تاریخچه ضبط موسیقی در ایران مستند شد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، مستند دیافراگم از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی جواد وطنی که فیلمبرداری آن به تازگی پایان یافته، به تاریخچه ضبط موسیقی در ایران در دوره قاجاریه تا پهلوی می پردازد.

تاریخچه ضبط موسیقی در ایران مستند شد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلمبرداری مستند دیافراگم پس از دو سال به تازگی سرانجام یافته و این فیلم که به مستندنگاری ورود و تحول صنعت ضبط موسیقی روی صفحه گرامافون و تاثیرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن در ایران می پردازد، وارد مرحله تدوین و صداگذاری شده است.

جواد وطنی درباره شکل گیری این مستند توضیح داد: در ابتدا قرار بود مستند- پرتره ای با حضور یکی از دوستانم بنام علی ابوالخیریان که مجموعه دار گرامافون و صفحه های ایرانی ست، تولید کنم، اما به دلیل گستردگی و اهمیت ضبط موسیقی و صفحه، با حضور چند کاراکتر اصلی مانند علیرضا میرعلی نقی، علی ابوالخیریان، محمدرضا شرایلی و... تاریخچه ضبط موسیقی در ایران را بررسی و ثبت کردم.

وی افزود: ورود دستگاه های فنوگراف و گرامافون، سرآغاز ضبط صدا، موسیقی اصیل ایرانی و اجرای بسیاری از هنرمندان بر روی صفحه های گرامافون شد که بازگوکننده شیوه آوازی، ردیف و دستگاه های موسیقی ایرانی در بیش از یکصد سال گذشته است.

این مستندساز با اشاره به سختی های پیش روی فیلمسازان برای ساخت مستندهای آرشیوی گفت: تولید و ساخت فیلم های آرشیوی، پژوهش محور و تاریخی همواره به دلیل نبود و یا دسترسی محدود به منابع پژوهشی و هزینه بالای تهیه مواد و متریال آرشیوی سخت است؛ اما نمی توان از جذابیت و لذت دست یافتن به این منابع و اسناد تاریخی چشم پوشی کرد. همین لذت کشف و جستجو در تاریخ ضبط موسیقی ایران، انگیزه اصلی من برای ساخت دیافراگم بعد از مستند وَرس شد.

گفتنی است که عوامل تولید مستند دیافراگم عبارتند از: پژوهشگران: سارا اقبال، جواد وطنی، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: جواد وطنی، فیلمبرداران: فربد صالحی، جواد وطنی، صدابردار: منوچهر معصومی، تدوین: آرش زاهدی اصل، صداگذار: حسن مهدوی، مدیر تولید: پارسا خزاعی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی .

انتهای پیام /4143/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 647

به "تاریخچه ضبط موسیقی در ایران مستند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه ضبط موسیقی در ایران مستند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید