بلاتکلیفی هنری ترین خیابان تهران

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، شاید بتوان خیابان ویلا را به واسطه فروشگاه های متعدد صنایع دستی، به نوعی هنری ترین خیابان تهران نامید؛ خیابانی که در دهه 40 اهمیت بسیاری داشته و به واسطه حضور ساختمان اتاق بازرگانی و هتل های مدرنی که در اطراف آن ساخته شد، محلی برای عبور و مرور تاجران و گردشگران ایرانی و خارجی بوده است. اما حالا صاحبان فروشگاه های صنایع دستی در این خیابان از نبود فروش گلایه دارند و بسیاری هم به فکر تغییرشغل هستند.

بلاتکلیفی هنری ترین خیابان تهران

معاون صنایع دستی دولت قبل درباره خیابان ویلا و تبدیل آن به بازارچه و پیاده راه صنایع دستی با شهردار تهران و رییس شورای شهر وقت و استفاده از فضاهای شهری به منظور ایجاد بازارچه مکاتباتی انجام داده و معتقد بود: برترین مکان ایجاد بازارچه در تهران خیابان ویلا است که بیش از 100 فروشگاه دارد. اگر شهرداری همت کند و این خیابان را پیاده رو کند، می توان مراکز فروش لباس های سنتی، رستوران ها و داروخانه ها را در کنار فروشگاه های صنایع دستی و آژانس های مسافرتی در این خیابان متمرکز کرد.

او با بیان اینکه ایجاد بازارچه صنایع دستی در خیابان ویلا، بیش از یک میلیارد دلار اعتبار می خواهد، اظهار نموده بود: در این باره با آقای چمران ـ رییس شورای شهر تهران ـ صحبت کردم. هرچند او با پیاده رو کردن خیابان ها مخالف است، اما پیاده رو کردن خیابان ویلا را تأیید کرد.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید طرح پیاده راه سازی خیابان ویلا باز هم مطرح شد و بهمن نامور مطلق- معاون صنایع دستی دولت تدبیر و امید طرح این خیابان برای صنایع دستی را به عنوان یک پیشنهاد خوب مطرح و اعلام کرد:

اگرچه این طرح در زمان دولت قبل مطرح شد، اما جزو طرح ها و پیشنهادات خوب بود که ما هم در پی پیگیری و اجرای آن هستیم تا در صورت امکان، این جهت به پیاده راه صنایع دستی مرکز تبدیل گردد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز خردادماه سال گذشته از تبدیل خیابان نجات اللهی (ویلا) به پیاده راه صنایع دستی اطلاع داد و اظهار کرد: برای آنکه یک خیابان به بورس تبدیل گردد، به دو ویژگی جامع و مانع بودن احتیاج دارد. خیابان ویلا از جامعیت به این معنی که انواع صنایع دستی را در آن می توان یافت برخوردار است، اما هنوز آنچنان که باید و شاید، مانع نیست.

رجبعلی خسروآبادی بعلاوه درباره منظورش از مانع بودن اعلام کرد: مانع بودن یعنی این که برای کسی به صرفه نباشد که غیر از صنایع دستی، چیز دیگری در خیابان ویلا بفروشد مثل سه راه امین حضور که فقط به لوازم خانگی اختصاص دارد.

او سال گذشته از نامه نگاری و تشکیل جلسه با شورای شهر و معاونت ترافیک در این باره اطلاع داد و گفت:

ما با معاونت ترافیک تهران صحبت نموده ایم تا خیابان و جهت جایگزینی را تعریف نمایند. چراکه در تهران برترین محل برای تبدیل به بازارچه صنایع دستی، خیابان ویلاست و ما نباید دنبال احداث فضاهای تازه و غیرواقعی باشیم، در حالی که خیابان هایی مثل خیابان ویلا آماده تبدیل شدن به بازارچه است.

به گفته او یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه گردد، معرفی ارزش افزوده صنایع دستی و فراهم آوردن بسترهای لازم برای سرمایه گذاری سازمان ها و شرکت های دیگر است. گرچه ما هنوز نتوانسته ایم طوری برنامه ریزی کنیم که سازمان های مختلف از صنایع دستی، جهت توانمندی اقتصاد ملی بهره ببرند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره اینکه خاتمه خیابان ویلا چه می گردد؟ پاسخ جدیدی نداشت و تنها به این چند جمله اکتفا کرد:

وقتی صحبت از بستن خیابان ویلا می گردد می گویند باید خیابان جایگزینی باشد که ترافیک خیابان ویلا را به آنجا راهنمایی کنیم. اگر بخواهیم خیابانی را به صنایع دستی اختصاص دهیم نمی توانیم اجازه دهیم ماشین در آن عبور و مرور کند.

منبع: کجارو
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1387

به "بلاتکلیفی هنری ترین خیابان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی هنری ترین خیابان تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید