برنامه های توسعه فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، مهدی بهمن آبادی، معاون برنامه­ریزی فروشگاه­های زنجیره­ای افق کوروش، به تشریح فرآیند تامین و ارسال کالا و ارائه خدمات به مشتریان در این مجموعه پرداخت و از گسترش ناوگان حمل و نقل این مجموعه خبر داد.

برنامه های توسعه فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

نظام یکپارچه و مناسب توزیع و پخش در هر مجموعه­ای از اصلی­ترین دغدغه­های هر سازمانی به خصوص در شرکت­های حوزه FMCG است. به همین دلیل سازمان­ها در جهت افزایش سرعت واکنش برای مواجهه با نیازهای رو به تغییر بازار و مشتریان، همواره در پی مزیت­های رقابتی پایدار با حداقل هزینه هستند. این مهم در فروشگاه­های زنجیره­ای به تبع نوع محصولات و خدماتی که ارائه می­دهند، از جایگاه ویژه­ای برخوردار است.

مهدی بهمن آبادی، معاون برنامه­ریزی فروشگاه­های زنجیره­ای افق کوروش، به تشریح فرآیند تامین و ارسال کالا و ارائه خدمات به مشتریان در این مجموعه پرداخت و همچنین از شرایط ویژه این شرکت برای جذب رانندگان و استفاده در سیستم حمل و نقل افق کوروش صحبت کرد که این کار با ارائه خودرو به رانندگان به صورت اجاره به شرط تملیک صورت می گیرد. وی به ورود پیروز افق کوروش به فروش اینترنتی نیز اشاره کرد و گفت که از هفت ماه قبل این کار شروع شده و امروز بیش از چهل هزار سفارش اینترنتی بصورت روزانه ثبت و تحویل می شود و این تعداد به زودی به صد هزار سفارش خواهد رسید.

فرایند تامین و لجستیک کالا در افق کوروش به چه صورت انجام می شود؟

فرایند برنامه ریزی تقاضا به این صورت است که پیش از اینکه بازه های ماهانه ما شروع شود، بر اساس پیش بینی هایی که از بازار داریم، میزان نیاز کالا برای فروش را تعیین می کنیم. سپس با توجه به موجودی کالا در انبارها و استراتژی بلند مدت نگهداری موجودی در انبارها، نیاز شرکت به اقلام مختلف تعیین و این نیاز به تامین کنندگان اعلام می شود و آنها هم میزانی که می توانند تامین کنند را به ما اعلام می کنند. پس از این کار و قبل از شروع ماه، درخواست های نهایی شده را بارگذاری می کنیم و تامین کنندگان با این اقدام کاملا می دانند که در کدام انبار از کدام کالا و به چه میزانی نیاز داریم. پس از نهایی شدن درخواست ها تقاضا از طریق یک پورتال به تامین کنندگان اعلام می شود و در طرف دیگر تامین کننده هم میزانی که می تواند تامین کند را تائید می کند و سپس به انبارهای افق کوروش ارسال می شود. در انبارها هم کالاهای ارسال شده پس از کنترل کیفیت، دریافت و پذیرش می شود.

پیش بینی های اجرا شده فقط یک ماهه است یا بازه های زمانی 6 ماهه و یکساله را هم در نظر می گیرید؟

در حال حاضر دقیق­ترین پیش بینی که انجام و به تامین کنندگان اعلام می شود یک ماهه است. برنامه ما این است که این کار را توسعه و بر اساس بازه های 6 ماهه نیز پیش بینی های لازم را انجام بدهیم تا زمانی که با تامین کننده مذاکره می کنیم، با لحاظ کردن شرایط 6 ماه آینده هم باشد. البته بخشی از این کار را شروع کرده ایم و با برخی از تامین کنندگان براساس چهار ماه پایانی سال هماهنگی اجرا شده ولی به صورت عام این کار برای همکاری با تمام تامین کنندگان هنوز صورت نگرفته و امیدواریم که این شرایط را در آینده نزدیک بتوانیم به صورت کامل اجرایی کنیم.

تامین کنندگان کالاها را برای انبارهای مرکزی ارسال می کنند یا کالا مستقیم به انبارهای بخش های مختلف ارسال می شود؟

ما در سراسر کشور 30 انبار داریم که شامل 11 انبار مربوط به زنجیره سرد و 19 انبار زنجیره خشک است که در استان های مختلف قرار دارند. فروشگاه های ما مجهز به انبار نیستند و عمده فضای این فروشگاه ها برای چیدمان کالا و ارائه به مشتریان استفاده می شود. اگرچه برخی از آنها ممکن است انبارک هایی داشته باشند. تامین­کنندگان، کالاها را برای انبارهای مرکزی ارسال می­کنند و وابسته به برنامه­­ریزی­های فروش، کالا از انبار مرکزی به فروشگاه­ها ارسال می­شود.

فرایند ارسال کالا به فروشگاه ها توسط ناوگان افق کوروش انجام می شود؟

تقریبا 600 خودرو برای حمل کالا از انبارها به فروشگاه استفاده می شود که حدود نیمی از آن به صورت اجاره به شرط تملیک تجهیز شده و در اختیار رانندگان قرار گرفته است. این خودروها به صورت اقساطی به رانندگان داده می شود آنها هم اقساط را از محل در آمدی که با جابجایی کالا از انبار به فروشگاه های افق کوروش بدست می آورند به مجموعه بر می گردانند. ضمن اینکه این رانندگان در دوره ای که با افق کوروش کار می کنند، از سوی مجموعه حمایت می شوند و کار و درآمد آنها تضمین شده است. بخش دیگری از فرایند ارسال کالا توسط افرادی صورت می گیرد که خود، مالک خودرو هستند و با ما قرارداد همکاری دارند. در مواقع خاص هم در صورت نیاز در کنار این پتانسیل، از شرکت های ترابری استفاده می کنیم.

با توجه به اینکه افق کوروش زیر مجموعه هلدینگ گلرنگ است و این مجموعه شرکت پخش دارد؛ چرا از ظرفیت پخش گلرنگ برای ارسال کالا استفاده نمی شود؟

موضوع پخش با کاری که افق کوروش انجام می دهد کاملا متفاوت است. ما از انبارهای تعیین کالاها را به فروشگاه های تعیینی ارسال می کنیم و در این فرایند دو هزار تنوع کالا جا به جا می شود. محموله ای هم که برای هر فروشگاه ارسال می شود نزدیک به 3 تن است که به اندازه بار استاندارد یک خودروی 6 تنی است. شرکت های پخش اما ویزیتور دارند و بر اساس سفارش هایی که می گیرند کالا ارسال می کنند و تنوع کالایی آنها هم عموما کمتر است و خودروها با نرخ کمتری پر می شوند. این در حالی است که بهره وری خودروهای ما نزدیک به صد در صد است. سیستم توزیع کالای افق کوروش تنها مختص به ارائه خدمات به 2300 فروشگاه افق کوروش است و ساز و کار فعالیت این سیستم با پخش کاملا متفاوت است.

در بخشی که خودروها را از شرکت های حمل­و­نقل تامین می کنید ممکن است گاهی اتفاق هایی رخ بدهد از جمله تاخیر در تخلیه و یا بارگیری کالا که گاها منجر به نارضایتی رانندگان می­شود. راه چاره شما برای جلوگیری از این قبیل اتفاقات به چه شکل است؟

موضوعی که شما اشاره کردید در بخش ارسال کالا از طرف تامین کننده به انبارهای افق کوروش رخ می­دهد. خودروهایی که در این بخش استفاده می شود مربوط به سیستم افق کوروش نیست و خود تامین کننده بار را ارسال می کند. ولی در بخش دیگر که کالا از انبارهای افق کوروش به فروشگاه ها ارسال می شود تقریبا مسئله ای نداریم. این دست اتفاق ها که اشاره کردید عموما به دلیل محدودیت هایی که برای ارسال از سوی تولید کننده وجود دارد رخ می دهد و ارسال بر اساس زمانبندی پیش بینی شده صورت نمی گیرد. این ناهماهنگی ها گاهی باعث می شود که در یک روز انبار کم کارتر باشد و در روزی دیگر خودروهایی که با تاخیر رسیده اند، همزمان با خودروهای همان روز تخلیه شوند. بنابراین بخشی از مسئله به دلیل برخی ناهماهنگی ها است که ممکن است منجر به معطلی رانندگان بارهای ورودی بشود. در کل اما باید در نظر بگیریم که ما حدود 10 هزار تخلیه ماهانه در انبارها داریم و اگر از فرایند تخلیه در این انبارها 100 خودرو دچار مشکل شوند، یک درصد از کل را شامل می شود. یعنی در 99 درصد مواقع استانداردها رعایت می شود و کار بر اساس برنامه ریزی پیش می رود. مواقعی که ناهماهنگی ها رخ می دهد تمامی همکاران ما سعی می­کنند مراعات بیشتری کنند تا رانندگان هم دچار مشکل کمتری شوند و با تعامل بین کنندگان ما و رانندگان کار پیش رود.

در برخی موارد نیز حوادث غیرمترقبه ای مانند بارندگی های شدید و آب گرفتگی انبار که از کنترل ما و تأمین کنندگان خارج است موجب تأخیر در تخلیه بار می شود. در این مواقع تمام تلاش و ظرفیت خود را به کار می بندیم که در حداقل زمان ممکن نسبت به فراهم کردن شرایط تخلیه بار اقدام کنیم و تا زمان تخلیه بار حداکثر همکاری با رانندگان جهت فراهم کردن امکانات رفاهی صورت می گیرد.

برنامه ریزی افق کوروش برای توسعه ناوگان حمل و نقل چگونه است و آیا افزایش سرمایه ای برای این کار داشته است؟

متناسب با توسعه فعالیت های افق کوروش، ناوگان حمل و نقل هم باید توسعه پیدا کند. موضوعی که سال جاری رخ داد این بود که هم تولید خودروهایی که ما نیاز داریم کاهش پیدا کرد و هم قیمت این خودروها افزایش پیدا کرد و نتوانستیم به دلیل محدودیت هایی که تحمیل شد طبق برنامه پیش برویم. در حال حاضر اما در حال مذاکره با برخی از شرکت های تولید کننده خودرو هستیم تا بتوانیم خودروهای مناسبی را خریداری کنیم که از نظر کیفیت هم جوابگوی نیاز مجموعه باشند. تا اواخر سال جاری و یا اوایل سال آینده خودروهای مورد نیاز را تامین خواهیم کرد.

در حال حاضر چند درصد از مجموع ناوگان حمل و نقل زیر نظر افق کوروش است؟

ناوگان حمل و نقل افق کوروش در حال حاضر 600 دستگاه خودرو دارد که از این میان حدود 60 درصد به شکل اجاره به شرط تملیک است. این تعداد شامل 200 دستگاه خودروی مربوط به زنجیره انتقال کالای خشک و 150 دستگاه خودروی مربوط به زنجیره انتقال کالای سرد است. در حدود 20 درصد از این ناوگان به صورت قراردادی است که به صورت دائم با ما کار می کنند. بخشی از فرایند انتقال هم به دلیل اینکه ممکن است نوساناتی وجود داشته باشد، در صورت نیاز از سوی باربری ها تامین می­شود.

به طور کلی برای ادامه فعالیت چه برنامه هایی را در نظر دارید و آخرین اقداماتی که در مجموعه افق کوروش اجرا شده چیست؟

یکی از برنامه های ما این است که در ادامه بتوانیم اطلاعات بهتری را با تامین کنندگان به اشتراک بگذاریم و به واسطه آن شرایط مناسب تری برای تامین کالا ایجاد شود. همچنین برای توسعه انبارهایمان برنامه ریزی کرده ایم و اخیرا هم به همین دلیل انباری در آق قلای استان گلستان افتتاح کردیم و برای افتتاح انبار در استان های دیگر هم برنامه داریم. اواخر سال جاری انبار دیگری را هم در قم افتتاح خواهیم کرد. همچنین در اوایل سال آینده انبار دیگری را هم در استان کرمان راه اندازی می کنیم.

همانطور که اشاره کردم برای تقویت ناوگان حمل و نقل افق کوروش برنامه ریزی کرده ایم و از ماه های پایانی سال گذشته تا امروز نزدیک به 150 دستگاه خودرو اجاره به شرط تملیک را واگذار کردیم که در طرح جدید اقداماتی را برای افزایش این تعداد در نظر داریم.

در مورد انبارهای سرد و خشک افق کوروش توضیح بدهید. این انبارها چه قابلیت هایی دارند؟

کالاهای موجود در فروشگاه را میتوان به دو دسته خشک(نگهداری در دمای محیط) و سرد(نگهداری درسردخانه) تقسیم بندی کرد. بخشی از این کالاها مانند لبنیات و فرآورده های گوشتی و منجمد هستند که در انبارهای سرد نگهداری می شود و کالاهای دیگری که ماندگاری بالایی دارند در زنجیره خشک قرار می گیرند. انتقال کالای سرد به دلیل اینکه همواره باید تازه باشند به صورت یک روز در میان به فروشگاه ها صورت می گیرد و این بازه زمانی برای کالاهای خشک به صورت میانگین سه تا چهار روز یک بار انجام می شود.

جذب رانندگان با مدلی که اشاره کردید که در آن خودرو به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار آنها قرار می گیرد چه شرایطی دارد؟

شرایطی که در افق کوروش برای این موضوع وجود دارد ویژه است و به ندرت پیش می آید که یک شرکت به این شکل تسهیلاتی را ارائه کند. با این شیوه بخش عمده­ای از مبلغ خودرو را شرکت پرداخت می­کند و رانندگان 25 تا 30 درصد از ارزش کامیونت، آورده برای این کار فراهم می کنند. همچنین وام مناسب و تقریبا قرض الحسنه ای هم داده می شود. برای جذب رانندگان با این شیوه سخت گیری زیادی وجود ندارد و تنها ارزیابی هایی صورت می گیرد تا تعیین شود افراد، صلاحیت و تخصص لازم را داشته باشند. خیلی اوقات جذب این رانندگان به واسطه معرفی توسط سایر رانندگانی که در مجموعه فعالیت می کنند صورت می گیرد و در صورتی که نیاز بیشتری وجود داشته باشد از طریق درگاه های اطلاع رسانی شرکت فراخوان داده می شود.

ناوگان ارسال فروش اینترنتی محصولات افق کوروش به چه شکل عمل می کند؟

همکاری افراد با ما در این زمینه به شیوه های مختلف است اما عمده افرادی که در این حوزه برای شرکت کار می کنند سفیران استخدامی شرکت هستند و به صورت نیروی دائم فعالیت می کنند. البته علاوه بر اینکه حقوق ثابت دارند در ازای بسته هایی که تحویل می دهند، پورسانت هم دریافت می کنند.

شرایط فروش اینترنتی افق کوروش نسبت به سایر رقبای این حوزه چگونه است؟

در زمینه فروش اینترنتی از زمانی که این کار شروع شده توانسته­ایم به بیش از چهل هزار سفارش تحویل شده در روز دست پیدا کنیم که این میزان بسیار قابل توجه است. دومین مجموعه ای که در حوزه فروش آنلاین FMCG فعالیت می­کند، با ما فاصله زیادی دارد. نکته قابل توجه این است که ما این کار را نزدیک به هفت ماه است که شروع کرده ایم و در این مدت توسعه خوبی اجرا شده و به زودی تعداد سفارش های ما به صد هزار سفارش در روز خواهد رسید. در حال حاضر حدود هشتصد فروشگاه به سامانه فروش اینترنتی ما متصل هستند.

نحوه ثبت سفارش از اکالا و افق کوروش هم از همدیگر مجزا هستند؟

خیر. مشتریان با مراجعه به اپلیکیشن ما می توانند انتخاب کنند که محصول را از اکالا تامین کنند یا از افق کوروش. اگر در شهرهایی باشند که اکالا خدمت­رسانی می­کند، با انتخاب آن به مرکز سرویس­دهی اکالا متصل می­شوند و موجودی­های آن مرکز به مشتری نمایش داده می­شود.

کالاهای موجود در اکالا با افق کوروش متفاوت است؟

تنوع کالاها در اکالا بیشتر از افق کوروش است. در فروشگاه های افق کوروش به دلیل محدودیت ها در حدود 2100 قلم کالا ارائه می­شود.

زمان ارسال کالا حدودا چقدر است؟

مشتریان می توانند زمان ارسال را انتخاب کنند. سریع ترین بازه تحویل، بازه یک ساعته است ولی بازه های زمانی دیگر را هم می­توانند ثبت کنند و در آن زمان کالاهای خود را تحویل بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 874

به "برنامه های توسعه فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های توسعه فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید