خبرنگاران تورم و اوضاع کرونایی سفره روزه داران در پاکستان را کم رنگ کرد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، اسلام آباد - خبرنگاران -دولت عمران خان اگرچه برای غلبه بر چالش های معیشتی پاکستان ناشی از شیوع کرونا بسته حمایتی مالی از صنعت و بخش های تجاری به ویژه اختصاص چند صد میلیارد روپیه یارانه برای مردم در ایام ماه رمضان را به اجرا گذاشته، اما افزایش تورم و گرانی سرسام آور در شرایط کرونایی دشواری مردم پاکستان را دوچندان کرده و به تعبیر رسانه ها، این شرایط سفر روزه داران را کم رنگ کرده است.

خبرنگاران تورم و اوضاع کرونایی سفره روزه داران در پاکستان را کم رنگ کرد

شیوع کرونا در پاکستان ماه رمضان متفاوتی را برای مردم مسلمان این کشور رقم زد. پاکستانی ها همانند سایر کشورها و ملت های اسلامی در قاره کهن آسیا از روز شنبه ماه مبارک رمضان را آغاز کردند، اما چالش های معیشتی که در صدر آن تورم و گرانی قرار گرفته است، همزمان با طرح فاصله گذاری اجتماعی ناشی از کرونا شرایط را برای روزه داران پاکستانی سخت کرده است.

گزارش امروز (دوشنبه) شبکه های خبری پاکستان حاکی از افزایش سرسام آور نرخ کالاهای اساسی مردم از جمله موادغذایی و محصولاتی که بیشتر در ایام ماه رمضان توسط روزه داران خریداری می شود، است و به تعبیر آنان، مسائل کرونا و گره خوردن آن با گرانی و تورم باعث ناامیدی مردم شده است.

مطبوعات پاکستانی نیز گزارش دادند: کنترل قیمت از دست مسئولان خارج شده و تورم فزایند کمر مردم را خم کرده است. در شهرهای کراچی، کویته، پیشاور، لاهور و اسلام آباد نیز شرایط مشابهی گزارش شده و گفته می شود: خرید مایحتاج روزمره از جمله مرکبات و صیفی جات مورد نیاز برای روزه داران تبدیل به رویا شده است.

دولت پاکستان از یکماه گذشته و همزمان با اوج شرایط کرونایی در این کشور ضمن تخصیص بسته های مالی حمایت از صنایع و فعالیت تجاری این کشور، چند روز مانده به رمضان یارانه دولتی برای کالاهای اساسی مردم را اعلام کرده و مراکز تعاونی ویژه ای نیز برای خریداران اختصاص داد تو جلوی گرانی را در بازار بگیرد اما به تعبیر رسانه های این کشور، تورم همچنان چالش اصلی مردم در ماه رمضان است و باعث شده تا سفره روزه داران کم رنگ تر شود.

تورم و بیکاری خطرناک تر از کرونا

برخی از سیاستمداران پاکستانی از جمله جناح مخالف که از عملکرد دولت عمران خان در راستای غلبه بر چالش های معیشتی و بهبود سطح زندگی مردم به ویژه در ایامی که این کشور به شدت درگیر شیوع کرونا است، نارضی به نظر می رسند، پیامدهای تورم و بیکاری را خطرناک تر از کرونا می دانند.

سناتور سراج الحق رهبر حزب جماعت اسلامی پاکستان گفت: زمان عملی کردن طرح ها و سخنان دولت برای تسهیل زندگی مردم و کمک به چالش زدایی در کشور فرا رسیده است.

شهباز شریف رهبر اپوزیسیون پاکستان نیز دولت این کشور را به کم کاری و بی کفایتی در کنترل تورم متهم کرد و گفت: گرانی بی سابقه معیشت کشور را از بین برده و بسکمک از حوزه های درآمدزا برای کشور به ویژه کشاورزی را نیز به شدت تحت تاثیر تورم قرار گرفته است.

مردم پاکستان سال گذشته نیز شاهد رمضانی با طعم تورم و گرانی بودند به طوری که عمران خان نخست وزیر این کشور در واکنش به عدم کنترل تورم و افزایش گرانی رئیس کل وقت بانک مرکزی و رئیس وقت سازمان درآمدهای ملی پاکستان را برکنار کرده بود.

تورم چالش تمام نشدنی برای پاکستانی ها محسوب می شود، با این حال عمران خان اعلام کرده که دولت ضمن مقابله با ویروس کرونا مصمم به رسیدگی به مسائل معیشتی است.

رسانه های پاکستانی از شهرهای مختلف این کشور گزارش دادند: به رغم تمدید طرح فاصله فاصله گذاری اجتماعی بازارها از جمله مراکز خرید ویژه ماه رمضان شلوغ بوده اما خریداران با افزایش بی سابقه نرخ کالاهای اساسی شامل گوشت، تخم مرغ، انواع سبزی، مرکبات و محصولات غذایی روبرو هستند.

مردم پاکستان براساس اوقاعت شرقی، در ماه رمضان امسال 15 ساعت از شبانه روز را روزه داری می کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 398

به "خبرنگاران تورم و اوضاع کرونایی سفره روزه داران در پاکستان را کم رنگ کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تورم و اوضاع کرونایی سفره روزه داران در پاکستان را کم رنگ کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید