بازار سنتی، یکی از مکان های اصلی و گردشگری بوشهر ، عکس

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید و بلیط هواپیما بوشهر و هتل خود را رزرو کرده اید؛ پس از رسیدن به بوشهر، از بین جاهای دیدنی بوشهر که قصد بازدید از آنها را دارید، حتما بازار قدیم بوشهر را هم از قلم نیاندازید! این بازار سنتی یکی از مکان های اصلی و گردشگری این شهر است که حتی ارزش چندین بار بازدید را دارد.

بازار سنتی، یکی از مکان های اصلی و گردشگری بوشهر ، عکس

بازار قدیم بوشهر در بافت قدیمی شهر در محله دهدشتی واقع شده است. در مجموع 250 باب مغازه در این بازار وجود دارد که در آنها کالاهای مختلفی به فروش می رسند. قابل ذکر است که بازدید از بازار قدیم بوشهر که خود از جاذبه های اصلی گردشگری در شهر بوشهر است، با بازدید از ساحل و دریا در نزدیکی آن کامل تر هم خواهد شد و شما می توانید با طی کردن تنها 11 الی 13 دقیقه پیاده روی به ساحل بوشهر بروید و در ساحل کنار دریای نیلگون خلیج فارس به تماشای دریا، غروب آفتاب و یا تفریحات مختلف آبی بپردازید و از سفر خود نهایت لذت ببرید.

چرا بازدید از بازار قدیم بوشهر پیشنهاد می شود؟

یکی از مسائل مهمی که همواره در سفر به یک شهر و منطقه که به خصوص از تاریخ و فرهنگی غنی برخوردار است، تماشا و لمس فرهنگ مردمان آن از نزدیک است. همواره گردشگران بسیاری از سراسر دنیا به کشور های مختلف سفر می کنند تا با آداب و رسوم و فرهنگ مردم آن کشور و منطقه آشنا شوند.

وقتی که سفر به شهر ها و روستا ها مطرح باشد، بازدید از بازار های سنتی و هفتگی و محلی آن بسیار اهمیت دارد زیرا محلی بسیار مناسب برای آشنا شدن با فرهنگ و شیوه زندگی روزمره مردم آن ناحیه است. حال اگر می خواهید بدانید چرا بازار قدیم بوشهر ارزش بازدید دارد، باید گفت که این بازار تاریخی یکی از مکان های پرتردد شهر است که مردم همواره برای خرید مایحتاج روزانه خود به آن می آیند و خرید می کنند و درواقع به نوعی قلب شهر بوشهر است.

همچنین در بازار قدیم بوشهر هر نوع کالایی به فروش می رسد و یکی از بهترین مکان ها در بوشهر است که گردشگران در آنجا می توانند با جامعه محلی و طرز زندگی و برخورد مردم در محیط معمولی و زندگی روزمره آشنا شوند.

بازار تاریخی و منحصر به فرد بوشهر در سال 1385 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. یکی از نشانه های فرهنگی غنی در این بازار، مشغول کار بودن کسبه مختلف مسلمان، مسیحی و یهودی در کنار هم است.

در این بازار کالاهای زیادی به فروش می رسند از انواع پوشاک، ساعت و پارچه گرفته تا انواع خوراکی ها، شیرینی ها، لبنیات، انواع ماهی ها، میوه و سبزیجات و دیگر لوازم زندگی. حتما در زمان بازدید از بازار قدیم بوشهر سری به غرفه های فروش سوغاتی ها و صنایع دستی بزنید که جلوه ای از هنر و خلاقیت مردم بومی بوشهر است.

علاوه بر بازار قدیم، این شهر از بازارها و مراکز خرید دیگری هم برخوردار است که شما می توانید از آن ها هم بازدید کنید. به این منظور پیشنهاد می کنیم که حتما مطلب مراکز خرید بوشهر را مطالعه کنید.

تاریخچه بازار قدیم بوشهر

در گذشته که مکان های خیلی زیادی برای دورهمی های مردم و عوام وجود نداشته، بازار ها این وظیفه را بر عهده می گرفتند و یکی از محل های اصلی تجمع مردم بودند که هم محل داد و ستد بوده و هم مکانی برای برگزاری جشن ها و اعیاد مذهبی و محل خوشی ها و غم های مردم بودند.

بازار قدیم بوشهر هم از این دسته بازار ها است که مردم در آن علاوه بر خرید وسایلی که نیاز داشتند، دور همدیگر جمع می شدند و اتحاد خاصی را شکل می دادند. حتی درحال حاضر هم در بازار قدیم بوشهر برخی مراسمات مانند محرم یا جشن های شادی انجام می گیرد.

از قدیم الایام تا کنون در این بازار مس گر ی، آهنگری، لعاب گری، لحیم کاری، کتاب فروشی و دیگر صنعت ها در کنار فروشندگان وسایل روزمره زندگی مردم وجود داشته است.

معماری بازار قدیم بوشهر

معماری بازار قدیم بوشهر در نوع خود منحصر به فرد و خاص است که از شاهکارهای زمان قاجار است که بر جا مانده است. راسته اصلی و ورودی و خروجی اصلی این بازار از شمال به جنوب است و راسته بازارهای مختلفی از شرق به غرب هم دارد. بازار قدیم بوشهر در زمان قاجاریه ساخته شده است و معماری مطابق با آن زمان دارد.

سقف بازار به نحوی طراحی شده است که در زمستان و فصل سرما عایق باران است و در تابستان از تابش بیش از حد نور خورشید به داخل بازار جلوگیری می کند تا مردم و فروشندگان در داخل بازار از گرما آزار نبینند. این بازار تهویه مطبوع و مناسبی دارد و در طول روز از نور طبیعی خوبی برخوردار است. در این بازار خاص و تاریخی دو راسته اصلی و معروف وجود دارد که شامل (رئیس التجار) و (معین التجار) هستند.

در گذشته و حتی اکنون هم هر یک از راسته های بازار قدیم بوشهر به صنف خاصی متعلق بوده است. بقیه قسمت های بازار قدیم بوشهر دارای رئیس مخصوص به خود هستند. علی رغم معماری ناب و تماشای این بازار، اخیرا تعمیرات و مرمتی هم در آن اجرا شده است.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید

بازدید از این بازار و گشت و گذار در آن بدون هیچ هزینه ای است و به صورت کاملا رایگان می توانید از این بازار چشم گیر و تماشای بازدید کنید. اگر علاقه دارید در هیاهوی مردم به این بازار بیایید و جنب و جوش و تکاپوی بازار را از نزدیک ببینید و حتی از آن عکاسی کنید، از بهترین زمان های بازدید از بازار قدیم بوشهر، صبح ها حدود ساعت 9 صبح تا قبل از میانه های ظهر است و همچنین در عصر ها هم این بازار جلوه و رفت وآمد خاص خود را دارد. اما اگر در پی خریدی آسوده و راحت به دور از شلوغی ها هستید، ظهر ها یا اوایل صبح زمانی مناسب خواهد بود.

همچنین باید گفت که پاییز و زمستان به علت هوای مطلوب شهر بوشهر، بازدید از این بازار راحت تر و بهتر است زیرا با گرمای زیاد روبرو نخواهید شد. البته بازار قدیم بوشهر هم در فصل بهار بسیار تماشای است زیرا حال و هوای نوروز و سال نو می گیرد و این حال و هوای بهاری و سال نویی ویژه ای که به خود می گیرد، باعث دلچسب تر شدن سفر و بازدید گردشگران از این بازار خواهد شد. پس اگر خواستید به بوشهر سفر کنید، حتما این موارد را هم در خاطر خود داشته باشید.

نحوه دسترسی به بازار قدیم بوشهر

بازار قدیم بوشهر موقعیت قرار گیری عالی در شهر دارد و به بسیاری از مراکز اصلی شهر و ساحل نزدیک است و هتل ها و اقامتگاه های زیادی در اطراف آن قرار گرفته است. این بازار تا فرودگاه بوشهر تنها 9 دقیقه با ماشین فاصله دارد و همچنین از ترمینال مسافربری بوشهر تا بازار قدیم بوشهر تنها 6 الی 8 دقیقه با ماشین فاصله است. این بازار تاریخی در محله قدیمی دهدشتی در شهر بوشهر قرار گرفته است.

بهترین زمان سفر به بوشهر

شهر بوشهر آب و هوایی نیمه بیابانی و گرم دارد و به خاطر اینکه از سمت شمال، جنوب و غرب به خلیج فارس محدود است، هوایی شرجی دارد. میانگین دمای آن در گرم ترین ماه تابستان یعنی تیرماه 33 درجه سانتی گراد است و در دی ماه که سردترین ماه فصل زمستان است، 14 درجه است.

این شهر در تابستان هوایی گرم و شرجی دارد و به همین علت این فصل برای بازدید گردشگران و مسافران خیلی مناسب نیست؛ اما از زمان های مناسبی که می توانید بلیط لحظه آخری رزرو کنید و به شهر زیبای بوشهر سفر کنید، از اوایل اسفند ماه تا اوایل اردیبهشت ماه و یا از اوایل ماه آبان تا اوایل آذر است. زیرا در این زمان حداکثر دمای هوا در شهر 23 درجه سانتی گراد است. همچنین باید گفت ماه های دی و بهمن هم برای سفر به بوشهر مناسب هستند.

مکان ها و جاذبه های گردشگری و تماشای نزدیک بازار قدیم بوشهر

کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر : 180 متر

پاساژ توحید بوشهر : 500 متر

عمارت دهدشتی بوشهر : 650 متر

عمارت گلشن بوشهر : 700 متر

موزه مردم شناسی بوشهر : 750 متر

ساحل بوشهر : 1 کیلومتر

هتل های نزدیک به بازار قدیم بوشهر

هتل آپارتمان هیرون بوشهر : 1 کیلومتر

هتل پلاس بوشهر : 2 کیلومتر

هتل دنیاگردی دلوار بوشهر : 3 کیلومتر

هتل سیراف بوشهر : 3 کیلومتر

هتل پرواز بوشهر : 6.4 کیلومتر

رستوران های نزدیک به بازار قدیم بوشهر

کافه کهن : 240 متر

رستوران سنتی تاره : 900 متر

رستوران قوام : 1 کیلومتر

رستوران و سفره خانه شونشین : 1 کیلومتر

رستوران میداف : 3.7 کیلومتر

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1160

به "بازار سنتی، یکی از مکان های اصلی و گردشگری بوشهر ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سنتی، یکی از مکان های اصلی و گردشگری بوشهر ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید