواده حاضر به امضای قرارداد رهن کامل واحد مسکونی ملکی خود با مستأجر شده که با بخشی از آن در بورس سرمایه گذاری و با بخش دیگر واحد کوچک تری در مناطق پایین تر پایتخت رهن کند.

این در حالی است که حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز از افزایش اجاره بها در ماه های فروردین و اردیبهشت 99 در تراز تورم عمومی معادل 30 درصد اعلامی مرکز آمار اطلاع داد و علت وقوع این اتفاق را انباشت تقاضایی دانست که در دو ماه گذشته به دلیل تعطیلی دفاتر مشاوران املاک اتفاق افتاده بود.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در پاسخ به اینکه آیا گزارش هایی از مشاوران املاک در مورد اجرای مصوبه تمدید دو ماهه اجاره نامه های منتهی به سه ماه اخیر از سوی موجران دریافت نموده یا خیر؟ اظهار کرد: این موضوع بلااستثنا باید اجرا گردد و ارتباطی به مشاوران املاک ندارد. دفاتر واسطه های ملکی، صرفاً محلی برای ثبت تمدید اجاره نامه هاست.

وی اضافه کرد: بر اساس گزارش هایی که دریافت نموده ایم، موجران از این موضوع استقبال نموده و اجاره نامه هایی که در 3 ماه اخیر انتها می یابد، دو ماه بدون دریافت اضافه اجاره بها، تمدید شده است.

رئیس کمیسیون تخصصی املاک و مستغلات اتاق اصناف کشور با بیان اینکه در انتها دو ماهی که اجاره نامه ها تمدید شده، موجر و مستأجر باید اجاره نامه جدیدی تنظیم نموده و قرارداد جدید بر اساس قانون تنظیم روابط موجر و مستأجر اجرا خواهد شد و دیگر ارتباطی به شرایط کرونایی و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا نخواهد داشت.

وی تأکید کرد: اینکه بعضی رسانه ها گفته اند که موجران از مصوبه ستاد ملی کرونا استقبال ننموده اند، صحت ندارد؛ چون اگر این تمدید انجام نگردد، مستأجر حق شکایت از موجر را داشته و از سوی دیگر شکایت موجر مبنی بر دریافت خسارت تأخیر در تخلیه واحد مسکونی، از سوی محاکم قضائی قابل استماع نیست.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 425

به "روز های نسبتا خوش مستأجران، موجران با رهن کامل، بورس باز شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز های نسبتا خوش مستأجران، موجران با رهن کامل، بورس باز شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید