توسعه فناوری کاشتنی های مغزی با 10 طرح در حال انجام

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، کاربرد های وسیع تراشه های مغزی سبب شده تا هم اکنون 10 طرح مهم در حوزه مغز و شناخت، با مجری گری دانشگاه های فعال در دست اجرا قرار داشته باشد.

توسعه فناوری کاشتنی های مغزی با 10 طرح در حال انجام

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، کاربرد های وسیع تراشه های مغزی سبب شده تا هم اکنون 10 طرح مهم در حوزه مغز و شناخت، با مجری گری دانشگاه های فعال در دست اجرا قرار داشته باشد.

با توسعه شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در حوزه مغز و شناخت، بستر های لازم برای ساخت سیستم های کوچک با قابلیت کاشت در مغز را فراهم نموده است. توسعه روزافزون فناوری، زمینه را برای ساخت سیستم های ثبت سیگنال های عصبی از قشر مغز فراهم نموده است.

برای ساخت این سامانه ها بعد از طراحی سیستم، قسمتی از استخوان جمجمه برداشته می گردد تا سیستم بتواند در تماس با سطح مغز و یا در عمق های کم یا زیاد آن قرار بگیرد؛ این، مفهوم استفاده از ایمپلنت مغزی است.

محمدحسین مقامی کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اشاره به حمایت از طرح های فناورانه در این حوزه گفت: امروزه، انسان، علاقمند به کسب اطلاع از فرآیند های مغزی است تا برای درمان بعضی از بیماری ها یا مقاصدی مانند بازتوانی شناختی، بتواند فعالیت های مغز را با دقتی بسیار بیشتر از بیش ثبت کند و یا تاثیراتی بر روی این فعالیت ها بگذارد.

تماس با سطح مغز

با توجه به اهمیت این فناوری و کاربر های بسیار وسیع آن، هم اکنون 10 طرح در کارگروه ایمپلنت مغزی در حال انجام است.

طراحی و ساخت بخش های بیرونی و درونی در راستا مستقیم برای انتقال توان و داده از دنیای بیرون به سیستم کاشته شده در بدن به وسیله دانشگاه علم و صنعت ایران، ریزسیستم تحریک الکتریکی 16 کاناله تمام مجتمع در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، طراحی و ساخت آرایه های الکترودی نفوذی دوبعدی منعطف با استفاده از ریزفناوری به وسیله دانشگاه صنعتی سهند تبریز و پردازنده چندکاناله سیگنال عصبی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از جمله این طرح ها است.

بسته بندی مطمئن

بعلاوه طراحی و ساخت یک لینک مستقیم برای انتقال داده و توان به همراه راستا غیرفعال در راستا معکوس برای انتقال داده از ایمپلنت به دنیای بیرون به وسیله دانشگاه صنعتی شریف و نیز ساخت یک بسته بندی مطمئن برای ایمپلنت های قابل کاشت در مغز در دانشگاه صنعتی سهند تبریز از دیگر این طرح ها به شمار می رود.

دانشگاه فردوسی مشهد، پروژه سرنخست 16 کاناله تمام مجتمع برای یک سیستم ثبت الکتریکی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز پروژه طراحی و ساخت یک باتری برای ایمپلنت های مغزی به منظور تامین توان مورداحتیاج مدار های بخش کاشته شده در بدن را در دست اجرا دارند.

ساخت الکترود های نفوذی سه بعدی

طراحی و ساخت فرستنده و گیرنده برای انتقال دوسویه میان ایمپلنت و دنیای بیرون بر مبنای سیستم رادیوی پالسی در دانشگاه تربیت مدرس و طراحی و ساخت الکترود های نفوذی سه بعدی با استفاده از ریزفناوری برای ثبت و تحریک الکتریکی نیز به وسیله دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال انجام است.

از برنامه های مهم کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد شناختی که به وسیله کارگروه توسعه فناوری ها و ابزار های نوین برای ارتباط دوسویه با مغز پیگیری می گردد، می توان به تامین خدمات ساخت مدار مجتمع، ارائه اطلاعات و مشخصات فنی مربوطه و بعلاوه تامین دسترسی به کتابخانه سلول های دیجیتال مورد احتیاج برای انجام پروژه های ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1444

به "توسعه فناوری کاشتنی های مغزی با 10 طرح در حال انجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فناوری کاشتنی های مغزی با 10 طرح در حال انجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید